banner39

Android'de Kit Kat Dönemi Başlıyor

Android işletim sisteminde 4.1, 4.2 ve 4.3 sürümlerinde kullanılan Jelly Bean kod adından sonra gelecek olan yeni sürümün de kod adı belli oldu.

Haber 14.09.2013, 07:28 14.09.2013, 07:30
Android'de Kit Kat Dönemi Başlıyor

Google, android işletim sistem sürümlerini alfabetik sırayla ve şekerlemeli isimlerle kullanıcılarına sunuyor. Piyasaya duyurulmayan Android 1.0 ve 1.1 sürümlerinin alfabede "A" ve "B" harflerine karşılık geldiğini düşünen Google, isimlendirmeye C ile başladı. C, D, E, F, G, H, I ve J harfleriyle başlayarak giden Android sürümleri, Jelly Bean ile "J" harfine kadar gelmişti.

Yeni sürüm daha önceleri Key Lime Pie kod adına sahp olacak diye biliniyordu fakat Google herkese yine "tatlı" bir sürpriz yaptı. Shiftdelete.net teknoloji sitesinde yer alan habere göre; K harfiyle başlayacak yeni tatlı isimli Android sürümünün ismi "Kit Kat" olacak.

Gelmiş geçmiş bütün Android sürümleri:

Android 1.5 Cupcake
Android 1.6 Donut
Android 2.1 Eclair
Android 2.2 Froyo
Android 2.3 Gingerbread
Android 3.0 Honeycomb
Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Android 4.1 Jelly Bean
Android 4.2 Jelly Bean
Android 4.3 Jelly Bean
Android 4.4 Kit Kat

Sıralandırmayı netleştirmek için C,D,E,F,G,H,I ve J ile gittiğini söyleyebiliriz. Sıralamadan da anlaşılacağı gibi yeni sürüm "K" ile başlayacak. Google'ın yeni sürümünün maketi Google bahçesine kondu bile. Twitter'dan 1 milyar aktivasyon duyurusuyla beraber gelen Kit Kat adı, bakalım ne zaman karşımıza bir sürüm olarak çıkacak?Android için Vine Güncellendi

Yayınlandığı günden bu yana milyonların beğenisini kazanan Vine uygulamasının Android sürümü güncellendi. 6 saniyelik videolar çekme imkanı sağlayan uygulama bu güncelleme ile birçok yeni özelliğe sahip oldu.

Vine uygulaması, bazı Android cihazlarda pek de stabil çalışmıyordu. Bu güncelleme ile bu meseleler ortadan kalktı ve uygulamanın iOS sürümünde bulunan özelliklerin neredeyse tamamı Android cihazlara da geldi.

Güncelleme ile Vine'da çektiğiniz videoları artık Facebook ve Twitter üzerinden arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz. Bunun yanında gelişmiş bildirim sistemi sayesinde Vine videolarını beğenip yorum da yazabileceksiniz.

Uygulamada bulunan trendleri, öne çıkan etiketleri ve editörlerin seçimlerini de Android cihazlarda görüntüleyebileceksiniz. Vine'ın iOS'te bulunan diğer özellikleri ise çok yakında yeni bir güncelleme ile Android'te de geleceğini belirtelim.

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?