Bu çocuklar, Einstein'dan da zeki

Albert Einstein'ın IQ'sünden daha yüksek seviyeye sahip olan Pranav ve Jacob, gelecek için büyük ümit vaad ediyorlar.

Bu çocuklar, Einstein'dan da zeki

Pranav Veera, 6 yaşındayken ABD başkanlarının isimlerini sırayla sayabiliyor, alfabeyi tersten okuyabiliyor ve 2000 yılına ait bir tarih verdiğinizde size hangi gün olduğunu söyleyebiliyordu.Bugün 9 yaşında olan bu minik dâhi, 1 milyon kişide bir görülen bir zekâya sahip. İlk bakışta diğer bütün yaşıtları gibi video oyunlarına düşkün olan ve sokakta oyun oynamaktan zevk alan Pranav'ın IQ'su 176.

Albert Einstein'ın IQ'sunun ise 160 olduğu biliniyor. Normal insan zekâsının genellemesi ise 100 IQ.

Ailesi Pranav'ın sıradışı zekâsını ilk olarak 4,5 yaşındayken, alfabe seti ile oynarken fark etmiş... Her çeşit alfabeyi ve bulmacayı kolayca aklında tutabilen Pranav, Ohio'daki bir merkezde yapılan testler sonucunda fark edilmiş.

Alfabeyi geriye doğru sayabilen küçük Pranav büyüyünce ’astronot’ olmak istiyor.Matematikteki en karmaşık kavramları kavrayarak, üniversite profesörlerini hayrete düşüren Jacob Barnett'in ise IQ'sunun 170 olduğu ve Albert Einstein'dan daha yüksek olduğu tespit edildi. Amerika'da yaşayan Barnett; kalkülüs, cebir, geometri ve trigonometriyi bir haftada kendi kendine öğrenmiş.

Bütün dünyanın dikkatini çeken Jake, “Albert Einstein'ın izafiyet teorisini geliştirip kendi izafiyet teorimi hazırlıyorum” dedi. Çocuğunun neden bahsettiğini anlamayan ve dâhi mi, yoksa saçmaladığını mı öğrenmek isteyen anne, Princeton Üniversitesi yakınlarındaki Advanced Study Enstitüsüne videosunu gönderdi. Enstitüde görevli meşhur profesörlerden Scott Tremaine, Jake'in teorisinin orijinalliğinden etkilendiğini söyledi. Ailesine bir e-posta gönderen profesör, “Fiziğe olan ilgisinden dolayı etkilendim. Üzerinde çalıştığı teori, astrofizik ve kuramsal fizikte en zor problemleri içeriyor. Bunu çözecek kişi, Nobel Ödülü'nü kazanabilir” dedi.“Ailemle matematik üzerine konuştuğumuzda bana şaşkın şaşkın bakıyorlar” diyen Jake, iki yaşına kadar konuşamamış. Bir yaşından önce “aspergers sendromu” teşhisi konulan Jake, üç yaşında 5 bin parçalı yap-bozu bitirmiş. Eyaletin yol haritasını inceleyen Jake, bütün otoyolları ezberlemiş, araba plakalarının başına eklenen numaraları ezberden okuyabiliyor.

8 yaşına geldiğinde liseyi bitiren Jake, daha sonra Indiana Üniversitesi-Purdue Üniversitesi Indianapolis'te ileri astrofizik sınıfına katıldı. Jake'in sınıfındaki en küçük arkadaşı 18 yaşında ve derslerden sonra saatlerce sınıf arkadaşlarına ders veriyor

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2012, 09:50
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman
osman - 9 yıl Önce

Ama einstein bile kirk formülünü bulamadı!! Einstein bile tersten yürüyen merdiven kuramını aklına getiremedi!!! Cok şükür ki Einsteindan daha zeki muhafeletimiz! Var!!!

mehmet akdogan
mehmet akdogan - 9 yıl Önce

merhabalar bu cocuklar dahi.benimde bir tanidigim 3,5.4 yaslarindaydi cucuk turkiye haritasini ezberlemisti ve sehirleri biz soruyorduk o gösteriyordu ama kiziyordu ardindan ,sanki benimle dalga gecmeyin dercesine.simdi ne durumda bilmiyom ,insallah iyi bir okula yazdirmislardir.

abdulrezzak ibni süleyman taşoğlu mehmet ali cabbarsabahattin oğlu
abdulrezzak ibni süleyman taşoğlu mehmet ali cabbarsabahattin oğlu - 8 yıl Önce

haçen pen pegenmemuşam penim ıq um daha fazladır da 200 dür da pen pi de 10yaşundsayum

ela
ela - 8 yıl Önce

aşırı zekiler ama hepsi yabancı türk evladı yok

fatihhh
fatihhh - 7 yıl Önce

aslında türkte var kürtte...sadece kabuğunda çıkmayı bekliyorlar bunların kabuğunda çıkabilmesi için zayıf ir ışık lazım...gel görelim ki bu zeki çocuklar şığı göremeyince kabuğunda çörüyüp gidyorlar....en basitinden bediüzzamn said nursi,abdul kadir geylani,ibni sina,mustafa inan,cahit arf...gibi üstün zekalı insanlar çıkmış ve çıkmaya devam edecktir...yeter ki bunlara sahip çıkalım..

MURAT
MURAT - 7 yıl Önce

maaşallah Allah hayırlı makamlara getirsin. not:ALLAH HİDAYETİDE NASİB EYLESİN

Ebubekir Gnds
Ebubekir Gnds - 6 yıl Önce

Aslında çocuğun küçük yaşlarda matematiksel oyunlar oynadığını belirtiyor bu türklerde ve tüm çocuklarda olur ama çocuğumuzu henüz küçük yaşlarda matematiksel oyunlarla oynatırsak bizim çocuklarda bu çocuğun IQ'sundan ve Albert Einstein'in IQ'sundandaha dafazla olur emin olun. hani derler ya yılanın başınıküçükken ezin diye aynı bunun gibi birşey çocuğumuzu küçüklükten alıştıralım görsünler TÜRKLERİN GÜCÜNÜ...

banner39