banner39

Aşırı meyve tüketmek zararlı

Meyve yerken dikkat edilmelidir çünkü aşırı şeker alımı vücutta insülin direncine, obeziteye ve başka hastalıklara sebep olarak yaşlanmayı hızlandırmaktadır.

Haber 23.12.2015, 19:03 23.12.2015, 19:03
Aşırı meyve tüketmek zararlı

Yaz ve kış mevsiminde birbirinden güzel renkleri ve tadlarıyla insanı cezbeden lezzetli meyveleri bolca tüketmek zararlı gibi görünmese de, kuru ve taze meyvelerde olan yüksek şeker oranı tehlikeli olabilmektedir. Bundan dolayı aşırı meyve tüketmek, karaciğer sağlığı açısından menfî etkiler gösterebilmektedir.

Meyvelerdeki şeker oranına dikkat edilmeli: Meyvelerde bulunan şeker, karaciğerin yağ depolanması ihtiyacını doğurmakta ve karaciğerin yağlanmasına sebep olmaktadır. Karaciğer hücreleri ilerleyen dönemde insüline ayak uydurmadığı için, yağ taşıyan proteinlerin üretimi ve geri dönüşümü kesintiye uğramaktadır. Ortaya çıkan bu durum zamanla kolesterol yüksekliğine ve insülin direncine sebep olabilmektedir.

Sebze ve meyvelerin besin değerleri farklıdır: Yetişkin bir bir şahıs günde 4-5 porsiyon kadar sebze ve meyve tüketmesi lazım. Bu meyve ve sebzelerin besin değerlerinin aynı olduğu kanaatine varmak yanlıştır. Bunların arasındaki fark kalorileri, yani verdiği enerji miktarıdır. Buna bağlı olarak nişasta ve selüloz gibi kompleks karbonhidrat barındıran sebzeler, glukoz ve fruktoz gibi basit karbonhidrat barındıran meyvelere nazaran enerji ve besin değerleri daha yüksektir. Netice olarak; daha az şeker barındırmaları sebebiyle sebze tüketmek besin olarak daha avantajlıdır.

Çok şeker tüketmek hastalıkların kaynağıdır: Meyvelerin lif, vitamin, mineral, flavinoid ve tannin gibi faydalı muhtevaları olsa da, tatlı meyvelerin büyük bölümü şeker ve su barındırmaktadır. Daha da açıklamak icap ederse; basit şeker, meyvede bulunan şekere göre işlenmiş ve faydalı besinlerden mahrumdur. Burada dikkat edilmesi lazım gelen mühim nokta, vücuda giren şeker miktarıdır. Aşırı şeker alımı vücutta insülin direncine, obeziteye ve pek çok hastalıklara sebep olmakta ve yaşlanmayı hızlandırmaktadır.

Meyve tüketilirken dikkat edilmesi lazım gelenler:

1) Taze veya kuru da olsa meyve yerken aşırıya kaçmayın.

2) Meyveyi kahvaltıdan önce ya da ana öğünden iki saat önce tüketin. Akşam öğününden sonra meyve yemeyin.

3) Mümkünse tadı az, rengi koyu ve tadı buruk meyveleri tercih edin.

4) Hoşaf yaptığınızda şekeri az ekleyin, meyve reçellerinin tüketimine dikkat edin.

5) Meyve salatası yaptığınızda krema ilâve etmeyin.

6) Meyveleri çikolata sosu ile tüketmeyin.

7) Meyve yerken yoğurtla birlikte tüketirseniz daha az meyve tüketmiş olursunuz.

8) Hazır meyve sularından ve limonatadan uzak durun. Meyve suyu içmek isterseniz taze meyveden elde edilmiş şekersiz meyve suyu için.

9) Dondurmanın meyveli olması onun daha sağlıklı olması mânâsına gelmez.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?