banner39

Talabani'nin istifa restini nasıl okumalı?

Kuzey Irak'ta bir gazetenin gündeme getirdiği istifa mektubunun "Barzani’ye Bağdat’a karşı baskı kartı olarak kullanılmak" üzere verildiği iddia ediliyor

Analiz 24.05.2012, 12:10 24.05.2012, 14:17
Talabani'nin istifa restini nasıl okumalı?

Tahir Akdeniz/ Dünya Bülteni

Kuzey Irak’ta yayınlanan Hevelati gazetesi Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Cumhurbaşkanlığından istifa dilekçesini IKBY lideri Mesud Barzani’ye sunduğunu yazdı. Gazete IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani’nin ağzından aktardığı bilgiye dayanarak verdiği haberinde Talabani ile Barzani arasında Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile yaşanan krizde bir görüş ayrılığı olmadığını vurguladı.

Ancak Kürdistan İttifakı milletvekili Ahmed Hasan Feyzullah, Hevelati gazetesinin haberinin doğru olmadığını, Talabani’nin Cumhurbaşkanlığı makamından istifa ettiğine dair bir yazıyı Barzani’ye vermediğini savunuyor.

Bununla birlikte Irak basını, KYB lideri Talabani ile KDP lideri Barzani’nin Bağdat-Erbil krizindeki tutum farklılığına dikkat çekiyor ve Talabani’nin Barzani’nin krizi tırmandıran açıklamalarından rahatsız olduğunu vurguluyor.

Haberlere göre Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Maliki’den güven oyu çekilmesine dair kendisinden yazı isteyen Maliki karşıtlarının bu talebini yerine getirmedi.

Erbil’deki toplantı sonrası Maliki’ye 15 gün süre veren bildiriye de imza atmadığını vurgulayan Talabani son olarak Irak Cumhurbaşkanlığının yeni sitesinden, Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık el Haşimi’nin adını kaldırttırmış, tepkiler üzerine eski siteyi tekrar yayına koymuş ancak Haşimi’ye ait haberlerin cumhurbaşkanlığı sitesinde yer almasına izin vermemişti.

Bağdat’ta mevcut siyasi krizin aşılması için bir süreç yürüttüğü belirtilen Talabani’nin özellikle Erbil’den gelen tırmandırıcı ve kendisini zor durumunda bırakan açıklamalardan da rahatsız olduğu ve bu nedenle süreci yönetme noktasında Barzani’ye rest olarak istifa mektubunu verdiği de gelen bilgiler arasında. Zira Talabani, gelinen noktada Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerin yönetilmesi sürecinde kendisinin sürekli olarak aşılmasından şikâyetçi gözüküyor.

Yine Cumhurbaşkanı Celal Talabani, son olarak Kuzey Irak’a işlenmiş petrol gönderme kararı alan Enerjiden sorumlu Başbakan yardımcısı Hüseyin Şehristani ile görüşmüş ve onu bu karardan vazgeçirmiş, ancak Neçirvan Barzani bir lütuf olarak Bağdat’tan petrol istemedikleri açıklaması yaparak Talabani’yi zor durumda bırakmıştı.

Irak seçimlerine Kürdistan listesi altında giren KDP’nin Irak parlamentosunda 26, KYB’nin ise 17 milletvekili bulunuyor. Kürdistan Listesi dışında seçimlere giren Goran’ın ise Irak parlamentosunda 8 sandalyesi var.

Bu arada Maliki-Barzani krizinin tırmandığı günlerde Goran ile KYB liderlerinin aralarındaki bölünme sonrası ilk kez telefonda görüştükleri ve aralarındaki ihtilaflı meseleleri konuşmak üzere buluşma sözü verdikleri biliniyor.

SADR'A KUŞATMA İDDİASI

Irak krizinde bir başka sıcak nokta ise Necef... Maliki’nin Necef’te bulunan Şii lider Mukteda Es-Sadr’ın evinin olduğu bölgeye yüzlerce özel kuvvetler mensubu asker gönderdiği konuşuluyor.

Maliki'nin Sadr grubunun iki numaralı ismi Seyyid Mustafa el Yakubi ile görüştüğü, "Sadr, bana saldırmayı bıraksın. Altyapı hizmetlerinin gerilemesinde sizin hizmetten sorumlu bakanların mesuldür. Belediyeler, Kamu Hizmeti, İş, Toplumsal İşler, İmar ve İskan bakanlıkları sizde" dediği iddia ediliyor.

Sadr grubu Parlamento Grup Başkanvekili Baha el Areci ise, "Maliki’yi değiştirmeye çalışan yabancı güçlerin komplolarına karşı Maliki’nin arkasında duracağız" açıklamasıyla gerilimi azaltmaya çalışıyor.

Bu arada, Hukuk Devleti İttifakı, Meclis Başkanı Nuceyfi’nin düşürülmesi için imza toplama çalışmalarına başladıklarını duyurdu, imzaların 163’e ulaştığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?