Paşinyan'ın siyasi geleceği

Paşinyan’nın devrimini önlemekte geç kalan ya da hazırlıksız yakalanan Kremlin sarayının yeni bir “devrim planını” devreye sokabileceğine dair iddialar da gündeme taşınmağa devam ediyor.

Paşinyan'ın siyasi geleceği

İbrahim Ali - Bakü

Kremlin sarayının Güney Kafkasya’daki en önemli müttefiki konumunda bulunan Ermenistan’da Paşinyan’ın başbakan seçilmesi ile beraber gözler Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’e çevrildi.

Siyasi düşüncelerinin temelini Rusya karşıtlığı olarak belirleyen Paşinyan her ne kadar son günlerde bu gibi düşüncelerinden vazgeçtiğini ve Rusya ile tarihi bağlarının kopmasının imkansız olduğunu açıklamasına rağmen Kremlin sarayı son ana kadar Sarkisyan hükümetini destekledi. Rusya’nın sınırsız desteğine, on yıldan fazla devam eden iktidar gücüne rağmen Sarkisyan iktidarı neden devrildi?

Ermenistan’da yaşanan son olayların benzeri diğer eski SSCB ülkelerinde de yaşanabilir mi? Nikol Paşinyan iktidarı ne kadar sürer ve yeni başbakanın başarılı olma şansı bulunuyor mu?

Sadece Ermenistan’da yaşanan olayları değil eski SSCB ülkelerinin hatta eski sosyalist blok içerisinde yer alan devletlerin tamamında yaşanan gelişmeleri değerlendirmenin ilk olmazsa olmaz şartı Rusya’nın en az son 100 yıllık tarihini göz önünde tutmağı gerektiriyor. Lenin ihtilali ile beraber her ne kadar “işçi devleti” kurulduğu öne sürülse de ülkenin sahip olduğu zenginliklerin tamamı bir elde toplanmış oldu. Devletlerin onları yöneten şahıslardan oluştuğu ve çoğu zaman iktidarın gücünü fazlasıyla hisseden devlet adamlarının kendilerini “devlet olarak gördüğü” tarihin her döneminde rastlanan bir olay. Nitekim komunist ihtilali sonrasında da KGB yöneticileri kendilerini devlet olarak görmeğe başladı. SSCB sonrasında da eski KGB yöneticilerinin en üst düzey görevde bulunmağa devam etmesiyle beraber bu durum değişmedi.

Eskiden devletin elinde bulunan servet bu sefer de zaman zaman “iş adamı” kimliği ile öne çıkan devlet memurlarının “oligarkların” elinde toplandı. Rüşvet ve yolsuzluğun, haksız rekabetin, iflas etmiş eğitim ve sağlık alanlarının yanı sıra gerçek iş adamlarının da üzerindeki aşırı baskı en nihayetinde sosyal patlama ile sonuçlanabiliyor. Nitekim Ermenistan’da da benzer olay yaşandı ve halk Nikol Paşinyan’ı siyasi kurtarıcı olarak görmeğe başladı.

Putin Paşinyan’ı uyardı

2018 yılının sonlarına doğru yapılması ön görülen erken seçimlere kadar meclis içerisinde hala çoğunluğu elinde bulunduran eski iktidar temsilcileri ile “soğuk savaş” konumunun devam etmemesi Paşinyan açısından büyük önem arz ediyor. Sarkisyan taraftarlarının ilk fırsatta yeni başbakana karşı gelebileceği ihtimalini de göz önünde tutan Paşinyan her şeye rağmen büyük kadro değişimine başladı. Burada dikkat çeken en önemli husus genç siyasilerin bakanlar kurulu içerisinde yer alması oldu. Her ne kadar bölge analistleri ve siyasileri yeni bakanların tecrübesiz olduklarını, kamuoyu tarafından tanınmadığını öne sürseler de Paşinyan’ın hedefi aşikar. Bir dönem Gamsahurdiya’nın ve Mihail Saakaşvili’nin Gürcistan’da Ebülfez Elçibey’in Azerbaycan’da yapmağa çalıştığı gibi yolsuzluğu ve rüşveti ortadan kaldırmak. Ne kadar başarılı olacağı konusu ise Ermenistan’ın iç politika konusunu aşmakta. Bu konuda Kremlin sarayının tutumu çok önemli. Nitekim henüz Putin Paşinyan görüşmesinden öncesinde açıklama yapan analistler ve siyasi uzmanlar Kremlin başkanının uyarılarının bulunacağının altınız çizmişti.

