banner39

Erken kalkmanın faydaları

Sabahları erken uyanmanın vücut ve zihin sağlığımıza birçok faydası var. Erken kalkma alışkanlığı hem psikolojik hem de fizikî olarak bizi müspet yönde etkiliyor.

Haber 06.02.2015, 19:38 06.02.2015, 19:38
Erken kalkmanın faydaları

Yapılan araştırmalara göre sabahları erken uyanmanın sıhhatimize olan faydaları saymakla bitmez. Bu alışkanlığın en fazla bilinen 5 şaşırtıcı yararı:

1) Düzenli Bir Hayat
Gece kuşu olarak tabir edilen geç uyuyup sabahları bir türlü kalkmak istemeyen insanlar akşamları erken saatte uyuyup sabahları güneşin doğuşuyla birlikte uyanan insanlara oranla daha düzensiz bir hayat yaşıyorlar. Bunun nedeni uyku açığından dolayı ortaya çıkan yorgunluk hissinin gün içerisinde yapılacak olan aktiviteleri kısıtlamasıdır. Bu nedenle daha düzenli ve disiplinli bir hayat istiyorsanız sabah alarmı kurun ve güne erken başlayın.

2) Daha Mutlu Bir Hayat
Yapılan araştırmalar sabahları erken saatte uyanan insanların kendilerini daha enerjik ve mutlu hissettiğini gösteriyor. Güne erken başlayarak yapılması gereken işleri ve aktiviteleri planlamak insanlara kendilerini daha rahat hissettiriyor.

3) Düşük Depresyon Riski
Erken kalkan insanlar geç kalkan insanlara oranla daha az depresyon riski taşımaktadır. Bunun nedeni gün içerisinde kendilerini daha enerjik ve huzurlu hissetmelerinden kaynaklanır.

4) Daha Sağlıklı Beslenmek
Akşamları geç uyuyup sabahları geç kalkan insanlar aşırı yemek yemeye daha fazla meyillidirler. Düzenli beslenemedikleri için fast-food tüketimine karşı da eğilimli olabilecekleri düşünülen insanlar kontrolsüz kilo alma problemi yaşayabilirler.

6) Daha Pozitif Düşünmek
Yapılan araştırmalara göre, sabahları erken saatte uyanıp çeşitli kültür fizik veya pilates gibi egzersiz yapan insanlar negatif düşüncelerden uzaklaşıp pozitif enerjiyle doluyorlar.

Yorgun Olmanın Sebepleri:

Yorgun olmanızın tek nedeni uykusuzluk değildir, farkında olmadan yaptığınız veya yapmadığınız basit şeylerden dolayı da kendinizi yorgun hissediyor olabilirsiniz.

a) Egzersizi Atlamak
Yorgun olduğu için egzersiz yapmayı ihmal eden insanlarda yorgun olsa dahi egzersiz yapanlara oranla daha fazla halsizlik şikâyeti gözlemlenmiş, bu yüzden spor ayakkabılarınızı giyin ve kısa da olsa bir yürüyüşe çıkın. Düzenli ve disiplinli bir şekilde yapmaya devam ederseniz kendinizi çok daha enerjik hissedebilirsiniz.

b) Yeterince Su Tüketmemek
Su tüketimi yeterli seviyede değilse vücudunuzda oluşan su kaybıyla ortaya çıkabilecek problemler arasında halsizlik başı çekmektedir. Diğer problemler arasında baş ağrısı, ödem ve hazımsızlık gibi şikâyetler yer alır.

c) Yeterli Seviyede Demir Olmaması
Demir eksikliği belirtileri arasında yer alan halsizlik özellikle ilerleyen seviyelerde ortaya çıkan anemi rahatsızlığıyla pekişir. Bunun nedeni kanda taşınan oksijen miktarının azalmasıdır. Bu yüzden demir yönünden zengin olan barbunya,  yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve fıstık gibi gıdaları tüketmeyi ihmal etmeyin.

d) Mükemmelliyetçilik
Hayatınızda hiçbir hataya tahammül edemiyor, başarmak adına yüksek hedefler koyuyor, her küçük problemi gözünüzde büyütüp kendinizi strese sokuyorsanız, sürekli yorgun hissetmenizin bir diğer sebebi de budur. Mükemmel olmak adına zihninizi yormayı bırakın, unutmayın, mükemmel insan diye bir örnek yoktur.

e) Endişeli Olmak
Henüz yaşamadığınız sıkıntıları, meseleleri veya oluşabilecek problemleri şimdiden düşünüyor ve çözüm ihtimalleri hakkında düşünüp sürekli endişe ediyorsanız, işte bir diğer yorgunluk sebebi de budur.

f) Kahvaltıyı Atlamak
Gün içerisinde enerjinizi ve motivasyonunuzu yüksek tutacak olan en önemli öğün kahvaltıdır. Eğer diyet yaptığınız için veya zaman bulamadığınız için kahvaltıyı atlıyorsanız kendinizi halsiz hissetmeniz kaçınılmaz olacaktır.

g) Fast-Food Yiyecekler
Eğer öğünlerinizde fast-food ağırlıklı besinler tercih ediyorsanız, bu besinler genel olarak basit karbonhidratlar, şeker ve yağ gibi kısa süreli enerji veren maddelerden oluşurlar. Bu nedenle bu yiyecekleri tükettikten kısa bir süre sonra kendinizi tekrar aç ve yorgun hissederseniz.

h) Hayır Diyememek
İnsanları memnun etmek adına sürekli olarak kendinizden taviz veriyorsanız, "hayır" demeyi öğrenmenizin vakti gelmiş demektir. Sürekli etrafınızdaki insanları düşünerek yaşamanız sizi hem mutsuz edecek hem de enerjinizi düşürecektir.

i) Kafein Eksikliği
Kahve ve çayın faydaları hep tartışılmıştır ancak kafein eksikliğinin konsantrasyon problemleri, halsizlik ve enerji kaybına yol açtığını birçok araştırma desteklemektedir. Bu yüzden günde 1 veya 2 bardak kahve içerek yorgunluk hissini önleyebilirsiniz.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü