banner39

White Night Futbol Katliamı'nın perde arkası

Mısır'da dün stadyumda meydana gelen çatışmada bilanço artarken olayla ilgili ilginç iddialar da gündeme geliyor

Analiz 09.02.2015, 10:53 16.02.2015, 15:52
White Night Futbol Katliamı'nın perde arkası

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Kahire

Mısır’ın Zemalik ve Empi futbol takımları arasında oynanan maç esnasında stadın dışında yaşanan arbedede Zemalik’in seyirci grubu White Night’tan 22 kişi hayatını kaybetti. Mısırlı yetkililer stadın girişinde yaşanan izdiham nedeniyle seyircilerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, seyircilerin yolu trafiğe kapattığı, bir polis aracını ateşe verdiği ve Zemalik takımı futbolcularını taşıyan otobüsün önüne yatarak stada girmesine engel oldukları kaydedildi.

Mısır Dream TV’de Vail el İbraşi’nin programına bağlanan Zemalik Kulübü başkanı Murtaza Mansur, White Night seyirci grubunu suçlayarak daha önce kendisine suikast girişiminde bulunduklarını hatırlattı. Eski yargıç Mansur, seyirci grubunu Müslüman Kardeşler’den olmakla suçlaması dikkat çekti.

Aynı programa bağlanan diğer futbol adamları ise seyircinin tekrar stadlara girmesine izin veren hükümeti ve Zemalik Kulübünü suçladı. Bazı futbol adamları İbraşi’nin programında; “her şeyi Müslüman Kardeşler’in üzerine yıkmanın yanlış olduğunu, oraya gelen gençlerin takımlarını desteklemek için orada bulunduklarını” söyledi. Futbol otoriteleri konu ile ilgili adil bir soruşturmanın yapılmasını istiyor.

Biletli seyircinin içeri girmesinin ardından stadın kapılarının kapatıldığı ve stada girmek isteyen biletsiz seyircinin iki metre genişliğindeki girişe toplandığı bu esnada burada bulunan yüzlerce seyirciye göz yaşartıcı bomba ile müdahale edildiği söyleniyor. Asıl ölümlerin göz yaşartıcı bomba ve izdihamın etkisiyle olduğunu konuşuluyor.

Olayların ardından ülkede futbol maçları süresiz iptal edildi. Şubat 2012’de El Ehli takımı Ultras Grubu’ndan 74 kişinin hayatını kaybettiği maçın ardından maçlar seyircisiz oynanıyordu. Dün üç sene sonra ilk kez seyircinin stada alındığı maçta da onlarca kişi hayatını kabyetmesi dikkat çekti.
El Ehli takımı seyircileri o dönemde ülkeyi yöneten askeri konsey aleyhinde stadlarda slogan atmakta ve askerin ülke yönetimini sivillere teslim etmesini talep etmişti.

Konu ile ilgili olarak 6 Nisan Hareketi çok ilginç bir iddiada bulundu. Hareket tarafından yapılan ve medyaya yasıyan açıklamada hedefin ülke gündemini değiştirmek olduğu söylendi.

Bir gün önce Müslüman Kardeşler’in televizyon kanallarından Cumhurbaşkanı Sisi, Sisi’nin Ofis Müdürü ve Genelkurmay Başkanı olduğu söylenen şahıslar arasında yapılan konuşmanın ses kaydı medyaya sızmış ve ülke gündemini etkilemişti. 6 Nisan Hareketi üyelerine göre, yaşananlar Port Said Futbol Faicası’na çok benzemektedir.

White Night: Murtaza Mansur ve Şubeyr’i suçladı

Zemalik Seyirci grubu White Night tarafından da konu ile ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada Zemalik Kulübü başkanı Murtaza Mansur ve eski milli kaleci Şubeyr suçlandı. Mansur’un maçtan önce belirlenen 10 bin bileti satın aldığı ve bir yetkiliyi arayarak, “White Night’a büyük bir sürpriz hazırladıklarını söylediği” kaydedildi.

Aynı açıklamada eski milli kaleci Şubeyr’in de suçlanması dikkat çekti. Açıklamada Şubeyr’in bir konuşmasında bu grup üyelerine, “devlet cesetlerinizi çiğneyecek” dediği iddia edildi. Futbol severler hatırlayacaktır. Şubeyr 1990 yılındaki dünya kupasında Mısır milli takımının kalesini korumuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?