banner39

Diş gıcırdatmasına dikkat

Dişleri gıcırdatmanın stres kaynaklı olduğunu söyleyen hekimler, bunun ortadan kalkması için psikolojik tedaviye de müracaat edilebileceğini ifade ediyorlar.

Haber 29.08.2014, 12:13 29.08.2014, 12:13
Diş gıcırdatmasına dikkat

Hayatımızın üçte birini uykuda geçirdiğimiz düşünüldüğünde, uykunun insan zihni ve bedeni için ne kadar önemli olduğunu söylemeye lüzum yok. Gün boyu şehir hayatı veya iş hayatına bağlı yaşanan stres, dengesiz beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik, uyku bozukluklarına neden olabiliyor. Bu uyku bozukluklarından bir tanesi de uykuda diş gıcırdatma olarak bilinen ‘bruksizm’. Bruksizm, problem olarak uykuda konuşma ve horlamadan sonra 3. sırada karşımıza çıkıyor.

Diş gıcırdatması nasıl anlaşılır?

• Sabahleyin kalktığınızda yanaklarınız ağrıyorsa,

• Ağzınızı rahat açamıyorsanız, açtığınızda ağrı varsa ve gün içinde de ağrı devam ediyorsa,

• Kulağa ve başa yayılan ağrılarınız varsa,

• Ağız açma kapama sırasında zorluğun dışında klik, klak gibi sesler çıkıyorsa, uykuda dişlerinizi gıcırdatıyor olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu sıkma, dişleri gıcırdatma olayı olarak tarif edilen bruksizmin görülme sıklığı % 20’lere kadar ulaşmıştır. Bruksizm konusunda yapılan araştırmalar; horlama ve uyku apnesi gibi durumların dişlerini gıcırdatan kişilerde daha çok görüldüğünü gösteriyor. Aşırı hassasiyet, sinir, stres, kuruntu, dengesiz beslenme ve hareketsizliğin yanı sıra fazla miktarda tüketilen alkol, sigara ve kafein uykuda diş gıcırdatmayı arttırıyor.

Diş sıkma ve gıcırdatma, gece veya gündüz oluşabilen gayrıiradî bir aktivitedir ancak bu durum çeşitli olumsuz belirtiler ortaya çıkmadan evvel hastalar tarafından farkına varılmıyor. Diş sıkma ve gıcırdatmanın birçok nedeni var ve bu nedenler arasında; stres ve kişisel özellikler, uyku düzeni, uyku esnasındaki solunum bozuklukları, travmatik yaralanmalar, merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları, yasadışı ilaç kullanımı (ekstazi), ilaç tedavileri (seratonin), alkol, kafein ve sigara kullanımı gibi faktörler sayılabilir.

Bruksizm, en sık görülen uyku bozukluklarından, uykuda konuşma ve horlamadan sonra 3. sırada karşımıza çıkıyor. Hastalar genellikle diş gıcırdattığının farkında bile olmuyor. Hasta ancak dişlerinde hassasiyet, aşınma, sallanma ve kırılma, diş sinirlerinde ölüm, çevre dokularda yaralanma, çene eklem rahatsızlıkları, baş ağrısı ve fonksiyon bozukluğu gibi durumlarda hekime müracaat ediyorlar. Hastanın eşi veya yakınları da bu durumdan tabii olarak rahatsız oluyorlar.

Diş gıcırdatma ve çene sıkmak, özellikle 8 ilâ 30 yaş arasındaki kişilerde daha çok görülüyor. Bu genelde strese bağlı olarak ortaya çıkan bir sıkıntı olduğu için, güncel hayatta problemlere daha yakın olan insanlarda görülüyor. Genelde ruhî sorunların dışa atılamaması sonucu bu gıcırdatma hadisesi yaşanıyor. Diş gıcırdatması ve çene sıkma diş aşınması, dişin dikey boyutunun düşmesi gibi problemlere neden olur. Bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin psikolojik destek alması tavsiye ediliyor.

Diş gıcırdatmasının çözümü

Tatbik edilen tedavi metodu çoğunlukla kişiye özel yapılan gece plaklarıyla aktivitenin kontrol altına alınmasını ve meydana gelebilecek patolojik veya fizikî değişikliklerin önlemesini ihtiva eder. Doğru teşhis konulduğu takdirde, bu rahatsızlığın gece plağı kullanımı, hasta eğitimi ve gerek duyulduğunda fizik ve ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabildiği bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. Ancak diş gıcırdatmanın altında yatan diğer stres kaynaklı problemler için de bir uzmandan yardım alınmasında fayda var.

banner53
Yorumlar (0)
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?