banner39

Yeni bir katliamın ayak sesleri

Mısır cumhurbaşkanlığı bir açıklama yaparak darbeye karşı direnişin barışçıl olmadığını iddia edecek. Bu açıklama yeni katliamın gerekçesi olacak...

Analiz 07.08.2013, 12:23 07.08.2013, 12:23
Yeni bir katliamın ayak sesleri

Abdullah Aydoğan Kalabalık/ Dünya Bülteni - Kahire

On binlerce insan mübarek Ramazan ayının sıcak günlerinde, Rabia'tül Adaviyye ve Nahda Meydanlarında günlerce eylem yaparak direndi. Verilen onlarca şehide, yaralanan yüzlerce gence ve uluslararası düzeyde defalarca yapılan uzlaşma çabalarına rağmen, Mısır'da düğüm çözülemedi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı bir açıklama yaparak, Müslüman Kardeşler ve Muhammed Mursi ile yapılan görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını, Mısır ve dünya kamuoyuna duyurmaya hazırlanıyor.

Söz konusu açıklamaya; "Rabia'tül Adaviyye ve Nahda Meydanlarındaki oturma eylemlerinin barışçıl olmadığı" şeklinde bir şerh düşülmesi de bekleniyor. Söz konusu şerh, içişleri bakanlığına eylemcilere müdahale için "gerekçe" teşkil edecek.

Mısır yönetimi, "faturası ne olursa olsun, çetrefilli ve karmaşık bir hal alan ülkedeki siyasi kaos ortamını bitirmeyi" hedefliyor. Müdahale esnasında doğabilecek sonuçlardan ise, haliyle "uzlaşmaya yanaşmamakla" suçlanan Müslüman Kardeşler Cemaati sorumlu tutulacak.

Bazı gözlemciler, Mısır yönetiminin Amerikalı senatörler, Avrupa ve Afrika Birliği ülkeleri heyetleri gibi, uluslararası organizasyonların temsilcilerini Ihvan'ın ileri gelenleri ile görüştürmekteki maksadının; "doğabilecek can kaybından Ihvan'ı sorumlu tutmak" olduğuna dikkat çekiyor.

EYLEMLERİN SÜRMESİ ASKERİ YÖNETİMİ NEDEN ENDİŞELENDİRİYOR?

Mursi'nin işbaşına gelişinin birinci yıl dönümü olan 30 Haziran 2013 tarihinde, milyonlarca insanın sokaklara çıkmasının ardından Mısır ordusu, ültümatom vermiş ve taraflara 48 saat süre tanımıştı. 3 Temmuz 2013 tarihindeki askeri müdahale yaşandı.

Müdahale'ye tepki gösterileri esnasında, 8 ve 27 Temmuz 2013 tarihlerinde yaşanan iki kanlı müdahalenin ardından dengeler önemli oranda değişti. 30 Haziran'da Mursi'ye karşı Tahrir Meydanı'nda toplanan insanların bir kısmı, fikir değiştirerek Rabia'tül Adaviyye'ye gitmeye ve Mursi'ye destek vermeye başladı.

Uluslararası aktivistlerden bazıları bile, geçen kısa süre içinde fikirlerini gözden geçirme fırsatı buldu. Yemenli Nobel Barış Ödülü sahibi Tevekkül Karman bunlardan biridir.

Karman, 30 Haziran'da Mursi'ye karşı Tahrir Meydanı'nda toplanan göstericilere destek vermişti. Ancak bir ay sonra fikir değiştirerek, Mursi'ye destek için Mısır'a geldi. Ancak Karman, Mısır'a sokulmadı ve havaalanından geri çevrildi.

30 Haziran'da Tahrir'de Mursi'ye karşı yürüyen, sonra Rabia'tül Adaviyye'ye gelenlerden birisi de İsa İsam'dır. İsa henüz 16 yaşındadır. Ailesiyle birlikte Tahrir'e gider ve Mursi'nin devrilme sürecine destek verir. Müdahalenin ardından geçen süreçte, 8 Temmuz Cumhuriyet Muhafızları Katliamı yaşanır.

İsa buna tepki olarak ailesinden habersiz Rabia'ya gitmeye başlar. İsa, resim çizme kabiliyeti olan bir gençtir. Rabia'tül Adaviyye'de Hasan el Benna ve Seyyid Kutup gibi İhvan'ın önemli isimlerinin resimlerini bile çizer. Rabia'ya gelişinin dördüncü gününde, "Manassa Katliamı" gerçekleşir ve onlarca genç Rabbine yürür. O gece İsa da vurulan şehitler arasındadır.

Tahrir Meydanı'nda Mursi'ye karşı yürüyen "Ultras" olarak isimlendirilen El Ehli takımı holiganları da son iki haftadır fikir değiştirip, Rabia'tul Adaviyye'yi mesken tutmaya başlamıştır.

İki kanlı müdahaleye rağmen, bir aydan uzun bir süredir devam eden eylemlere katılımcıların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum, askeri yönetimi son derece endişelendirmektedir.

Böyle devam ederse eğer, 30 Haziran'da Tahrir'e gidenlerin önemli bir kısmı Rabia'tül Adaviyye Meydanı'na taşınacaktır. Bu nedenle iki meydana da müdahale planlanmıştır.

Bayramdan sonra güvenlik güçlerinin yapacağı tahmin edilen iki meydanı da dağıtma girişiminin, tıkanan sürecin önünü açacağı kuvvetle muhtemel. Ancak olayların hangi yöne doğru evrileceğini kestirmek çok zor.

Cumhuriyet Muhafızları Alayı ve Manassa'daki gibi kanlı bir müdahale, Mısır için şiddet ve korku dolu, kanlı bir dönemin başlangıcı olabilir.

Kim bilir belki de, bir cuntanın hazin sonu!

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?