Mısır muhalefetinin hayal kırıklığı

Mısır muhalefetinin belinin kırılmış olması, muhalifler arasındaki anlaşmazlıklar ve alınan yoğun güvenlik önlemleri sebebiyle Devrimin 5'inci yılında meydanlara inilemedi

Mısır muhalefetinin hayal kırıklığı

İslam Osmanoğlu | Kahire

Muhalif liderlerin, Mısırlıların Sisi yönetimine karşı Devrimin 5. Yıldönümünde sokaklara çıkacağı şeklindeki beklentisi gerçekleşmedi.

Aralarında Yarın Devrim Partisi lideri Eymen Nur, Asale Partisi Başkanı İhab Şeyha, eski Bakan Muhammed Mahsub ve eski milletvekilleri Cemal Haşmet ve Hatim Azzam'ın da bulunduğu sürgündeki 30'u aşkın muhalif lider yazılı bir açıklama yaparak halkı devrim yapmaya çağırmıştı.

Ayrıca “Meşruiyeti Destek Koalisyonu” Kahire ve Giza’da 35 bölgede halkın eylem yapacağını duyurmuştu.

Ancak 25 Ocak günü Tahrir, Ramses, Rabia ve Nahda gibi meydanlarda eylemciler ortaya çıkmadı. İskenderiye gibi bazı şehirlerde Müslüman Kardeşler tarafından her hafta sokak aralarına düzenlenen az katılımlı Cuma eylemlerine benzer bazı hareketlenmeler yaşandı o kadar.

Muhakkak ki muhalefetin hayal kırıklığının ve bu sonucun birden çok nedeni var. Ancak bunlardan en önemlilerinin, Mısır muhalefetinin belinin kırılmış olması, muhalifler arasındaki anlaşmazlıklar ve alınan yoğun güvenlik önlemleri olduğunu söylemek kanımca isabetli olacaktır.

En güçlü muhalif hareket olan Müslüman Kardeşler’in birinci ve ikinci kuşak yöneticileri ya ülke dışında sürgünde yaşıyor veya içeride hapiste. Üçüncü kuşak içinde ise toplumu etkileyebilecek kabiliyette olanların da akıbeti diğer iki kuşak gibi oldu.

Siyasi İslami Hareket’in bir numarası olan Müslüman Kardeşler’in minimum oy oranının yüzde 20 olduğu biliniyor. Devrimden sonra 2012 yılında yapılan parlamento seçimlerde Müslüman Kardeşler ve Selefiler toplamda parlamentonun yüzde 70’inden fazlasını oluşturmuştu.

Altı ay sonra yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise, Mübarek’in adayı Ahmed Şefik’e karşı ikinci turda liberaller, solcular, sosyalistler ve laikler dahi Mursi’yi destekledi. Buna rağmen Mursi ancak yüzde 51 küsur oy olabildi. Yani İslami siyasi hareketler 6 ayda yüzde 20 oy kaybetti.

Mursi’nin bir yıllık iktidarında ise Mısır medyası marifetiyle Müslüman Kardeşler’in oy oranı tabi seyrine yani yüzde 20-25 bandına geriledi. Kısacası Mursi’ye askeri müdahale yapıldığında arkasında Müslüman Kardeşler ve o çizgiye yakın gruplardan başka kimse kalmamış, sıradan halk tamamen sarfınazar etmişti. Bunun tabii ki birden fazla nedeni var. Ama en önemlisi medya aracığı ile yapılan karalama kampanyalarıdır.

Mursi’nin son dönemlerinde Mısır’ı İhvan Murşidi Muhammed Bedii’nin yönettiğini devamlı işleyen medya, Mursi’nin “Cemaat liderinden emir alan Cumhurbaşkanı” olduğunu halka inandırmıştı.

Sisi yönetimini eleştirenlerin ciddi bir bölümü dahi, “Sisi’yi Mursi işbaşına getirdi” diyerek yine Müslüman Kardeşler’i suçlamaktadır. Kısacası Müslüman Kardeşler Mısır halkı için alternatif bir muhalefet olmaktan çıkmış ve müzmin muhalefet konumuna geri dönmüş görüntüsü veriyor.

Ayrıca Müslüman Kardeşler içinde “aktif direniş ve pasif direniş” konusunda gelenekçiler ve yenilikçiler arasında görüş ayrılığı bulunuyor. Bir ay önce bu ayrılık iyice gün yüzüne çıkmış ve kamuoyuna yansımıştı. Yani Kardeşler de kendi içinde birlik değil.

Halkın sokağa çıkmamasının diğer önemli nedeni muhalefetin tutumudur. 6 Nisan Hareketi 24 Ocak akşamı Devrimin 5. Yıldönümüne katılmayacağını açıkladı. Amr Musa tarafından kurulan Kongre, Baradey tarafından kurulan Düstur ve Tecemmu gibi solcu partiler de sokağa çıkmadı. Diğer muhalifler ise çok yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı bir dönemde sokağa çıkmanın intihar olduğunu düşünüyor.

Mısırlıların muhalefetin çağrılarına kulak asmamasının en önemli nedenlerinden biri de son 5 yıldır yaşananların Mübarek yönetimini aratır olmasıdır. Halk istikrarsızlık ve anarşi ortamından bıktı. Kahire’deki taksiciler ile konuşulduğunda dahi görülmektedir ki, taksicilerin önemli bir bölümü geçen 5 yılda ya saldırıya uğramış veya baltacılar tarafından araçları elinden alınmıştır.

Mısır Sisi yönetimi aslında muhalefetin kolu ve kanadının kırıldığını biliyor. Akla gelen soru şu; Peki neden çok yoğun güvenlik önlemleri alındı ve İçişleri Bakanlığının dahi taşınacağı konuşuldu Bu endişe niye?

Gözlemcilerin önemli bir bölümü, Mısır yönetiminin bütün bu güvenlik önlemlerini siyasi muhalefete değil, devletin içindeki çatlak seslere gözdağı vermek için aldığını düşünüyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 17:15
banner53
YORUM EKLE

banner39