banner15

Gelecek asrın teknolojisi

2050'den sonra dünyanın nüfusunun 10 milyar sınırını geçmesi bekleniyor. Bu, gezegenimizin üzerindeki yükün artacağı, yüksek seviyelere ulaşacağı anlamına geliyor.

Gelecek asrın teknolojisi

Kaynaklarını hızla tükettiğimiz, küresel ısınmanın giderek ciddiyet kazandığı yeryüzü, gelecekte hayatını nasıl sürdürecek? Bu konuda chip online özel bir araştırma yaparak, okuyucularıyla paylaştı.

Nüfus artışı, yoksulluğun ve suçların artacağı, benzer şekilde gıdaya olan ihtiyacın da artacağı anlamına geliyor. Problemleri çözmek için teknolojide yapılacak atılımlara ihtiyaç var.

Nükleer füzyon

İnsanoğlu iki çok sıcak atomun çarpışarak bir atomu oluşturmasının ardından ortaya çıkan enerjiyi kontrol edebilirse, enerji meselemiz sonsuza kadar çözülmüş olacak. Ancak Profesör Brian Cox'un birkaç sene önce söylediği gibi zil seslerine nükleer füzyonla ilgili araştırmalardan daha çok para yatırmış durumdayız.

Bazılarına göreyse Fransa'daki ITER veya ABD'deki Lawrence Livermore gibi çok yüksek bütçeli denemelerin aksine, küçük çaplı denemeler daha faydalı olacak. Bu küçük çaplı denemelerden bir tanesi ise, Amazon'un CEO'su Jeff Bezos'un desteklediği General Fusion.

Asteroid madenciliği

Dünyadaki birçok kaynağın tükenmekte olduğu düşünüldüğünde, karşımıza çıkan çözümlerden bir tanesi, uzaydaki asteroidlere ulaşmak. Tam olarak bunu hedefleyen Planetary Resources, dünyaya yakın, ticarî değer taşıyan asteroidleri tanımlamayı planlıyor.


Yüzen şehirler

2050'de deniz seviyesinin 20-30 cm yükselecek olması, bazı adaları ve şehirleri yaşanmaz hale getirecek. Cevap, deniz üzerinde yüzen şehirler olabilir mi?

Kâr gayesi gütmeyen Seasteading Institute'un Floating City projesi, yüzen şehirleri denemeyi planlıyor.

Akıllı şebeke

Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) göre global elektrik tüketimi, her sene yüzde 2 artıyor. Nüfus artışıyla birlikte 2050'deki elektrik tüketimimiz, ikiye katlanabilir. Bugün ortaya çıkmaya başlayan akıllı elektrik şebekeleri ise enerji üretimini gerçek zamanlı olarak ayarlayarak, enerji israfının önüne geçebilir.

Elektrikli otomobiller

Bugün elektrikli otomobillerin önündeki en önemli engel "menzil kaygısı" - bu sorunun çözümü ise pil teknolojisinin gelişmesine bağlı. Bosch ise 2020'de pil kapasitesini iki katına çıkarabileceğine inanıyor.

Grafen

2004'te University of Manchester'dan Konstantin Novoselow ve Andre Geim tarafından keşfedilip geliştirilen madde, yüksek hızlı bilişimin, esnek ve çok ince cihazların ve daha iyi pil ömrünün önünü açabilir.

500 yıldan uzun süredir kaleminizin içerisindeki kurşunu üretmekte kullanılan grafitten türeyen grafen, yirmibirinci yüzyılın en önemli maddesi haline gelmiş durumda. Grafen, dünyanın en güçlü, en ince ve en iletken maddesi. Peki grafen, tam olarak nedir? Onu bu kadar önemli yapan ne?

Teorik olarak 1940'dan bu yana üretilmesi mümkün olan grafen, 2004'te University of Manchester'dan Konstantin Novoselow ve Andre Geim tarafından üretildi. İki bilim adamı da alanında öncülük yapacak olan bu çalışmaları için 2010'da Nobel Ödülü'nü kazandılar. Bunun ardından grafeni ticarî hale getirmeye yönelik büyük bir yarış başladı.

