banner39

Boy uzatan ilaçlara inanmayın

Normal boydaki bir kişinin boyunun uzatılmasına lüzum olmadığı gibi, ne idüğü belirsiz besin katkı maddeleri ve ilaçlarla daha fazla uzaması da mümkün değil...

Haber 05.08.2015, 13:04 05.08.2015, 13:04
Boy uzatan ilaçlara inanmayın

Uzak Doğu ülkelerinden ithal edilen ve isminde uzama ve büyüme ile ilgili kelimelerin bulunan, piyasada "gıda takviyesi" adı altında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın izni ile satıldığı iddia edilen veya ayak tabanlığı şeklinde kullanılarak boy uzatıyor denilen ürünlerin vaadlerine kanmayın.

Normal bir insanda boy uzaması genetik ve hormonal yapının yanı sıra, beslenme ve spor gibi birçok faktörün etkisi altındadır ve bütün bu faktörler normal olduğunda, kişi ancak genetik olarak belirlenmiş boyuna ulaşabilir. İnsanın boyunun normal olup olmadığı, aynı yaş ve cinsteki normal kişilerle karşılaştırılarak tespit edilir.

Büyüme, kemiklerin eklem yerlerinde bulunan büyüme kıkırdakları yardımıyla gerçekleştiğinden ve erkeklerde en geç 18 yaş civarı, kızlarda ise düzenli âdet gördükten birkaç sene sonra bu kıkırdaklar kemikleştiğinden büyüme de durur ve kişi erişkin boyuna ulaşmış sayılır. Bundan sonra kişinin boyunun kısa olsa bile daha fazla uzaması, bu tür besin katkı maddeleri veya herhangi ilaç tedavisi ile mümkün değildir. Bu nedenle boy kısalığından şüphelenilen olguların mümkün olan en erken yaşta ve tercihen ergenlikten önce değerlendirilmesi gerekir.

Piyasada Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın izni ile satıldığı söylenen ve "tamamen bitkisel karışımlardan ibaret ürünlerin boyu uzattığı" iddiası hiçbir ilmî mesnede dayanmamaktadır. Marketten satın alabileceğiniz her besin maddesi gibi, bu ürünler de Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın izni ile satılmaktadır. Sözkonusu mamûllerin içindeki maddeler, normal beslenen bir kişinin günlük ihtiyacını sağlayabileceği ve ekstra katkıya ihtiyaç duymayacağı mineral ve vitaminlerden oluşmaktadır. Nebatî kaynaklı olduğu söylenenler ise, yüksek miktarda doğal östrojen ihtiva edebileceklerinden, çocukların büyüme kıkırdaklarının erken kapanmasına neden olabilirler.

Bu sebeple normal beslenen ve beslenmeyi bozacak herhangi bir hastalığı olmayanlar şahıslarda, doktor tavsiyesi dışında ilave gıda takviyesine ihtiyaç yoktur. Ayak tabanlığı şeklinde kullanılan ve boy uzattığı söylenen ürünlerin de yeterli ve güvenilir bilimsel dayanakları ise henüz kesinleşmemiştir.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?