Pakistan Talibanı ile müzakereler doğru yolda

Taliban ile müzakere yolu sıkıntılı olsa da doğru yolda ilerliyor. Ülkede sorunun bitirilmesi için çabalara genel destek var. Yani müzakerelere halk desteği de var

Pakistan Talibanı ile müzakereler doğru yolda

Mahmut Osmanoğlu

Pakistan’da yedi yıldır süren ve binlerce yaşama mal olan savaşı bitirme yolunda, Pakistan Taliban Hareketi ile yürütülen müzakereler doğru yolda ilerliyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında başlayan ve dolaylı olarak yürütülen müzakerelerin doğrudan yapılması yönünde karar alındı ve bunun hazırlıkları yapılıyor.

Dolaylı görüşmelerde hükümet bir heyet oluşturmuş, Taliban’ı temsilen ise bazı dini kanaat önderleri bir araya getirilmiş ve müzakereler başlamıştı.

Dolaylı görüşmelerde Taliban en büyük engel olarak Pakistan mevcut anayasasını göstermiş ve müzakerelerin mevcut anayasa çerçevesinde yapılmasına karşı çıkmıştı.

Bu arada, bu süreci baltalayabilecek bazı şiddet eylemleri de gündeme geldi. Daha önceden kaçırılmış Pakistan Ordusuna mensup 23 askerin militanlar tarafından infaz edilmesi ülke çapında büyük tepki oluşturdu.

Pakistan Ordusu, Taliban kontrolü altındaki kabile bölgelerine hava saldırıları ile karşılık verdi. Saldırılarda 100 Taliban militanının öldürüldüğü açıklandı.

Pakistan Taliban Hareketinin müzakerelerde yol alınabilmesi için bir aylık ateşkes ilan etmesi müzakerelerin önünü yeniden açtı.

Yeni görüşmeler sonrasında İçişleri Bakanı Çuhedri Nisar Ali Han barış görüşmelerini hızlandırabilmek için doğrudan müzakerelere geçileceğini bildirdi.

Önümüzdeki hafta doğrudan görüşmeler başlayacak.

Müzakere yolu sıkıntılı olsa da doğru yolda ilerliyor. Ülkede sorunun bitirilmesi için çabalara genel destek var. Yani müzakerelere halk desteği de var.

Pakistan hükümetinin müzakereleri hızlandırmasının ülke güvenlik ve istikrarı yanında bir başka sebebi de var.

Malum olduğu üzere ABD ve NATO 2014 yılı sonunda Afganistan’dan askerlerini çekecek. En kısa ve en az maliyetli çekilme rotası Pakistan’dan geçiyor.

Söz konusu çekilme sürecinde özelde Taliban’ın kontrolü altındaki ve genelde de tüm rota boyunca güvenlik sağlanamaması durumunda büyük hadiseler yaşanabilir. Dolayısıyla ABD Pakistan’a bu yönde baskı yapıyor ve barış görüşmeleri esnasında insansız uçak saldırılarını durdurmuş durumda.

Pakistan’da güvenlik ve istikrarın olmasını istemeyen iç ve dış güçler elbette de süreci baltalamak için elinden geleni yapacaktır ve müzakere sürecinde sabote eylemlerine şahit olacağız.

Dolaylı görüşmelerden dolaysız görüşmelere geçiliyor olması sürecin doğru yolda ilerlediğini gösteriyor.

Ama bilinmesi gereken bir konu var ki, Taliban ile görüşmeler yolunda gidip anlaşma sağlansa bile bu güvenlik ve istikrar yolunda her şeyin gerçekleştiği manasına gelmeyecek. Pakistan’ın yumuşak karınları var sorunların üstesinden gelmek o kadar da kolay değil.

Yine de, sorunların üstesinden gelebilmek için bir yerden başlamak gerekiyordu ve Taliban’la barış için cesur adımlar atmak bu yönde iyi bir başlangıcı oluşturuyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 10:02
banner53
YORUM EKLE

banner39