banner15

Çocuğa harçlık verirken

Anne-baba olan her yetişkinin özellikle okula gitme yaşına gelmiş evladına harçlık vermesi, günümüzde bazen büyük probleme dönüşebiliyor.

Çocuğa harçlık verirken

İşte çocuklarınızla yaşadığınız harçlık meseleleriyle başa çıkmanın yolları:

1) Çocuğun kötü harcama alışkanlıkları var.

11 yaşındaki çocuğunuz harçlığını alır almaz bütün parasını şekere yatırıyor. Davranışının sonuçlarını ona açıklamaya çalıştığınızda size “Benim param; istediğimi yapabilirim” diye cevap veriyorsa:

Nasıl başa çıkarsınız:
Çocuğunuzun öncelikle verdiğiniz paranın maaşı olmadığını anlamasını sağlayın. Geri adım atmayın ve şunu söyleyin: “Bu parayı sana ileride para kazandığında, paranı nasıl harcaman gerektiğini öğrenebilmen adına pratik yapman için veriyoruz.” Alışverişe gitmeden önce parasını nasıl harcayacağını da beraber planlayın.

2) Çocuğunuz kendi parasını harcamayı reddediyor.

6 yaşındaki çocuğunuz istediği tren setini alabilmek için bütün parasını harcamak zorunda olduğundan sinirleniyor ve “sen neden almıyorsun?” diye feryat ediyorsa:

Nasıl başa çıkarsınız:
Öncelikle "kusura bakma fakat tren setine benim bütçemde de yer kalmadı” deyin. Sonra ona istediğini alabilmesi için harçlığını haftadan haftaya nasıl biriktirebileceğini öğretin. Biriktirmesi için ısrarcı olmak, alışverişi erteleyeceğinden çocuğunuza yeni takıntısını gerçekten isteyip istemediği konusunda karar verebilmesi için zaman sağlayacaktır.

3) Çocuğunuz yeterli parası olmadığından şikâyet ediyor.

Sürekli olarak yeterince harçlık almadığından şikâyetçi oluyorsa:

Nasıl başa çıkarsınız:
En başarılı harçlık sistemleri, çocuğunuzun hayatındaki önemli birşey ile ilişkilendirilenlerdir. Örneğin futbolla ilgilenmeye başlayan 8 yaşındaki çocuğunuza ekipman ve ders masraflarına yardımcı olabilmesi için harçlık verebilirsiniz. Dolayısıyla yanınıza gelip “yeterince harçlık almıyorum” dediğinde “ne için yeterli değil?” diye cevap vermelisiniz. Bu, parasını nasıl harcadığını görmek için iyi bir fırsattır.

4) Kendinizi çocuğunuza hediyeler almaktan alıkoyamıyorsunuz.

Bizzat koyduğunuz harçlık kurallarına bağlı kalamıyor ve beraber alışverişe çıktığınızda çocuğunuza bir şeyler alması için ekstra para veriyorsanız:

Nasıl başa çıkarsınız:
Bu şekilde davranmaktan vazgeçmelisiniz. Zorlanabilirsiniz ancak çocuğunuzun finansal geleceği bakımından disiplin altında olmanız gerekiyor. Alışkanlıklarınızı değiştirdiğiniz süreç boyunca, çocuğunuzun bunun bir ceza değil; parasını sorumluluk sahibi bir yetişkin gibi harcayabileceğine güvendiğinizin bir işareti olduğunu anlamasını sağlayın.

Bunlar, çocuğunuza hiçbir şey almayacağınız anlamına gelmez. Ancak çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu şeylerden hangilerini kendi harçlığı ile alması gerektiğine karar verin ve bu karara da sadık kalın.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 13:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35