banner39

Çalışan annenin çocuğu olmak

Toplumdaki genel kanaatin aksine, çalışan bir anneye sahip olmak, çocukların gelişiminde olumsuz tesir yapıyor.

Haber 23.02.2015, 22:57 23.02.2015, 23:03
Çalışan annenin çocuğu olmak

Umumi kanaat olarak, çalışan annelerin çocuklarının toplumsal ve zihnî gelişiminin olumlu yönde etkilendiği zannedilir. Ancak bunun tamamen aksine, çalışan ve günün büyük bölümünü evin dışında geçiren bir anneye sahip olmak, çocukların okuldaki başarısından tutun da, sosyal becerilerine kadar birçok durumu menfî yönden etkiliyor.

İşte bu çeşit annelerin, çocukları üzerindeki tesirleri:

1) Olumsuz rol modeli

Çocuklar erken yaşlardan itibaren annesini evde göremeyince ve bakıcı yahut kreşlerde büyüyünce, psikolojik olarak çöküntüye uğrayıp, yalnızlığı tercih eden kişiler olarak büyüyorlar. Kadınların evde değil de, dışarıda başkalarına hizmet etmeleri gerektiğini, kariyer yapayım derken, ailesine uzak kaldığını görüyorlar. Bu da onların ileride kendi ailelerini kurarken yanlış örnek alacakları bir durum meydana getiriyor.

2) Sorumluluk sahibi olmayan çocuklar yetişiyor

Her istediklerinde annelerini yanında göremeyen küçükler, çalışan annesinden ve dolayısıyla da babasından nefret ediyor, kendine bir dünya meydana getirip, yüksek duvarların arkasına saklanıyor.

3) Depresyona meyil artıyor

Araştırmalara göre, çalışmayan kadınlar anne olduklarında sakin bir hayat sürerken, çalışan hanımlar ise depresyona çok daha meyilli oluyorlar. Çocukların ise çevrelerindeki sinirli ve depresif anneden asla faydalanamayacağı da inkâr edilemez bir gerçektir.

4) Çocukların okuldaki başarıları düşüyor

Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre, çalışan annelerin çocukları okuldaki derslerinde çok daha başarısız oluyorlar.

5) Daha çok davranış problemi yaşanıyor

Çoğu kadın, çocukları ile yeterli vakit geçirememelerinin bazı davranış problemlerine yol açacağından endişelenir. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, çalışmayan annelerin çocukları, günün büyük bölümünü dışarıda harcayan annelerinkilere göre daha iyi davranışlar sergiliyorlar.

6) Daha sağlıksız ilişkiler

Çalışan pek çok anne, daha mutsuz, yorgun ve özgüvensiz olduğu için ailesiyle münasebet kurmakta aşırı zorlanıyor, hatta depresyona giriyor. Aile ve çocuklarıyla her çeşit ilişkiyi sağlamlaştırmanın ilk şartı, okuldan dönen evladını kapıda karşılayıp, elbiselerini çıkarmasına, temizlenmesine yardım eden ve yavrusuna hazır sofra sunan bir anne olmaktan geçiyor. Annesinin bu davranışını gören çocuklar da, büyüdüklerinde aynı davranışı tekrarlayarak daha sağlıklı ve mutlu ilişkiler kurarlar.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?