banner39

Mısır'la Ro-Ro'nun iptalinin bedeli

Mısır'ın Türkiye'yle Ro-Ro anlaşmasını iptal etmesi her iki ülkeye de büyük zarar verecek. Çünkü söz konusu antlaşma Mısır’ın Uluslararası Taşımacılık Birliği’ne üye olmasının ilk adımı olarak kabul edilmekteydi

Analiz 14.04.2015, 11:31 14.04.2015, 12:49
Mısır'la Ro-Ro'nun iptalinin bedeli

Abdullah Aydoğan Kalabalık/ Kahire

Türk mallarının Körfez ülkelerine ihracatının gerçekleştirildiği Mısır Ro-Ro seferleri 22 Nisan 2015 tarihinde sona erecek.

Mısır Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü Eymen el Şerii, Mısır yönetiminin dışişleri aracılığı ile Türkiye’ye Ro-Ro taşımacılığı ile ilgili antlaşmayı yenilemeyeceğini resmen bildirdiğini söyledi.

Mısır’da yayın yapan CBC televizyonunda “Huna el Asıme” (Burası Başkent) adlı programa telefonda bağlanan Şerii, anlaşmanın iptalinin sözleşme bitiş süresinden 6 ay önce Türkiye tarafına şartlar gereği bildirdiğini açıkladı. Şerii, antlaşma gereği son Ro-Ro seferinin 24 Nisan’da yapılacağını, bundan böyle geçişlerin Suveyş Kanalı aracılığı ile yapılması gerekeceğini dile getirdi.

Türkiye’den Mersin ve İskenderun Limanlarından kalkan kamyon taşıyan gemilerin, Mısır’ın İskenderiye, Port Said ve Dimyat Limanlarına demir atmasını öngören antlaşma, Mart 2012’de Türk ve Mısırlı yetkililer tarafından imzalanmıştı.

Kasım 2012’de fiilen yürürlüğe giren anlaşma gereği Türk kamyonları, karayolu ile Kızıldeniz’e oradan yine gemiler aracılığı ile Suudi Arabistan tarafında geçiyor. Türk ihracatçılar, Suriye ve Irak'ta yaşanan sıkıntılar sebebiyle son üç yıldır Katar, Bahreyn, Yemen ve Suudi Arabistan gibi Ortadoğu ülkeleri ile Afrika'ya Mısır üzerinden mal göndermekteydi.

Bu hat üzerinden Türkiye gıda, elektrik malzemeleri, mensucat gibi farklı kalemlerdeki malların Körfez ülkelerine ihracatını gerçekleştiriyor.

Anlaşmanın iptali Mısır tarafını da zarara sokacağa benziyor. Çünkü söz konusu antlaşma Mısır’ın Uluslararası Taşımacılık Birliği’ne üye olmasının ilk adımı olarak kabul edilmekteydi. Ayrıca Mısır’a Avrupa Birliği, Afrika ve Körfez ülkelerine kara yolu ile taşımacılık yapma imkanının önünü açacak ve Mısır TIR’ları uluslararası yollara çıkacaktı.

Mısır tarafı bu seferlerden 3 yıl içerisinde, 13 milyon 580 bin ABD Doları maddi gelir elde etti. Mısır Deniz Taşımacılığı Kurumu Başkanı Abdulkadir Caballah gibi bazı yetkililer, söz konusu anlaşmanın Mısır’a beklenen ekonomik geliri sağlamadığını düşünmektedir.

Bazı Mısırlı entelektüelleri ise, Türk TIR’larının çok büyük ve ağır olduğunu, bu nedenle yollara büyük hasar vermekte ve çukurların oluşmasına neden olduğu gibi farklı iddialar ortaya atıyor. Bu şekilde Mısır medyası aracılığı ile seferlerin iptali yönünde ülkede kamuoyu oluşturulmuştur.

Söz konusu hattın iptal edilmesi haliyle farklı alternatiflerin aranması gerektirdi. Aksi takdirde Türkiye ihracatının kısmen de olsa zarar göreceği tahmin ediliyor. Türkiye’nin alternatifleri arasında konteyner de yer alıyor. Dünyanın en büyük konteyner operatörlerinden Danimarkalı Maersk, Mısır’ı by-pass ederek Türk ihracatçısına malını 5 günde Suudi Arabistan’a teslim etme garantisini verdiği belirtiliyor. Şirket daha ekonomik ve çevreci bir alternatif sunduklarını duyurdu.

Ro-Ro seferlerinin İsrail üzerinden yapılması ihtimalinin de gündemde olduğu konuşulmaktaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran ziyaretinin ardından İran alternatifinin de bulunduğu görüldü.

Ro-Ro seferlerinin ikinci aşamasında yolcu ve otomobil taşımacılığına geçilmesi de planlanmaktaydı. Söz konusu seferler ile Mısır ve Türkiye halklarının karşılıklı olarak kendi araçları ile iki ülke arasında ziyaretler gerçekleştirme fırsatı yakalaması beklenmekteydi.

Hatta bu şekilde umre ve hac seyahatlerine Mısır da eklenebilecekti. Umre veya hac seyahati yapmak isteyenler, özel araçları ile Mısır’a kadar gelip bu ülkeyi de görme imkanı yakalayacak, belki bir sonraki aşamada Türk insanı özel aracıyla Suudi Arabistan’a kadar bile gitme fırsatına sahip olacaktı.

Ro-Ro seferleri, Mısır ve Türkiye’yi kısa bir deniz yolculuğu ile birbirine bağlayacak ve Akdeniz’in ayırdığı iki komşu ülkeyi iyice bir birine yakınlaştırabilecek kadar önemli bir proje olarak kabul edilmekteydi.

Mısır tarafı, elde edilen gelirlerin az oluşu ve Türk TIR’larının ağırlığı nedeniyle yolların bozulması gibi gerekçeler öne sürmektedir. Ancak asıl gerekçe Mursi’nin devrilmesinin ardından Türkiye’nin takındığı Mısır tutumuna tepkidir.

25 Ocak Devrimi’nin ardından temelleri atılan ve Mursi zamanında imzalanan Ro-Ro seferleri, özellikle de Türk asıllı Mısırlılar ve Mısır bağlantılı Türklerin onlarca yıllık hayaliydi. Söz konusu proje siyasi çekişmelerin ötesinde bir hedef olarak algılanmaktaydı.

Mursi’nin devrilmesinden sonra gerilen Türkiye ve Mısır ilişkilerinin bir sonucu olarak iki taraf ta fatura ödemeyi sürdürmektedir. Umulur ki, önümüzdeki süreçte bu bağlamda daha büyük adımlar atılır ve bütün bu yaşananlar telafi edilir.

Yorumlar (0)
25
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?