MÜSİAD koalisyonda yapıcı olunmasını istiyor

MÜSİAD Başkanları Ankara'da gerçekleştirdikleri toplantıda, koalisyon görüşmeleri ile ilgili de yapıcı olunması talebinde bulundu

MÜSİAD koalisyonda yapıcı olunmasını istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara’da Şube Başkanları ile yaptığı toplantıda, 2015 Genel Seçim Sonuçları sonrası ortaya çıkan tablo ve yeni hükümetin kurulması çalışmalarını değerlendirerek, iş âleminin beklentilerini görüştü.

Toplantı sonrasında yayınlanan bildiride; MÜSİAD’ın geride bıraktığı 25 yılda çok önemli ve zor bir görevi ifa ettiği vurgulanarak, ‘’Gerektiğinde hayır demesini bildik, sonra da, yanlışları söyledik’ denilerek, ‘’Doğru ve güzel yapılan her işin, arkasında durduk, teşekkür ettik. Geleceğe bıraktığımız değerlerimizin önemli bir parçasıdır, bu tavrımız. Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Bu gözle bakınca, hamdolsun ki, MÜSİAD'ın ne olduğu bellidir" denildi.

Bildiride, siyasi partilere çağrıda bulunularak, kurulacak hükümetin, hak ve özgürlükler noktasındaki kazanımlardan ve ekonomik hedeflerden vazgeçmemesi istendi.
‘’Bugün, Yeni Koalisyon Hükümetinin kimler arasında olacağı kadar, sağlıklı ve uzun soluklu devamı için, koalisyon protokolünün detayları da, önemlidir’’ vurgusu yapılan bildiride, ‘’Ekonomimiz, bu süreçten kısa vadede etkilenmeyecek kadar güçlüdür. Ancak, gündemimizde, siyasi partilerimizin koalisyonu varken, güneyimizde başka koalisyonlar kurulmaya çalışılıyor. Etrafımızda belirsizlikler çemberi var. Hükümet belirsizliğinden kurtularak, Kasım ortasındaki bir erken seçim ve yılsonuna sarkabilecek yeni hükümet hesaplarından, ilk planda uzak durmamız lazım’’ denildi.
Koalisyon görüşmeleri ile ilgili de yapıcı olunması istenilen bildiride, ‘’Koalisyon görüşmelerinde, masaya, samimiyetle ve sonuç almak amacıyla oturulmalıdır. Bunun sonunda, sağlıklı bir hükümet kurmak, istisnasız tüm parti liderlerinin öncelikli görev ve sorumluluğundadır. Siyasi Partilerimiz, iktidar olmak için siyaset yaptığına göre, çözüm, siyasetin sorumluluğundadır. Şimdi, Milletimiz, siyasetten bunu bekliyor. Bu çabalara rağmen bir hükümet kurulamazsa, elbette yeni bir seçim yapılacaktır’ ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 14:56
banner53
YORUM EKLE

banner39