Süper güçlü, süper ince ve süper esnek grafen, elektriği bakırdan daha iyi iletirken, ısıyı termal iletkenliği bilinmekte olan tüm maddelerden daha iyi iletiyor. Saydamlığa yakın karbon grafit molekülleri, sadece bir atom inceliğindeler. Peki grafen, tam olarak ne işe yarıyor?


Hafif, çelikten 200 kat güçlü ve hızlı

Telefonların inceliğini milimetrelerle ölçen bir sektörde grafen, çok çekici bir madde. Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) kıdemli üyelerinden Dr. Kevin Curran, bir milimetre inceliğe ulaşmak için bir milyon grafen yaprağının üst üste gelmesi gerektiğini söylüyor ve ekliyor: "Cihazları birkaç milimetre inceltebilecek herhangi bir teknoloji, son derece değerlidir." Grafenin, hafif bir madde olmasına karşılık çelikten 200 kat daha güçlü olduğu söyleniyor.

Grafenin taşınabilir cihazlarda sağlayabileceği en önemli geliştirme ise pil ömrü olabilir. Curran'a göre grafen, lityum pilleri şu anki elektrikî kapasitesinin 10 katına çıkarabilecek potansiyele sahip. Bu gerçek olursa, akıllı telefonlarımız tek şarjla bir hafta ayakta kalabilecek demektir.

Grafen'in esnek geleceği

Grafen "nesnelerin interneti" cihazları ve giyilebilir teknolojilerle aradığı yeri bulabilir. Grafen, radyo frekansı kimlik etiketlerinin (RFID) iletkenliğini 50 kez artırıyor. Bu tür etiketlerin, kablosuz veri aktarımı, nakliye, çocuk ve evcil hayvan takibinde kullanımıysa her geçen gün artıyor. University of Manchester'daki bilim adamları, Mayıs ayında daha güçlü RFID etiketleri ve kablosuz sensörler sunabilen bir grafen anten tanıtmışlardı.

Sıkıştırılmış grafen mürekkebinden üretilen anten, bükülebiliyor, alüminyum / bakır RFID etiketi yerine kâğıt veya plastik üzerine yazdırılabiliyor. Bu sayede yük veya bagaj üzerine RFID etiketi iliştirmek yerine, check-in masasında mürekkeple damgalama yöntemi kullanılabiliyor.

Zor bulunuyor ve pahalı

Grafeni üretmesi kadar, bulup çıkartması da zor. Güney Kore, Türkiye, Hindistan, Ukrayna, Kuzey Kore, Brezilya ve Çek Cumhuriyeti'nde grafit üreticileri bulunsa da grafit çıkarma işleminin büyük bölümü Çin'de gerçekleşiyor. Maddenin son yıllarda üçe katlanan fiyatı, onu British Geological Survey'in kimyasal elementler veya ekonomik değerleri bulunan element grupları "risk listesine" sokmuş durumda.

"Kayan" tren sistemi

Japonya'nın tren firması JR Central, Tokyo'nun Shinagawa İstasyonu'ndan Nagoya'ya seyahat süresini yeni manyetik kalkışlı treniyle yarıya düşürmek istiyor. Rayların altındaki ve üstündeki süper-iletken elektro mıknatıslar, treni yaklaşık 10 cm yukarıya kaldırıyor ve ileriye itiyor. Sürtünmenin olmaması, dik yokuşlarda bile çok daha yüksek sür'at anlamına geliyor.

L0 Serisi olarak bilinen trenler, 500 km/saat hıza ulaşabiliyor. Tren, 2027'den önce hizmete girmeyecek ancak hizmete girdiğinde iki şehir arasındaki süre, 40 dakikaya inecek (şu an bullet trenlerle yolculuk 90 dakika sürüyor).

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 22:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35