banner39

D vitamininiz tamam olsun

Ülkemizde ve bütün dünyada D vitamini eksikliği, sessiz bir salgın gibi etkisini sürdürüyor.

Haber 30.12.2014, 21:02 31.12.2014, 18:24
D vitamininiz tamam olsun

Son yıllarda başta kanser, diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, sık enfeksiyon geçirme, romatizmal hastalıklar, multipleskleroz, kronik yorgunluk, depresyon gibi bir çok hastalığın önlenmesinde D vitamini alınmasının önemi hakkında birçok araştırma ve çalışmalar yapılmaktadır.

Teşhisi kolay, tedavisi çok ucuz hastalık

Senede bir kere kanda D vitamin seviyesine baktırıp, eksiklik varsa, D vitamin tedavisi yaptırarak bu hastalıklardan korunmada etkili olacaktır. Çünkü D vitamini eksikliği hipertansiyon, diyabet gibi çağın hastalıklarından biri oldu.

D vitamini kemik yapımını sağlar. Kemik yapımı tamamlansa bile güçlenmesini ve ileride ortaya çıkabilecek osteoporozu önler. Eksikliğinde çocukluk çağında raşitizm, yetişkin dönemde osteoporoz riski artar. İnsülin direncine mühim katkısı vardır. D vitamini eksikliği olan kişilerde diyabet (şeker), kalp-damar hastalığı, hipoglisemi (şeker düşmesi) daha sık görülür. D vitamini bağışıklığı koruyup geliştirir. Eksikliğinde meme, rahim, bağırsak kanserleri gibi kanserlerin sıklığında artış olur.

Bu kadar önemli olan D Vitamininin temel kaynağı ise güneştir. Peki, güneş yönünden oldukça cömert olan memleketimizde neden D vitamini eksikliği bu kadar yaygın görülmekte?

D vitamininin yapımı için ultraviyole ışını çok önemlidir. Gün boyu güneş yüzü görmeden kapalı mekânlarda çalışmak veya vücudun güneş ışığı almasının engellenmesi D vitamini eksikliğine yol açan nedenlerin başında gelir. Bol ışık alan camlı mekânlar da kâfi değildir, yeteri kadar güneşlenmelerin sayısı bir hayli az olduğundan, güneşlenenlerde de cilt kanseri korkusuyla yüksek faktörlü güneş koruyucuların kullanılması da D vitamini eksikliğine sebep olur.


D vitamininin görevleri:

- Kandaki kalsiyum ve fosforun normal sınırlarda kalmasını sağlayarak kemik erimesini (osteoporoz) önler. Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Çocuklarda D vitamini ihtiyacı bu yüzden fazladır.

- Kaslara güç verir. Eksikliğinde kas güçsüzlüğü ve ağrı olur. Devamlı yorgunluk ve vücudunda yaygın ağrısı olan hastalar, mutlaka kanda D vitamini seviyesine baktırmalıdır

- Pankreas bezinden insülin salgılanmasında düzenleyicidir (diyabet hastaları için çok önemli)

- D vitamini bazı kanserleri (meme, prostat, kolon rektum kanseri), otoimmün hastalıkları, kalp hastalıkları ve diyabetin (şeker hastalığı) gelişmesini önler

- Depresyondan korur

- Damarlarda kan basıncını düzenleyerek tansiyonu dengeler

D vitamini eksikliği özellikle doğum ve emzirme dönemlerinden dolayı kadınlarda daha sık görülür ve kendini doğum sonrası yaygın ağrılarla belli eder. 30 yaşına kadar olan insanların % 30'unda D vitamini eksikliği vardır. Yine ihtiyarlıkda ve güneş görmeyen kişilerde eksiklik daha fazla tespit edilmiştir. Şişmanlarda D vitamini eksikliği saptanmasının sebebi ise, D vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğundan yağda birikir ve vücut kullanamadığı için eksiklik meydana gelir.

D vitamininin bulunduğu gıdalar:

- Yağlı balıklarda (somon, karides, uskumru)

- Yumurta sarısı

- Tereyağı

- Karaciğer

- Peynir

- Süt ve süt ürünleri

- Mantar

- Kakao

D vitamininin vücutta aktif hale gelmesi için mutlaka güneş ışığından faydalanılmalıdır. Bu aktifleşme için günün en uygun saatleri 11.00-15.00 arasıdır (ki bu saatler ayrıca cilt kanseri için riskli saatlerdir). Her gün 10-15 dakika güneşden koruyucu krem olmaksızın, diz ve dirseklerden aşağı güneşlendirmek yeterlidir.

Özellikle D vitamini takviyesi alması gereken şahıslar:

- 50 yaş üzeri kişiler,

- Sürekli kemik ve kas ağrısı şikâyeti olanlar,

- Güneş görmeyenler (ofis çalışanları gibi),

- Bağırsaklardan yağ emilimi bozuk hastalar,

- Karaciğer hastalığı olanlar,

- Mide ameliyatı olanlar,

- Osteoporozlu hastalar (kemik erimesi olan kişiler)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?