banner39

Modi ve yükselen Hindu milliyetçiliği

Hindistan'daki seçimlerde Müslümanlar ve Gandi ailesi önemli kayıplar yaşarken en kazançlı çıkan ise Hindu Milliyetçiliğini temsil eden Bharatiya Janata Partisi oldu

Analiz 20.05.2014, 15:20 20.05.2014, 15:20
Modi ve yükselen Hindu milliyetçiliği

Mahmut Osmanoğlu

Dünyanın en büyük demokrasisi uzun süren ve on merhalede tamamlanan bir seçim sürecini geride bıraktı. 814.5 milyon seçmenden yüzde 66,4’ü sandık başına gitti ve Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi (BJP - Hindistan Halk Partisi) ve başkanı Narendra Modi’yi işbaşına getirdi.

Federal bir yapıya sahip olduğu için seçimler hem Hindistan Parlamentosunun alt kanadı Lok Sabha ve hem de eyalet meclisleri için yapıldı.

1984 yılında Lok Sabha’ya sadece 2 milletvekili sokabilen BJP, yine 1984’den bu tarafa ilk defa mecliste tek başına çoğunluğa sahip bir parti konumuna geldi. Ayrıca BJP’nin oluşturduğu Ulusal Demokratik Birlik 336 sandalye alarak Lok Sabha’da büyük bir çoğunluk oluşturdu. Yani kanun çıkarmada oldukça rahat bir durumda olacak.

Seçmen Gandi’lerin adeta hanedan partisi sayılabilecek Hindistan Ulusal Kongre partisine büyük bir tokat vurdu ve önceki dönemin iktidar partisi 545 sandalyeden sadece 44 sandalye alabildi.

Seçimin en büyük kaybedenlerinde birisi ise Müslümanlar oldu. 2011 nüfus verilerine göre ülke nüfusunun yüzde 14.6’sını oluşturan yaklaşık 178 Milyon Hint Müslümanı Lok Sabha tarihinde ilk defa 22 milletvekili ile temsil edilecek. Yani yüzde 14.6’nın parlamentoya temsil izdüşümü sadece yüzde 4.2 olacak.

Daha da kötüsü, ülkenin nüfus açısından 200 milyon kişiyle en büyük eyaleti olan Uttar Pradeş’in yüzde 18.6’sını yaklaşık oluşturan Müslümanların bu dönem Lok Sabha’ya tek bir milletvekili gönderememesi. Bu Lok Sabha tarihinde bir ilk.

Seçimlerden en kazançlı çıkan ise Hindu Milliyetçiliğini temsil eden Bharatiya Janata Partisi oldu.

1984 yılı seçimlerinde sadece 2 milletvekili çıkarabilen BJP oylarını her seçimde artırdı ve bugünlere geldi. Bu başarıda tabiî ki parti başkanı Narendra Modi’nin büyük payı var. Gucarat eyaletinde Hindu milliyetçiliğine dayalı yaptığı eyalet başbakanlığı ve bu eyaletteki başarıları tüm Hindistan’ı etkilemiş görünüyor. Bu eyaletteki Müslümanlar ise yapılanların çoğunlukla Hindular için yapıldığını iddia ediyorlar.

Hindistan’daki son seçimlerle birlikte BJP ve Hindu milliyetçiliği, bir yerde dini taassup, yükselişe geçti. Bize biraz ters geliyor ama İngilizlerin Alt Kıtayı terk etmelerinin hemen öncesi ve sonrasında dini taassup Hindu milliyetçiliği ya da Müslüman milliyetçiliği olarak tebarüz etti. Yani etnik değil de dinsel bazlı bir milliyetçilik.

BJP ve Modi’nin Müslümanlara yönelik geçmişi önümüzdeki dönem uygulayacağı politikalarla ilgili bazı ipuçları vermektedir.

1992 yılında Hindu fanatiklerin eliyle yıkılan tarihi Babür Mescid hadisesi arkasındaki gruplar içerisinde BJP de vardı. Tarihi caminin yıkılması sonrasında çoğunluğu Müslüman 2 bin kişi dini çatışmalarda hayatını kaybetti.

Aynı şekilde, 2002 yılında eyalet başbakanlığını Modi’nin yaptığı Gucarat eyaletinde meydana gelen dini çatışmalarda çoğu Müslüman binden fazla kişi öldü.

Hindu milliyetçiliğinin bayraktarlığını yapan bir partinin dini ve etnik açıdan büyük bir mozaiğe sahip ekonomi, nüfus ve askeri açıdan dev bir ülkede iktidara gelmesi kendi iç barışı, bölgesel ve uluslararası ilişkiler açısından dikkatle takip edilmesi gereken bir durumdur.

Modi’nin Hindu milliyetçiliği politikalarını hararetle devam ettirmesi hem kendi taraftarlarını ve hem de Müslümanlar başta diğer toplumları radikalleştirecektir.

Müslümanların nüfus oranlarına göre parlamento da çok daha düşük oranda temsil edilmeleri aşırı uçların boy vermesini kolaylaştıracaktır.

Özellikle önümüzdeki dönem Keşmir’de silahlı faaliyetlerin artması beklenebilir. Daha da önemlisi Hint Yarımadasında çeşitli eyaletlere dağılmış Müslümanlara yönelik şiddet eylemleri artış trendine girebilir.

Modi’nin iktidara gelmesinden sadece Müslümanların değil, liberal, seküler ve çoğulculuğu savunanların da rahatsız olmasından hareketle bu dönem Modi ve onun şahsında yükselen Hindu milliyetçiliğinin büyük bir imtihanına sahne olacaktır.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?