banner39

Mısır'da ilginç bir seçim atmosferi

Doksanlı yıllarda; “neden sandık başına geldin yoksa Mübarek’ten memnun değil misin?” diye halkı azarlayan Mısır rejimi, bugünlerde halktan oy dileniyor

Analiz 28.05.2014, 14:05 28.05.2014, 14:05
Mısır'da ilginç bir seçim atmosferi

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni - Kahire

Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sıradışı olaylar yaşanıyor. 26 Mayıs Pazartesi günü sandık başına gidenlerin az olması nedeniyle, aynı gün gece saat 10 sularında Salı günü resmi tatil ilan edildi. Tatile rağmen katılımın sağlanamaması nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu, oy verme süresini bir gün daha uzattı. Buna gerekçe olarak ise başka şehirlerde yaşayanların kayıtlı oldukları şehre dönmek istemeleri gösterildi.

Hükümet oy kullanmak için memleketlerine gitmek isteyenlere biletsiz yolculuk vaadinde bile bulundu. Ancak katılım oranı yine de çok düşük.

Savunma eski bakanı Abdulfettah el Sisi ve Nasırcı siyaseçi Hamdin Sabbahi’nin yarıştığı seçimlerde, Sisi’nin oyların yüzde 90 ve daha fazlasını alarak cumhurbaşkanı olarak ilan edilmesi öngörülüyor. Çünkü, Mısır dışında yaşayan gurbetçilerin yüzde 94’ünün Sisi’ye oy verdiği açıklandı.

Müslüman Kardeşler ve diğer siyasi İslami akımların yanı sıra, Eymen Nur’un Yarın Devrim Partisi ve Vasat Partisi gibi siyasi oluşumlar, seçim sürecini boykot ediyor. Sosyalist Devrimci gruplar ve 6 Nisan Hareketi de seçimleri boykot edenler arasında yer aldı.

Eski adaylardan Abdulmunim Ebul Futuh ve Halid Ali gibi isimler ise haftalar öncesinden boykot kararı almıştı. Muhammed el Baradey’in partisi Dustur ise olumlu bir pozisyon sergileyerek, sürecin içinde kalmayı ve seçimlere katılıp Sabbahi’ye oy vermeyi tercih etti.

Siyasi olmayan İslami hareketler olarak bilinen Sufi tarikatlerı ile Selefi hareketin sadece Nur Partisine yakın isimleri, Sisi’yi ve süreci destekliyor.

El Ezher ve Kıpti Kilisesi de, yine sürece, başından beri destek verenler arasında yer almıştı. Sisi, işadamları ve elitlerin yanı sıra ordu, polis, dışişleri ve yargı gibi kurumlar tarafından devletin adayı olarak görülüyor ve destekleniyor.

Bu seçimlerde sandık başına gidenlerin ise toplumun en fakir kesimleri, yaşlılar, kadınlar ve Hıristiyanlar olduğu gözleniyor. Gençler ve orta direk olarak ifade edilen normal gelirli insanlar, sandık başına gitmedi.

Ülke medyasının bütün girişimleri ve gerçekleri gizleme girişimine ragmen Mısır halkının gelişmeleri iyi okuyabildiği görülüyor. Mısır’da insanların önemli bir bölümü, “Müslüman Kardeşler artık bitirilmiştir, uzun süre toparlanamaz” şeklinde düşünüyor. Normalleşmenin zamanının geldiğine inanan Mısırlılar, söz konusu seçimlerin demokratik olmadığına, adayların eşit şartlarda yarışmadığına inanıyor.

Halkın seçimlere katılmaması, Mısır’da Arap Baharı rüzgarlarının esmeye devam ettiğini gösteren en önemli işaretlerden birisi olarak yorumlanabilir.

Müslüman Kardeşler tarafından her Cuma günü düzenlenen eylemlere katılmasalar bile, sandık başına gitmeyen seçmenin ülkenin içinde bulunduğu sosyal, siyasi ve ekonomik durumdan memnun olmadığını gösteriyor.

Hükümet, 2014-2015 mali yılında akaryakıta yapılan devlet desteğinin azaltılacağını da iki gün önce açıkladı. Bunun da katılım oranını düşürdüğü konuşuluyor. Çünkü desteğin çekilmesi en fazla orta direği etkileyecektir.

Pazartesi günü havanın sıcak olduğu o nedenle halkın sandık başına gitmediğini söylediler. Halbuki hava sıcaklığı 33 dereceydi. Bu Mısır mevsim normallerinde mutad bir sıcaklık...

Halkı teşvik etmek için Salı günü gece vakti alel acele resmi tatil ilan ettiler. Salı günü hava sıcaklığı daha da arttı ve hedeflenen katılım yine sağlanamadı. En son seçim kurulu tarafından oy verme işlemi bir gün daha uzatıldı.

Mısır medyası vatandaşın sandık başına gitmemesini farklı nedenlere bağlıyor. Bunlardan bazıları son derece ilginç ya da gülünç; hava sıcaklığı, hasat mevsimi, mesai saatleri ve Mirac kandili.

Velhasıl doksanlı yıllarda; “neden sandık başına geldin yoksa Mübarek’ten memnun değil misin?” diye halkı azarlayan Mısır rejimi, bugünlerde halktan oy dileniyor. Bu bile Mısır adına önemli bir gelişme olsa gerek.

 

Yorumlar (0)
32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?