Afgan mültecisinin iftar sofrası

İslamabad'ın şehir sınırındaki Afgan Basti Köyü'nde Pakistanlılar ve Afgan mülteciler bir arada yaşıyorlar. Uzun zamandır burada olan aileler için hayat zor. Kampa adım attığınız andan itibaren, yoksulluğa şahit olunuyor.

Afgan mültecisinin iftar sofrası

Pakistan'da yaşayan mülteciler zor şartlar altında hayatlarını sürdürme mücadelesi veriyorlar. Ramazan ayında bu şartlar daha zor bir hal alıyor. Hayatta kalabilmek için hergün çalışmak zorunda olan mülteciler bazen 40 dereceyi aşan sıcaklarda çalışmaya devam ediyor.

Buzlar kesiliyor, seyyar satıcıların önünde kuyruklar oluşuyor. Çocuklar, az miktarda ki paralarıyla bir öğünlük yemek almak için bekliyor. İslamabad Afgan Basti mülteci kampından yansıyan bu görüntüler zor şartları gözler önüne seriyor. Sıcaklarla boğuşan mülteciler, serinleyebilmek için en çok buza rağbet gösteriyor.

Mülteci kampındaki evinde ailesiyle birlikte yaşam mücadelesi verenlerden biri de 75 yaşındaki Sefer Muhammed. 7 çocuğu ve eşi ile 6 yıl önce Afganistan'dan buraya gelen Sefer Muhammed, 2 odalı bir evde yaşıyor. İlerleyen yaşına rağmen pazarlarda el arabası ile yük taşıyor.

Gazın ve suyun olmadığı bu evlerde yemekler topraktan yapılmış derme çatma tandurlarda pişiriliyor. Su ise bidonlarla yaklaşık 2 km uzaktaki bir kuyudan taşınıyor. Kampta yaşayan Rabia Muhammed “Bu kampta şartlar gerçekten çok zor. Gördüğünüz gibi ne gazımız var ne de suyumuz. Topladığımız odunlarla ve kağıtlarla yemek pişirmeye çalışıyorum. Suyu ise çocuklar bidonlarla taşıyor. Ne yapalım mecburiyetten buradayız. İmkanım olsa hemen ülkeme dönerim” diyerek, kamptaki sıkıntıyı özetliyor.

Pakistan'da yaşayan Afgan mültecilerin bir çoğu zor şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Sefer Muhammed'in evindeki iftar sofrasında bulgur pilavı ve şerbet var. İftar vakti yaklaştıkça yemekler sofraya ağır ağır taşındı. Dualar eşliğinde oruçlar açıldı. Yoksulluğu en derinden yaşayan evde yaşayanlar şükürü dillerinden asla bırakmıyorlardı. Evin reisi Sefer Muhammed, şükrünü iftar sofrasında “Elhamdülillah, bugün de iftarımızı açacak bir yemeğimiz oldu ve orucumuzu açtık. Bugünümüze de şükürler olsun. Bana göre bu sofrada bulunanlar Ramazan ayının bereketi. İnanın diğer aylarda yiyecek ekmek bile bulamadığımız günler oluyor” diye ifade ediyor.

Rahmet ve bereket ayı Ramazan, mülteci kamplarında yaşayan Müslümanların da sofralarını bereketiyle kuşatıyor. İftar sofrası etrafında buluşan aileyi, kısa bir süreliğine de olsa o endişeli gözlerin uzağında saklıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 19:12
banner53
YORUM EKLE

banner39