banner39

Türkiye-Mısır ilişkilerinde yeni dönem

Türk ve Mısırlı yetkililer arasındaki karşılıklı olumlu açıklamaları Mısırlı araştırmacılar da “olumlu” olarak yorumluyor

Analiz 31.08.2016, 13:56 31.08.2016, 13:56
Türkiye-Mısır ilişkilerinde yeni dönem

İslam Osmanoğlu | Kahire

Türkiye, Rusya ve İsrail’in ardından Mısır ile ilişkilerin geliştirilmesi yönünde de önemli adımlar atıyor.

Bu bağlamda Başbakan Binali Yıldırım’ın "Mısır'la ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. İrademizi de beyan ettik.” şeklindeki sözlerine bir gün sonra Mısır tarafından yüksek düzeyde cevap gelmesi dikkat çekti.

Mısır’ın üç resmi gazetesi El Ahram, Ahbar ve Cumhuriyet gazeteleri genel yayın yönetmenleri ile bir araya gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdufettah es-Sisi, “Mısırlılar ve Türkler arasında düşmanlığı gerektirecek bir durum bulunmuyor. Biz Mısır politikalarını gözden geçirmesi için Türkiye yöneticilerine gereken zamanı tanıyoruz.” Dedi.

Sisi’nin olumlu mesajına kendisine sorulan bir soru üzerine Yıldırım, “Biz, Mısır'la ilişkileri geliştirmekten yanayız. Mısır, kültürümüz, değerlerimiz yakın olan bir ülkedir. Yönetimde yaşanan anlaşmazlıklar halklarımıza mağduriyet olarak yansıtılmamalıdır. Ekonomik alanda, turizm, tarım, kültür vesaire alanlarda ilişkilerimizi süratle geliştirebiliriz. Mısır'dan yapılan sağduyulu açıklamalar güzel, bunun devamını getirmek lazım.” şeklinde cevap vermiştir.

Bundan da anlaşılacağı gibi taraflar olumlu açıklamalarla bir birlerini yeşil ışık yakmaktadır.

Mısır tarafı Binali Yıldırım’ın başbakan olduktan sonraki “dostlarımızı çoğaltıp düşmanlarımızı azaltacağız” şeklindeki sözlerini değerlendirirken, Türkiye’nin olumlu bir adım atmasını beklediklerini satır aralarında söylemekteydi.

Bu bağlamda Türkiye, Mısır ile ilişkilerin geliştirilmesi konusundaki niyetini ortaya koyacak önemli bir adım atarak, İstanbul-Şarm el Şeyh uçak seferlerini başlatacağını açıkladı.

THY gibi Avrupa’nın ve dünyanın en önemli havayolları şirketlerinden birinin, Mısır’ın en önemli turistlik beldelerinden birisi olan Şarm el Şeyh’e sefer başlatması, Mısır turizmi ve ekonomisi için sembolik önemi büyük. THY’nin seferleri diğer ülke hava yollarını da teşvik edecektir.

31 Ekim 2015 tarihinde Sina Yarımadası’nda düşen Rus yolcu uçağından sonra Rusya, İngiltere, İtalya ve Almanya gibi ülkeler havaalanlarındaki güvenlik zafiyeti gerekçesiyle Mısır seferlerini iptal etmişti.

Haliyle 2016 yılı ilk yarısında Mısır’a gelen turist sayısında yüzde 41 oranında azalma görüldü. Döviz rezervi konusunda ciddi sıkıntılar çeken ülke ekonomisi, Körfez’den gelen yardımlarla Cüneyh’in Dolar karşısındaki değerini korumaya çalışmaktadır.

Ülkedeki döviz bürolarının neredeyse tamamına yakını devlet tarafından kapatıldı. Bankalarda Dolar kuru 8.88 Cüneyh. Ancak serbest piyasada 12.50 işlem görüyor.

Türk ve Mısırlı yetkililer arasındaki karşılıklı olumlu açıklamaları Mısırlı araştırmacılar da “olumlu” olarak yorumluyor. Türkiye’nin bölge sorunları konusunda etkili bir politika izlediğine dikkat çeken uzmanlar Mısır’ın ise bugünkü konjonktürde bir denge ülkesi görünümünde olduğunu ifade etmektedir.

Müslüman Kardeşler yöneticilerinden iki ülke arasındaki karşılıklı olumlu mesajlara her hangi bir tepki veya yorum yapılmadı.

Gözlemciler, Türkiye ve Mısır gibi Ortadoğu’nun iki eksen ülkesinin ilişkilerini geliştirmesinin, Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na da olumlu yansıyacağını ifade etmektedir.

Yorumlar (0)
25
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?