banner15

Mısır Mursi Davasına Kilitlendi

Muhammed Mursi, askeri müdahaleden tam dört ay sonra yargıçların ve aynı zamanda halkın karşısına çıkacak. Ailesi bile Mursi’yi, ilk kez mahkemede görme fırsatı yakalayacak

Mısır Mursi Davasına Kilitlendi

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni - Kahire

Halk iradesinin yargılandığı dava olarak nitelendirilen Mursi’nin ve İhvan yöneticilerinin yargılanacağı duruşmaya başlıyor.  Ülkenin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, askeri müdahaleden tam dört ay sonra yargıçların ve aynı zamanda halkın karşısına çıkacak. Ailesi bile Mursi’yi, ilk kez mahkemede görme fırsatı yakalayacak.

Darbe Karşıtı Milli İttifak, Mursi davasını protesto etmek için ülkenin her tarafında eylem başlattı. 1 Kasım Cuma gününden itibaren başlatılan ve bir hafta sürecek olan eylemler, “Halk iradesinin yargılanış haftası” olarak isimlendirildi.

Mursi konu ile ilgili yaptığı bir açıklamada, kendisinin meşru cumhurbaşkanı olduğunu, halk tarafından referandumla kabul edilmiş olan yürürlükteki Mısır 2012 Anayasasına göre, kendisini sadece Mısır Halk Meclisi’nin yargılayabileceğini ifade etti.

Yargılama esnasında Mısır içi ve dışından her hangi bir avukat Mursi’yi savunmayacak. Milli İttifak, “Avukatların sadece mahkemenin seyrini takip etmek için salonda yer alacağını, Mursi’nin mahkemeyi ve darbe sonucunda oluşan her hangi bir uygulamayı tanımadığını, bu nedenle avukat da istemediğini” belirtti.

Mursi’nin yargılanmasına Tura’da yer alan Polis Memurları Akademisi’nde 4 Kasım Pazartesi günü başlanacak. O gün bölgedeki asayişi 20 bin civarında güvenlik görevlisinin sağlaması bekleniyor. Güvenlik kaynaklarına göre Mursi mahkeme gününden üç gün önce Tura Hapishanesi’ne askeri helikopter ile nakledilecek. Tura Caddesi’nin trafiği kapatılacağı dava gününde, trafik başka caddelere kaydırılacak.

Yargılamanın yapıldığı salonun, yargıçların ve celsenin bitiminden sonraki hareketlenme anındaki bütün güvenlik işlemleri için, sıra dışı bir koruma çemberi oluşturulması bekleniyor. Mübarek davası döneminde ikinci celseye katıldığımda görmüştüm. Salonun yüzde ellisine yakını sivil giyimli askerlerle doldurulmuştu. Diğer yarısı ise gazeteci ve avukatlardan oluşuyordu.

Mursi’nin yargılanma sürecinin Mübarek’in davasından çok daha riskli olacağını ifade eden güvenlik uzmanları, silahlı kuvvetlerin de polis ile yardımlaşması gerektiğini ifade ediyor. Mısırlı güvenlik uzmanı Mahmud Katari, Mursi destekçilerinin Mübarek’ten kat kat fazla olduğunu, o nedenle polisin tek başına ülke geneli ve mahkemenin güvenliğini sağlamasının mümkün olmadığını savunuyor. Katari, olası saldırılara karşı güvenlik güçlerinin en gelişmiş silahlarla donatılmasının gereğini de ifade ediyor.

Cemal Ebu Zikra gibi güvenlik uzmanları ise, Müslüman Kardeşler’in duruşmayı engellemek için girişimde bulunmayacağını düşünüyor. Zikra, Mursi destekçilerinin sayısının son derece fazla olmasına rağmen, Mısır halkının önemli bir bölümünün, 30 Haziran’dan bu yana İhvan tarafından düzenlenen eylemlere karşı olduğunu söylüyor.

Müslüman Kardeşler yönetimi ise, Mursi’nin şeffaf ve adil bir mahkeme tarafından yargılanmasını ve yargının televizyondan canlı olarak yayınlanmasını istiyor. Ancak askeri yönetim, büyük ihtimal bu talebi kabul etmeyecek. Çünkü Mursi’nin duruşma esnasında sesini halka duyurmasını engellemek için, demir kafesin cam ile de kaplanması ihtimali gündemde.

Müslüman Kardeşler’in demir parmaklıklar dışında kalan veya kalabilen yöneticileri, isim vermeden medyaya yaptıkları açıklamalarda, Mursi’nin sağlık durumunun takibi için doktorunun da mahkemede hazır bulunması ve mahkemeye geliş – gidişlerinin Mübarek’e yapıldığı gibi son derece özenli ve güvenli bir şekilde sağlanmasının gerektiğini belirtiyor.

Mursi’nin yargılanma sürecinde Mübarek ile aynı normların uygulanmaması durumunda ise  İhvan, insan hakları örgütleri vasıtasıyla konuyu uluslar arası arenaya taşınacak.

Dünya “Darbe” Demedi Ancak Yönetimi De Tanımadı

Dünya’nın baskın güçlerinin Mısır’da yaşanan değişimi, “Darbe” olarak nitelendirmediği doğrudur. Ancak 3 Temmuz müdahalesinin ardından göreve gelen yönetimi de gerçek manada pek fazla tanıyan ülke olmadı.

Mesela, Mısır yönetimi Rusya’dan büyük miktarda silah almak için harekete geçti. Bu çerçevede Rus istihbarat şefi Kahire’ye bir ziyaret düzenledi. Ancak satışın seçimlerden önce yapılmasına Rus yönetimi sıcak bakmadı. Rusya’nın bile bu süreçte çekinceli bir tutum sergilediği gözlenmektedir.

Mısırlı strateji uzmanı Cemal Nassar’a göre, askeri müdahaleden sonra işbaşına gelen Mısır yönetimini dünyada sadece altı ülke tanımış ve ilişki kurmuştur. Bu ülkelerden birisi de İsrail’dir.

İki yılda iki cumhurbaşkanı hâkim karşısında

Mübarek’in yargılanma süreci 3 Ağustos 2011’de başlamıştı. Mursi ise tam iki yıl üç ay sonra yargıç karşısına çıkarılıyor. İki yıl gibi kısa bir sürede iki cumhurbaşkanının yargılanması, Mısır’da olayların çok çabuk geliştiğine işaret eden en önemli gösterge olarak algılanıyor. Bazı ülkelerin yıllarca beklediği süreçler Mısır’da çok hızlı aşılıyor.

Umarız demokratikleşme de bu kadar hızlı olur.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2013, 17:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48