Kategoriler

Türkiye ve Dünya Haberleri, Analizler, Yorumlar, Makaleler, Araştırma Dosyaları

Türkiye'nin Avrupa'daki ilk üniversitesi kuruluyor

Atatürk Üniversitesi, Türkiye’nin Avrupa’daki ilk kampüs üniversitesini Almanya'da kuruyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Atatürk Üniversitesi tarihi bir adım daha atarak Türkiye'nin Avrupa'daki ilk üniversitesini Almanya'nın Berlin bölgesi Neubrandenburg kentinde 'Avrupa Atatürk Üniversitesi-Atatürk Universty Europe' adıyla kuruyor.

Atatürk Universty Europe'un çalışmalarını yürüten Perfecttiming Holding Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Thoma ile Şirket İş Geliştirme Direktörü Dr. Jur. Marcus Feil, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak'ı makamında ziyaret edip, çalışmalardaki son durum hakkında bilgi vererek işbirliğinin resmi protokolünü imzaladı. Avrupa Atatürk Üniversitesi'ne Neubrandenburg Belediyesi de destek veriyor.

Perfecttiming Holding Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Thoma, Neubrandenburg kentinde 86 bin metrekare kapalı alana sahip yerleşke içerisinde, eğitim amaçlı kullanılan binaların Atatürk Üniversitesi'nin Almanya kampüsünü kurmak üzere alınarak yasal işlemlerin tamamlandığını, bu yıl itibariyle yerleşkede eğitime başlanabileceğini bildirdi. Thoma, Atatürk Universty Europe'un kendilerine de heyecan verdiğini belirterek, Almanya'da ve Avrupa genelinde milyonlarca Türk bulunduğunu, üniversitenin öncelikle Avrupa'daki Türklere hitap etmesi, Türkçe, Almanca ve İngilizce eğitim verecek olmasının önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini söyledi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak da gelişmelerden memnun olduğunu, Türkiye'nin Avrupa'da ilk kampüs üniversitesini kurmanın kendisi ve Atatürk Üniversitesi için heyecan verici olduğunu, bu ileri adımı atmış olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Çalışmayla ilgili kararların Yükseköğretim Kurulu (YÖK)'na gönderildiğini ve onay beklendiğini belirten Rektör Koçak, onayın gelmesiyle birlikte, yetişirse, bu eğitim-öğretim yılından başlayarak, yetişmezse, 2013–2014 eğitim öğretim yılı itibariyle Atatürk Universty Europe'a öğrenci almaya başlanacağını bildirdi.

Rektör Koçak, Avrupa Atatürk Üniversitesi (AAÜ)'nin uluslararası seviyede eğitim vereceğini, Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi'nin uluslararası ve stratejik bir uzantısı olacağını dile getirdi. Üniversiteye, Türkiye'den, Avrupa, Türkî cumhuriyetler ve AÜ'nin ortağı olan 150 üniversiteden yurt dışı öğrenimi veya lisansüstü öğrenim çerçevesinde öğrenci geleceğini anlatan Rektör Koçak, kurulan üniversitede ilk aşamada Uluslararası Hukuk Bilimleri, Uluslararası İşletme, İletişim, Uluslararası Siyasi Bilimler, Jeoinformatik, Beden Eğitimi ve Spor, Teoloji (İlahiyat), Türk Dili ve Edebiyatı ile Açık Öğretim-Uzaktan Eğitim fakültelerinin yer alacağını sözlerine ekledi.

İmza töreninde Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sebahattin Tüzemen, Prof. Dr. İrfan Küfrevioğlu, Açık Öğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üstün Özen ile Genel Sekreter Doç. Dr. Mustafa Arık da hazır bulundu.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Genel
13 Kez Görüntülendi.
Türkler karardan habersiz ama İsviçre bankalarının Türklere borcu var
Tarihte bugün
12 Kez Görüntülendi.
Tarihte bugün (26 Eylül): ABD'nin Kıbrıs harekatı sonrası Türkiye ambargosu sona erdi
Ortadoğu
8 Kez Görüntülendi.
İran'da 5,2 büyüklüğünde deprem
Hava Durumu
12 Kez Görüntülendi.
Doğu Anadolu'ya yağmur uyarısı
Kuzey Amerika
15 Kez Görüntülendi.
Kanada lideri muhalefetle anlaştı
Güncel
9 Kez Görüntülendi.
Tunceli'de teröristlere ait 12 sığınak imha edildi
Avustralya
28 Kez Görüntülendi.
Bakan istifa ettiren eyalette virüs ölümü 1'e düştü
Ortadoğu
16 Kez Görüntülendi.
BAE, F-35 savaş uçakları için ABD'ye resmi başvurdu
Afrika
17 Kez Görüntülendi.
Motosikletin yasaklandığı Nijerya'da silahlı 21 çete üyesi etkisiz hale getirildi
Afrika
15 Kez Görüntülendi.
Güney Afrika Cumhuriyeti'nde Kovid-19 vaka sayısı 668 bini geçti