Papanın istifası, Papalık algısını zedeledi mi?

Pedofili skandallarıyla sarsılan Katolik kilisesi imajının, bu istifayla tamamen hasar gördüğünü düşünen ve istifa haberleriyle şok olmuş kardinallerin off-the-record açıklamaları artıyor

Analiz 17.02.2013, 16:36 17.02.2013, 16:46
Papanın istifası, Papalık algısını zedeledi mi?

Saadet Oruç/ Dünya Bülteni - Paris

Papa 16. Benoit, 28 Şubat akşamı saat 19.00 itibariyle artık bu görevde olmayacak. Bir helikopterle Roma yakınlarında bulunan Castel Gandolfo'daki evine dönecek ve hayatının geri kalanını "tarih boyunca emekliliğini istemiş ikinci papa" sıfatıyla sürdürecek.

16. Benoit'dan tam 700 yıl önce bir papa daha emekli olmayı istemişti. Onun dışında tüm papalar ölene dek bu kutsal görevi ifa ettikleri için, Vatikan anayasasında bir sonraki papanın seçimi için "ölümden sonra" izlenecek prosedür ve buna uygun zaman planlanmasından sözediliyor.

İşte bu nedenle de, cumartesi günü Vatikan'dan yapılan açıklamada, yeni papanın seçiminin daha erkene alınabileceğine dikkat çekildi.

117 kardinal, Saint Sixtine şapelinde, oyların üçte ikisini alacak adayı belirleyene kadar toplanacaklar ve yeni papanın seçildiği Vatikan üzerinden yükselecek olan "beyaz bir dumanla" duyurulacak.

Tabi bu seçimin ilahi bir mesajla olacağından, uluslararası güçlerden gelecek sinyalle belirleneceğine dek farklı yorumlar da var.

Papa, 28 Şubat öncesi son kez 27 Şubat günü düzenlenecek özel bir törende halkın önüne çıkacak. Bundan sonra, Nisan sonu Mayıs başı açıklanması beklenen yeni papaya kadar da görevlerini Vatikan Kültür Bakanı'na bırakacak.

Asıl eleştirileri elbette 28 Şubat'tan sonra dillendirecekler ancak özellikle Roma ve Paris çıkışlı haberlerde, Papa'nın istifasının sert bir şekilde eleştirildiğini satır aralarında yakalamak mümkün.

Pedofili skandallarıyla sarsılan Katolik kilisesi imajının, bu istifayla tamamen hasar gördüğünü düşünen ve istifa haberleriyle şok olmuş kardinallerin off-the-record açıklamaları giderek artıyor.

İsim vererek eleştirenler de var. Eski papa II. Jean Paul'un ekibinden bir isim ve Dijon'dan bir din adamı bu istifaya tepkilerini açıkça dile getirdiler.

Babaları tarafından terk edilmiş hisseden Katolikler için bir an önce yeni papanın seçilmesi gerekliliğine işaret edenler de var.

Papa'nın her ne kadar "gücümü kaybettim" mazeretiyle istifa ettiği resmi açıklama olsa da, Katolik dünyasının bir numaralı din adamının son açıklamalarındaki satır araları okunduğu zaman büyük bir kavga yaşandığı da açıkça görülüyor.

Kiliseye yenilenme çağrısı yapan Papa, bencillik ve rekabetten de uzak durulması çağrısı yapıyor.

17 Şubat Pazar günü, Saint Pierre meydanında toplanan on binlerce kişiye dua etmeleri çağrısında bulunan Papa, konuşmasının satır aralarında da aslında kiliseye mesaj vermiş oldu, "yenilenin" derken.

Tabi, özellikle Fransız basınında bu tartışmanın bu derece gündemde olmasından duyulan rahatsızlığı da gözlemlemek mümkün.

Liberation gazetesinin geçtiğimiz Çarşamba attığı "Dieu Demission" Tanrı İstifa başlığı, ülkedeki eşcinsel evlilik tartışmaları ve Papa'nın istifası haberleri gündeminde atılmış bir başlıktı ve çok tepki çekti. Sabah kuşağında yayınlanan bir medya programında, gazeteye tepki gösteren bir TV sunucusu, gazeteyi okumadan çöpe attı.

Zincirleme bir şekilde devam eden tartışmaların odağındaki Papalık makamı, bu tartışmalarla zedelenirken, belki de daha fazla zedelenmenin önüne de bu "artık yoruldum" istifasıyla geçebilir.

Yorumlar (1)
a bekir 11 yıl önce
papalıkta süyancılık - pedofili - şimdi değil tarihin ilk devirlerinde dahil vardı. öylesineki kimi manastırlarda öldürüldüğünü yazan batılı tarihçiler vardır. biz daha batı yı tanımıyoruz o da bizi pek bilmiyor . biz de sigara içen hoca hoş karşılanmaz ama onlarda her şey adeta serbest çünkü adamlara evlenme yasaklanmış .
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?