Evcil hayvanlar alerji yapıyor

Evlerde beslenen kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar, özellikle çocuklarda alerjiye sebep olabilir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda var.

Evcil hayvanlar alerji yapıyor

Alerji yapan maddeden uzak durmanın tedavinin esasını oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yonca Tabak “Evinizde beslediğiniz hayvanı mümkün olduğunca sık yıkayarak üzerindeki alerjik maddeyi uzaklaştırabilirsiniz” dedi.

Son derece sevimli olan ve zamanla ailenin bir parçası haline gelen evcil hayvanların tedbir alınmazsa alerjiye neden olabileceği belirtildi. Özellikle çocukların alerjik reaksiyon göstermesi durumunda evcil hayvanın evden uzaklaştırılması gerektiğini söyleyen Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, “Alerjik hastalıkların en çok çocuklarda görülmesi gerçeği göz önüne alındığında problemin büyüklüğü daha iyi anlaşılır” dedi.Ülkemizde besleme oranı yüzde 6 olduğu bildirilen evcil hayvanların yüzde 62’sinin köpek, yüzde 37’sinin de kedi olduğunu açıklayan Tabak, alerjik reaksiyonun genellikle hayvanın salya ve idrar gibi atıklarına karşı geliştiğini söyledi. "Hayvan tüyü bu maddeler için sadece bir taşıyıcı rol üstlenir. Bu durumun hayvanın tüyünün uzunluğu ile ilgisi yoktur. Özellikle kedi alerjeni çok kalıcı ve bulaşıcı bir maddedir. Bu alerjen hayvanla aynı evi paylaşan insanların kıyafetleri ile ortak yaşanan okul, işyeri gibi birçok alana taşınabilmektedir. Evcil hayvan beslenmediği halde birçok evde kedi alerjeni olduğu gözlenmektedir. Dolayısıyla evinde kedi besleyen bir sınıf arkadaşı olan bir çocukta da alerji belirtileri görülebilmektedir” diyen Tabak "alerjik maddenin evcil hayvanın mümkün olduğunca sık yıkanarak uzaklaştırılabileceğini" de özellikle vurguladı. Hepa filtreli elektrik süpürgeleri ile sık yapılan ev temizliği de etkili bir yöntemdir. Halıları kaldırmak, yastık yorgan için özel alerjen geçirmeyen kılıflar kullanmak ve ev hayvanlarının yatak odalarına girmesini engellemek de alınması gereken önlemler arasında sayılabilir.Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Yonca Tabak, hayvan alerjenlerinin küçük ve havada uzun süre asılı kalabilen maddeler olduğunu ve bu nedenle hava temizleyici aletlerle bunların büyük oranda uzaklaştıracağını belirterek, "hamilelik sırasında annede evcil hayvan alerjisi yoksa hayvanın evde bulunmasında bir sakınca olmadığını, son yapılan çalışmalarda evcil hayvanın bebek doğduktan sonra evde kalmasının bir zararı olmadığını ortaya koydu. Ancak zaman içinde bebekte hayvana karşı alerji oluşursa hayvanın evden uzaklaştırılması gerekebilir. Çok kalıcı olabilen kedi alerjeni, kedi evden uzaklaştırılsa bile 20 hafta halıda var olmaya devam etmektedir. Koltuklarda ise 5 yıl kalmaktadır. Bu nedenle alerjenden tam korunmak pek mümkün olamayabilir. Böyle durumlarda aşı tedavisine başvurmak gerekir. Aşı tedavisi dilaltı damla yöntemiyle yapıldığında 3-5 yıllık bir sürede vücut hayvan alerjenine cevap vermez duruma gelmektedir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 21:06
banner53
YORUM EKLE

banner39