Kategoriler

Türkiye ve Dünya Haberleri, Analizler, Yorumlar, Makaleler, Araştırma Dosyaları

Türkiye'nin Avrupa'daki ilk üniversitesi kuruluyor

Atatürk Üniversitesi, Türkiye’nin Avrupa’daki ilk kampüs üniversitesini Almanya'da kuruyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Atatürk Üniversitesi tarihi bir adım daha atarak Türkiye'nin Avrupa'daki ilk üniversitesini Almanya'nın Berlin bölgesi Neubrandenburg kentinde 'Avrupa Atatürk Üniversitesi-Atatürk Universty Europe' adıyla kuruyor.

Atatürk Universty Europe'un çalışmalarını yürüten Perfecttiming Holding Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Thoma ile Şirket İş Geliştirme Direktörü Dr. Jur. Marcus Feil, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak'ı makamında ziyaret edip, çalışmalardaki son durum hakkında bilgi vererek işbirliğinin resmi protokolünü imzaladı. Avrupa Atatürk Üniversitesi'ne Neubrandenburg Belediyesi de destek veriyor.

Perfecttiming Holding Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Thoma, Neubrandenburg kentinde 86 bin metrekare kapalı alana sahip yerleşke içerisinde, eğitim amaçlı kullanılan binaların Atatürk Üniversitesi'nin Almanya kampüsünü kurmak üzere alınarak yasal işlemlerin tamamlandığını, bu yıl itibariyle yerleşkede eğitime başlanabileceğini bildirdi. Thoma, Atatürk Universty Europe'un kendilerine de heyecan verdiğini belirterek, Almanya'da ve Avrupa genelinde milyonlarca Türk bulunduğunu, üniversitenin öncelikle Avrupa'daki Türklere hitap etmesi, Türkçe, Almanca ve İngilizce eğitim verecek olmasının önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini söyledi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak da gelişmelerden memnun olduğunu, Türkiye'nin Avrupa'da ilk kampüs üniversitesini kurmanın kendisi ve Atatürk Üniversitesi için heyecan verici olduğunu, bu ileri adımı atmış olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Çalışmayla ilgili kararların Yükseköğretim Kurulu (YÖK)'na gönderildiğini ve onay beklendiğini belirten Rektör Koçak, onayın gelmesiyle birlikte, yetişirse, bu eğitim-öğretim yılından başlayarak, yetişmezse, 2013–2014 eğitim öğretim yılı itibariyle Atatürk Universty Europe'a öğrenci almaya başlanacağını bildirdi.

Rektör Koçak, Avrupa Atatürk Üniversitesi (AAÜ)'nin uluslararası seviyede eğitim vereceğini, Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi'nin uluslararası ve stratejik bir uzantısı olacağını dile getirdi. Üniversiteye, Türkiye'den, Avrupa, Türkî cumhuriyetler ve AÜ'nin ortağı olan 150 üniversiteden yurt dışı öğrenimi veya lisansüstü öğrenim çerçevesinde öğrenci geleceğini anlatan Rektör Koçak, kurulan üniversitede ilk aşamada Uluslararası Hukuk Bilimleri, Uluslararası İşletme, İletişim, Uluslararası Siyasi Bilimler, Jeoinformatik, Beden Eğitimi ve Spor, Teoloji (İlahiyat), Türk Dili ve Edebiyatı ile Açık Öğretim-Uzaktan Eğitim fakültelerinin yer alacağını sözlerine ekledi.

İmza töreninde Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sebahattin Tüzemen, Prof. Dr. İrfan Küfrevioğlu, Açık Öğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üstün Özen ile Genel Sekreter Doç. Dr. Mustafa Arık da hazır bulundu.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Genel
3 Kez Görüntülendi.
Dünya genelinde COVİD-19 tespit edilen kişi sayısı 12 milyon 856 bini geçti
Güncel
5 Kez Görüntülendi.
Karadeniz Bölgesine sızma girişimindeki 3 terörist engellendi
Kafkaslar
8 Kez Görüntülendi.
Rusya'da koronavirüs vaka sayısı 727 bini geçti
Ortadoğu
12 Kez Görüntülendi.
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda 2 terörist etkisiz hale getirildi
Ortadoğu
10 Kez Görüntülendi.
Çin'de 7, Güney Kore'de 44 yeni Kovid-19 vakası görüldü
Güncel
8 Kez Görüntülendi.
Emeklinin Kurban Bayramı ikramiyesi 17-29 Temmuz'da ödenecek
Amerika
5 Kez Görüntülendi.
ABD'de silahlı saldırı: 2 polis öldürüldü
Ortadoğu
9 Kez Görüntülendi.
İHH Suriye'de 6 ayda 78 milyon ekmek dağıttı
Afrika
6 Kez Görüntülendi.
Nijerya'da altın madeninde göçük: 7 ölü
Orta Asya
12 Kez Görüntülendi.
Afganistan'da Taliban'ın silahlı saldırısında 4 güvenlik görevlisi öldü