banner15

Canfeda Hatun Camisi yenileniyor

Harem kethüdalarından Canfeda Hatun tarafından 16. asırda inşaa ettirilen Beykoz ilçesindeki caminin haziresinde Akbaba Sultan'ın kabri de bulunuyor.

Canfeda Hatun Camisi yenileniyor

Beykoz’un tarihî iskân bölgelerinden biri olan Akbaba Köyü’ndeki 426 yıllık Canfeda Hatun Camisi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore ediliyor.

Sultan 3. Murad Han döneminde Topkapı Sarayı’nda Harem Kethüdası (harem dairesindeki en yüksek mevkinin sahibi) olan Canfeda Hatun tarafından 1588 senesinde inşaa ettirilen camiye, yılın her döneminde yerli ve yabancı ziyaretçiler ilgi gösteriyor.

Haziresinde, İstanbul’un fethine katılarak Fatih Sultan Mehmet’in saygı ve sevgisini kazanan ve daha sonra Akbaba Köyü’ne yerleşerek köyü kuran, halkın zamanla Akbaba Sultan adını verdiği Ak Mehmet Efendi’nin mezarı da yer alıyor.

Akbaba Köyü’nde yeşilliklerle ve kuş sesleriyle çevrili tarihî caminin bahçesinde Mimar Sinan tarafından yaptırıldığı rivayet edilen hamamın kalıntıları ve kemerli bir de su sarnıcı bulunuyor.

Beykoz Belediyesi, ilçenin kültür ve tarih mirasında önemli bir yeri olan caminin restorasyonu sırasında vatandaşların ibadete devam edebilmesi için caminin girişinde geçici bir mescit oluşturdu.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 22:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48