banner39

Müslüman Kardeşlerin sürprizi

Başkanlık seçimleri için aday çıkartmayacağı söylenen İhvan'ın Hayrat Şatır’ı resmen aday göstermesi, başta Askeri Konsey olmak üzere seküler çevreleri çok kızdırdı

Analiz 02.04.2012, 12:59 10.05.2012, 10:40
Müslüman Kardeşlerin sürprizi

Tahir Akdeniz / Dünya Bülteni

Mısır Müslüman Kardeşlerin, Genel Mürşit Yardımcısı Hayrat Şatır’ı C.Başkanlığına resmen aday göstermiş olması Mısır’da başta Askeri Konsey olmak üzere seküler çevreleri kızdırdı. Diğer taraftan Müslüman Kardeşlerin Kuzey Afrika ve Arap Yarımadasındaki fiili lideri sayılabilecek bir isim olarak Şatır’ın aday olmasına Batılı ülkelerin yanısıra İsrail tarafı da tepki gösterdi. The Newyork Times’a konuşan İsrailli bir yetkili, “Şatır’ın adaylığının kaygı verici olduğunu” vurguladı.

Aslında Mısır’da uzunca bir süredir Müslüman Kardeşlerin Cumhurbaşkanlığına aday göstermesi beklenmiyordu. Zira Müslüman Kardeşler, genel seçimler öncesinde gergin ortamı yumuşatmak ve devrim sürecini olumsuz yönde etkilememek amacıyla Cumhurbaşkanlığına aday göstermeyeceklerini açıklamışlardı. Bu tavır, dönemin şartları itibariyle Askeri Konsey’in seçimleri ertelemesi yahut seküler kesimlerin Batı nezdinde “Camp David düzeninin sonu geliyor” lobileri yapmalarını engellemeye matuf bir politika olarak algılanmıştı.

Ancak bu süre zarfında gerek diğer Arap ülkelerindeki Müslüman Kardeşlerin ileri gelenlerinin telkinleri, gerekse de genel seçimlerde kazanılan başarının psikolojik etkisiyle cemaat içerisindeki çevreler cumhurbaşkanlığına neden aday gösterilmeyeceği ve bunun doğru bir politik adım olup olmayacağını sorgulamaya başladı. Bir siyasi parti kurulmuşsa ve siyasi partilerin iktidar olmak gibi doğal bir hedefi varsa, Mısır’da iktidarın kilit kurumu olan Cumhurbaşkanlığına aday göstermemek en basit tabirle saflık olacaktı. Üstelik bu koltuğun, eski statükocu-yeni devrimci isimlere kaptırılması riski de bulunuyordu.

Müslüman Kardeşler içerisinde uzun süre devam eden tartışmalar sonucu cumhurbaşkanlığına aday gösterme görüşü ağır bastı. Cemaat içerisinde yapılan istişareler sonucunda da aday olarak Hayrat Şatır’ın gösterilmesi uygun görüldü. Bu noktada meydana gelebilecek tepkilerden çok doğru ismin aday göstermesi kaygısı öne çıktı. Zira Müslüman Kardeşlerin cemaat içerisinde göstereceği her aday zaten Askeri Konsey’e yakın çevrelerle seküler-liberal tarafların tepkisini çekecekti. Dolayısıyla aday gösterme gibi politik bir pozisyon alınması durumunda gelecek tepkilerden çok süreci iyi şekilde yönetebilecek bir isme odaklanmak doğru olacaktı. Nitekim öyle de oldu ve devrimden bugüne süreci iyi bir şekilde yönettiği düşünülen Hayrat Şatır, Yeni Mısır’ın liderliğine aday gösterildi.

Müslüman Kardeşlerin attığı bu adımın anayasa çalışmalarına da pozitif katkıda bulunabileceği düşünülüyor. Zira Mısır’da cumhurbaşkanlığının çok geniş yetkileri var ve ülke başkanlık sistemine benzer bir rejimle yönetiliyor. Bu da Mısır’da sistemin yapısının daha da otoriter hale gelmesi riskini her zaman için bünyesinde barındırıyor. Ancak bugüne kadar Askeri Konsey başta olmak üzere seküler çevreler Cumhurbaşkanlığının yetkilerini azaltma gibi bir adım atmak yerine bu konuma aday göstermeye cesaret edemeyeceği düşünülen Müslüman Kardeşleri bu mevki üzerinden nasıl dengeleyebilecekleri üzerinde hesaplar yapıyorlardı. Ancak bugün için bu hesapların tersine döneceğini ve bu kesimlerin cumhurbaşkanlığının yetkilerini azaltma konusunda inisiyatif bile alabileceğini tahmin etmek güç değil!

Elbette, Müslüman Kardeşlerin bu kararına Mısır medyasından gelen tepkiler bir süre daha devam edecek. Zira Müslüman Kardeşler henüz medya alanında oldukça zayıf. Hem görsel hem yazılı hem de online basın anlamında siyasi gücüyle oldukça orantısız cılız bir sesi var. Üstelik halen Askeri Konsey’in kontrolünde olan medyanın geniş kesimleri de Müslüman Kardeşleri ve adayını yıpratmak için elinden geleni yapıyor. Bu şartlarda cemaat içerisinde böyle bir konuma kendilerine daha layık görebilecek isimler de çıkabilecek ve bu isimler medyada bir dönem malzeme yapılabilecektir. Ancak Müslüman Kardeşlerin, güçlü örgütsel yapısı ile tabanında önemli bir fire vermeyeceğini ve süreci atlatacağını düşünmek mümkündür.

Hayrat Şatır kimdir?

Müslüman Kardeşler Cemaati Genel Mürşid Yardımcısı olup cemaat içerisinde plan­lama ve eğitimden sorumludur. Cemaatin “esas beyni” şeklinde nitelendirilmektedir. 1950 doğumludur. İskenderiye Üniversitesi’nden 1974 yılında mühendis olarak me­zun olmuştur. El Mansure Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmıştır. Yine Ayn Şems Üni­versitesi Sosyoloji Bölümü’nden lisansı bulunmaktadır. 1974 yılında Müslüman Kar­deşlere katılmıştır. 70’li yılların başlarında İskenderiye Üniversitesi’nde İslami Eylem grubunun kuruluşuna katılmıştır. Dört kez hapse mahkûm edilmiştir. 25 Ocak Devrimi sonrası serbest bırakılmıştır.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?