Siyasi uzman Andrey Piontkovski “Saakaşvili’nin Putin’le ilk görüşmesi gibi Paşinyan’ın da Putin’le görüşmesi olumlu geçebilir. Ancak hatırlanacağı üzere Vladimir Putin zamanında Saakaşvili’ye Rusya ile yakınlığı ile bilinen bazı üst düzey devlet memurlarının göreve devam etmesi konusunda bir talimatta bulunmuştu. Benzer talimatlar Ermenistan’ın yeni başbakanına da verilebilir,” diye öngörüde bulunmuştu. Bu şahısların kimler olabileceğine dair yorumlar yapılmasa da Paşinyan Putin’i dinlemeyeceğinin sinyallerini vermiş oldu. Dışişleri bakanı Zograb Mnakasyan savunma bakanı –Ermenistan’ın NATO eski temsilcisi- David Tonoyan batı yanlısı kimlikleri ile biliniyor. Bunun yanı sıra ABD ekonomi uzmanı Daron Acemoğlu’nun da danışman kısmında İrevan’a davet edilmesi Paşinyan’ın batı ile işbirliği konusundaki ciddiyetini fazlasıyla ortaya koyuyor.

Ayrıca Putin’e yakınlığı ile bilinen Rus politikacı Sergey Markov da Ukrayna ve Gürcistan başkanları Yuşenko ve Saakaşvili’nin de ilk yurt dışı ziyaretlerini Rusya’ya yaptığına dair hatırlatmada bulunarak bunun Kremlin sarayı ile özel bir yakınlık şeklinde yorumlanmasının yanlış olduğunun altını çizdi. Markov Gürcistan ve Ukrayna vatandaşları gibi Ermenistan halkının da çoğunluğunun Rusya ile yakınlaşmağı istediğini ve bu yüzden de Kremlin sarayından ani bir uzaklaşmanın söz konusu edilemeyeceğini vurguladı.

Rusya’nın “devrim” planı

Paşinyan’nın devrimini önlemekte geç kalan ya da hazırlıksız yakalanan Kremlin sarayının yeni bir “devrim planını” devreye sokabileceğine dair iddialar da gündeme taşınmağa devam ediyor. Bu iddiaların ne kadar gerçekçi olduğu önümüzdeki aylar içerisinde netlik kazanabilir. Rusya’nın Ermenistan üzerindeki inanılmaz gücünün yanı sıra “Karabağ kartı” da göz önünde tutulduğu zaman Paşinyan’ın batı yanlısı politikalarını uygulaması ve bu konuda başarılı olması düşük bir ihtimal olarak önümüze çıkıyor. Gürcistan’da Saakaşvili hükümetine karşı “Abhazya ve Güney Osetya’da” savaş başlatan, Ukrayna’da iş savaşa sebebiyet veren ve Kırım işgalini gerçekleştiren Rusya’nın en radikal adımları dahi uygulamağa konabileceği göz ardı edilmemeli.

Not: İsrail’in Filistin’de yapmış olduğu katliamı sadece üzüntü ile takip etmek zorunda bırakılan Müslümanların birlik ve beraberlik ümidi ile mukaddes Ramazan ayının ümmeti Muhammede huzur ve barış getirmesini temenni ediyoruz.

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 23:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35