banner15

Anadolu türkülerinin kökeni

MÖ 750-300 yıllarında yaşayan Frigler'e ait çifte kavaldan çıkan melodilerin günümüz türkülerinin temelini oluşturduğu belirlendi.

Anadolu türkülerinin kökeni

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında desteklenen "Antik Anadolu Enstrümanlarının Epigrafik Yapısı" adlı proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmada, ABD'li arkeologlar Gordion kazılarında Frigler'e ait çifte kaval buldular.

Projenin yürütücüsü de olan Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü ve Müzikolog Prof. Dr. Ahmet Bülent Alaner, çalışmayı AÜ'den Doç. Dr. Hakan Sivas, Ege Üniversitesinden Doç. Dr. Reyhan Altınay, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nden arkeologlar ve geçen sene hayatını kaybeden Prof. Dr. Taciser Sivas ile yaptıklarını anlattı.

Prof. Dr. Alaner "çifte kavalın Antik Yunan kaynaklı olmadığını, Anadolu kaynaklı bir çalgı olduğunu belirlemiştik. Daha sonra Müzikoloji Bölümü'nden öğrencim Çiğdem Baloğlu ile bu kavalın yapısını araştırmaya başladığımızda çıkan seslerin Frigyan modu olduğunu tespit ettik. Frigyan modunun Eskişehir, Kütahya, Bilecik, Afyonkarahisar, Uşak ve Ankara bölgesinde hâlâ bulunup bulunmadığı araştırmasının içine girdik. Mevzubahis olan bölgenin türkülerini incelediğimizde bunların genel yapısının Kürdî makamında olduğunu gördük. Frigyan modunun Kürdî makamıyla birebir örtüştüğünü belirledik" dedi.

"Frigya dönemindeki ilahiler, bugün Kürdi dizisi adı altında Anadolu türkülerinde yaşıyor. Bu bölgeye ait türkülerin yüzde 70'i Frigyen modu özelliği taşıyor. Dinler, lisanlar, renkler ne kadar değişirse değişsin kültürlerin değişmediğini görüyoruz. Geçmişte dinî âyinlerde var olan bir müzik türü, bugün farklı bir formata bürünerek türkülerimizde yaşıyor. Bu da Anadolu'nun ne derece önemli ve büyük bir kültürel birikimi taşıdığını gösteriyor" diyen Prof. Dr. Alaner, Yunus Emre'nin pek çok  ilahisinin halk ağzında söylenişinde de Frigyen modunun örneklerinin rahatlıkla göründüğünü söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 18:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48