banner15

Türkiye ile İngiltere birbirileri için neyi ifade ediyor?

İki ülke birbirilerine sadece ticari olarak değil, siyasi olarak da ihtiyaç duydukları bir dönemi yaşıyorlar. Özellikle ABD Başkanı Trump’ın uzlaşım yerine izlediği buyurgan siyaset tarzı, İngiltere’nin de Türkiye’nin de arzu etmediği bir seviyeye geldi.

Türkiye ile İngiltere birbirileri için neyi ifade ediyor?

Osman Hulusi Boyraz - Londra

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda İngiltere’ye düzenlediği üç günlük resmi ziyaretin ardından İngiltere ve Türkiye arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin önemini bir kere daha ortaya çıkardı. Bu ikili arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde, Türkiye’yi bekleyen kısa, orta ve uzun vadede önemli avantajlar olabilir.

İngiltere, 2.7 trilyon dolar gayrı safi yurtiçi hasılasıyla dünyanın en önemli ekonomilerinden biri. 66 milyon civarındaki nüfusu da oldukça büyük bir pazar oluşturuyor. İngiliz ekonomisinin en önemli gelir kaynaklarının başında dünyanın en büyük finans merkezlerinden birini başkentinde bulunduruyor olması geliyor. İngiltere, ağır sanayi üretimini milenyum çağına geçilmeden önce ülkeden büyük ölçüde tasfiye etmiş bir ülke. Bu tercihi, onu birçok sanayi ürününde üretici ülkeler için önemli bir pazar haline getiriyor. Üretimi tasfiye etmek İngiltere’yi pazar haline getiriyor ancak tam anlamıyla bağımlı yapmıyor, çünkü birçok ileri teknoloji ürünün geliştirilmesi konusunda İngiltere önemli bir merkez olma konumunu hala koruyor. Diğer taraftan savunma sanayii de İngiltere’yi dünyada güçlü bir noktaya getiren unsurlar arasında öne çıkıyor.

Kapitalist sistem, toplumlara önemli ölçüde tüketici olma rolü biçiyor, bu rol İngiltere’de oldukça bariz görünebiliyor. Bu da önemli bir pazar anlamına geliyor. Türkiye, bu alanda önemli bir ilerleme sağlamanın arifesinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesinde de ele alınan önemli konular arasında, savunma sanayiinde yapılacak işbirliğiyle birlikte geliştirilmeye açık olan ekonomik ilişkiler yer alıyordu. Türkiye bu anlamda İngiltere’ye birçok kalemde ihracat yapabilir. Özellikle tekstil ve tarım konusu, Türkiye’yi ihracatta ileriye taşıyabilecek konular.

SİYASİ YAKINLAŞMA

İki ülke birbirilerine sadece ticari olarak değil, siyasi olarak da ihtiyaç duydukları bir dönemi yaşıyorlar. Özellikle ABD Başkanı Trump’ın uzlaşım yerine izlediği buyurgan siyaset tarzı, İngiltere’nin de Türkiye’nin de arzu etmediği bir seviyeye geldi. ABD için halen çok önemli konumda olan bu iki müttefik ülkenin, birlikte hareket etmelerinin Trump açısından caydırıcı gücü olacağı tartışmasızdır. Diğer yandan devam etmekte olan Brexit süreci, İngiltere’nin AB ülkeleriyle arasını belli oranda açacaktır. Bu da İngiltere’nin AB’ye alternatif olmayacak ancak AB ülkelerine karşı elini güçlendirebilecek bir işbirliğine ihtiyaç duymasını ortaya çıkarıyor. Bu işbirliği için Türkiye, ada için en uygun ülke olarak karşımıza çıkıyor.

OLASI YAKINLAŞMANIN İNGİLTERE’DE YAŞAYAN TÜRKLERE YANSIMASI

İngiltere’de yüzbinlerce Türk yaşıyor. Bu sayıya her yıl binlercesi ekleniyor. İngiltere’de yaşayan Türklerin önemli bölümü hizmet sektöründe ya çalışan ya da işveren olarak bulunuyor. İngiltere’de bu sektörde genellikle yabancılar, özellikle de AB ülkelerinden gelen insanlar çalışıyorlar. İngiltere’nin her durumda bu alandaki iş gücüne ihtiyacı olmaya devam edecek. Bu noktada, Brexit’in sonuçları, Türkiye’den buraya gelecek insanlara yeni bir avantajı beraberinde getirebilir. Ya da başka bir deyişle, İngiltere vizelerinin Türkler için daha da gevşetileceği günler yaklaşıyor denilebilir. Çünkü, Türkiye’den buraya gelen insanların çalışmak için genellikle Ankara Anlaşması vizesine başvuruyor. Bu vizeyi alan insanlar da, buradaki yabancıların ödediğinin çok üzerinde vergiler ödüyorlar. Diğer taraftan, Türkiye’den buraya gelen insanlar, çoğunlukla eğitimli ve kalifiye insanlardan oluşuyor. Bu da İngiltere için, niteliksiz AB vatandaşlarının kontrolsüz şekilde ülkeye girişlerine nazaran daha tercih edilebilir duruyor.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ MEVCUT TİCARET HACMİ NEDİR?

Türkiye ile İngiltere arasındaki ticari ilişkilerde, Türkiye’nin lehine olan bir ticari ilişki karşımıza çıkıyor. Türkiye, İngiltere’den aldığından daha çoğunu bu ülkeye satıyor. Geçtiğimiz yılın rakamlarına bakılacak olursa, toplam 16,2 milyar dolarlık ticaret hacminin 9,6 milyar doları Türkiye’nin İngiltere’ye sattığı ürünlerin getirisi olarak karşımıza çıkıyor ve Türkiye lehine 3 milyar dolarlık bir ticaret fazlasını ortaya çıkarıyor.

Bu oran, Türkiye lehine çok daha ileriye taşınma potansiyeline sahip. Çünkü, Türkiye henüz buradaki pazarda yeterli ağırlığı yakalayabilmiş değil.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 14:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48