banner15

Birkaç dekoratif ipucu

Bazıları dekorasyonla uğraşma işini hem çok sever hem çok da iyi becerir, çünkü doğuştan yeteneklidirler. Kimisi de pek anlamaz, kanepeyi evin bir o köşesine bir bu köşesine yerleştirir ve bir türlü işin içinden çıkamaz.

Birkaç dekoratif ipucu

Şimdi bu işin püf noktalarını verelim, böylece uğraşmak isteyenlerin işini hem kolay hem de zevkli hale getirelim.

Yer kazanmak için

Dekorasyona yeni heves edenler için ilk ipucu evinizde yeni yerler açmak olmalıdır. Her an kullanılmayan eşyalarınızı yerleştirecek fazla yeriniz yoksa ferah, minimalist bir mekân elde etmeniz çok zor. Bunun için evdeki her boşluğu akıllıca kullanmalı, lüzumsuz eşyalardan kurtulmalısınız.
 
Koleksiyon varsa

Çeşitli objelerden oluşturduğunuz koleksiyonlarınız varsa, bunlar evinizi sıradanlıktan kurtarıp, orijinal bir görünüme döndürebilir. Misâlen, değişik ülkelerden aldığınız objeler veya antika kahve fincanları, seramik biblolar veya gümüşler...

Renkleri bir arada kullanmak

Son zamanlarda moda bir trend de beyaz mutfaklar, ama her şey bembeyaz... Bu da evinizi fazla sade gösterebilir. Masa örtüsünde, perdede aydınlık, canlı renkler kullanarak bu hissi yok edebilirsiniz.


Çerçevenin dışına çıkmak

Çoğu insan "dekorasyonda sergilenecek bir şeyler" denince hemen duvara asılacak tablo ve resimleri düşünür. Bu defa  alışılmışın dışına çıkıp, başka sanat eserleri ya da metal veya ahşap tasarımlar kullanarak daha orijinal bir dekor oluşturabilmek de mümkün.

Ayna kullanın

Ayna her zaman hoş bir dekorasyon eşyasıdır. Şekline, kullanıldığı yere göre; hem fonksiyonel, hem de evi şık, aydınlık hatta mekânı olduğundan büyük gösterme özelliği taşır. Aynaları ille klasik bir model değil farklı tasarımlı, orijinal modellerden de seçebilirsiniz.

Mevcut eşyaları karıştırın

Eğer tarzı olan bir kitaplık istiyorsanız, koyu renk klasik bir mobilya seçebilirsiniz. Öte yandan duvara yapacağınız raf ünitelerini, duvar ile aynı renkte boyamak mekânın daha geniş görünmesini sağlar.
 
Büyüleyici görüntüler oluşturun

Yine hoş bir dekor elde etmek için vazo, çiçek gibi klasik aksesuarlardan kaçınabilirsiniz. Bunun yerine desenli bir masa seçebilir, aydınlatmada çeşitliliğe gidip, sarkık bir avize ile bazı bölümlerde gömme lambalar kullanabilirsiniz.

Temalar seçin

Evinizi yenilerken kendinize bir tema seçin. Mesela, eski gemileri mi seviyorsunuz, duvara bir denizci haritası asabilir, şişe içinde kibrit çöpünden yapılmış gemi olan aksesuar alabilirsiniz. Bu iş çocukların da hoşuna gider, prenses odası veya yarış arabası şeklinde yatakta uyumayı hangi çocuk istemez?

Duvarlara odaklanın

Duvarlara sıra gelince, çarpıcı duvar kâğıtlarını yapmak ister ama uygulamaya cesaret edemeyebilirsiniz. Size tavsiyemiz, bunu tek bir duvara uygulayıp, diğer duvarları beyaza boyamak. Beyaz mobilya ve renkli aksesuarlar, evinizi kişiliğinizi yansıtan size özel bir ev yapacaktır.

Özel eşyalarınızı kullanın

Son olarak eski tabak çanakları kendiniz kullanıp, özel olanları misafirlere saklamayın. Kahvaltınızı mutfakta değil büyük masanızda yapın, kanepeyi "eskir, kirlenir" diye örtülerin altına saklamayın. Göreceksiniz kendinizi daha iyi, daha neşeli hissedeceksiniz. Dekorasyon karmaşık gelebilir ama zor olmak mecburiyetinde değildir, yeterki ne istediğinizi ve bütçenizi iyi ayarlayın.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 21:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35