Gönlünüzdeki kıvılcımı ateşleyin

Mesleğiniz ne olursa olsun, yaptığınız işe duyduğunuz heyecanı arttırabilirsiniz. İlle de kökten değişiklikler arayışında olmayın. Küçük değişiklikler yapın.

Haber 26.02.2016, 20:36 26.02.2016, 20:36
Gönlünüzdeki kıvılcımı ateşleyin

Her gün aynı işi yapıyorsunuz. Belli bir rutininiz var. Yaptığınız işleri neredeyse gözünüz kapalı yapıyorsunuz. Her şey otomatiğe bağlanmış. Yeni bir şey yok. Yeni bir şey olmadığı gibi, yeni bir şey de öğrenmiyorsunuz. Bir sonraki işiniz gene aynı görevleri yerine getirmenizi istiyor. Özgeçmişiniz kıymet kazanacağı yere, değerinden kaybediyor. Siz de biliyorsunuz, sadece kendinizi tekrar ediyor, ileriye gideceğinize yerinizde sayıyorsunuz. Eski zamanlarda, iyi işin tarifi şöyleydi: İyi maaş verilen ve iş güvencesi olan yani uzun bir süre devam edeceğiniz iş, demekti. Bugünlerde iyi işi tasvir etmek için çok daha karmaşık bir kavrama ihtiyaç var, en azından iyi işin tanımı herkese göre değiştiği gibi, belli nüansları içinde tutmakta. Sizin zamanınızın çoğunu alan bu işin sadece maaş ve iş güvenliğinin ötesinde bir şeyler sunuyor olması gerekli. Neticede hayatınızın çoğunu işte geçiriyorsunuz.

Profesyonel anlamda büyümek ve gelişmek, özgeçmişin zenginleşmesiyle değişik tecrübelerin edinilmesi, sürekli öğreniyor olmakla gerçekleşiyor.

Eğer işinizde küçücük bir kutuya sıkıştığınızı hissediyorsanız ve saçma sapan işler yapmak zorundaysanız, aleviniz çok daha cılız olur. Var olma çabası içinde olursunuz ancak rutin işlerin monotonluğu ve sıkıcılığı içerisinde kendinizi kaybedersiniz. Yaptığınız işin herhangi bir değer oluşturduğuna, büyük bir gayeye hizmet ettiğine inanmanız güçleşir. Birçoğumuzun kendimizi içinde kayboluyormuş gibi hissettiği işlerde çalıştığı dönemler olmuştur. Böyle işler insanın her sabah yataktan kalkmasını, kendi kendini işe sürüklemesini zorlaştırır, bundan daha iyi şeyler hak ettiğinizi bilirsiniz ancak sabahtan akşama sürüklendiğiniz bu kısırdöngünün içinden nasıl çıkacağınızı bir türlü bilemezsiniz.

10 basit yöntemle hareketlenin:

1. Diyagram çizin

İşinizin departmanınıza olan faydaları gösteren bir diyagram çizin. Bu diyagram başkalarının sizin ne yaptığınızı anlamasına yardımcı olsun. Sizin departman içindeki rolünüz nedir? Pozisyonunuzla ilgili geribildirimlerinizi, yorumlarınızı, kendi kendinize geliştirdiğiniz prosesleri bu diyagram içerisinde anlatın. İster elle çizin ister bir çizim programı kullanın. Yaptığınız her işi bir diyagram içerisinde görmek size neleri geliştirebileceğiniz, neleri daha farklı yapabileceğiniz, nelerden kurtulmanız gerektiği konusunda önemli tüyolar verecektir. Bu sayede, kendi işinizi daha objektif bir şekilde analiz eder hale geleceksiniz.

2. Öğretin

Bir e-kitap yazın veya bir PowerPoint sunumu hazırlayın. Konunuz avucunuzun içi gibi bildiğiniz ihtisas alanınız olsun. Çok anladığınız ve öğretmek istediğiniz bir konu. Misâlen, kızgın bir müşteriyi nasıl sakinleştiririm veya şirket Facebook sayfası nasıl oluşturulur, etkileyici bir profili nasıl yazılır? Kitap veya sunum şeklindeki bilgilerinizi herkesin kendi öğle yemeğini getirdiği bir toplantıda ekip arkadaşlarınızla paylaşın. Sadece kendinizin öğretmen olduğu bir düzenden herkesin kendi uzmanlık alanlarını paylaştığı “öğle yemeği uzmanlık serilerini” başlatın.

3. İş networkü kurun

İşyerinizde masa başında, başınız bilgisayarın önünde saklanmayı bırakın ve yeni insanlarla tanışın. Farklı departmanlardan, şirketlerden, profesyonel geçmişlerden bambaşka profilde insanlarla sohbet edin. Birbirinizi tanımaya zaman ayırın. Hep görüp gülümsediğiniz insanların kim olduğunu merak edin ve onlarla konuşmayı alışkanlık edinin. Ne zamandır asansörde karşılaşıyorsunuz, benim ismim şu… Sizin? Hangi şirkette veya bölümde çalışıyorsunuz? Öğle arasında beraber yemek yiyeceğiniz, yürüyüşe çıkabileceğiniz veya öğleden sonraları kahve içerken sohbet edebileceğiniz yeni birini tanımış, belki güzel bir dostluğun, profesyonel bir ortaklığın temelini atmış olacaksınız. İletişim yeteneklerinizi geliştirmek için biraz pratik yapın. Gün geçtikçe daha hızlı çevrenizdekilerle iletişime girecek hale geleceksiniz.

4. Takım arkadaşlarınızı takdir edin

Herkes çok çalışıyor ancak kimse yeterince takdir edilmiyor. Bugün yanınızda çalışanların sıkı çalışmalarından ne kadar memnun olduğunuzu göstermek için bir adım atın. Yaptıklarının boşa gitmediğini görmelerini sağlayın. Ailelerinden uzakta kaldıkları zaman boşa değil, işe yaptıkları yatırım fark ediliyor ve takdir görüyor. Geliştirici bir fikir getiren ekip arkadaşınızın sırtını sıvazlayın. Onu daha da teşvik etmiş olursunuz.

5. Süreçleri tekrardan oluşturun

Her zaman kullandığınız bir süreci yeniden gözden geçirin. Nasıl daha basit ve uygulanır hale getirilebilir? Sadece sizin için değil, bütün departman için nasıl daha kullanışlı hale getirilebilir? Nasıl daha eğlenceli olabilir? Düşünün. Hiç düşünmediğiniz artık otomatikleşmiş süreçlerin pürüzlerini nasıl giderebilirsiniz kafa yorun. Yeni çözümler üretmek eskiyi daha iyi bir yeniyle değiştirmek hem sizi hem işinizin kalitesini ileriye taşıyacaktır. Sizinle beraber çalışan insanların da fikrini alın. Hep gelişime odaklanın. Böyle bir değişim için patronunuzun onayı gerekiyorsa, ona da gerekçelerinizi anlatın.

6. Ufak değişikliklerle ortamı sallayın

Çalışma ortamınızı nasıl iyileştirebilirsiniz, takım arkadaşlarınızla oturup enine boyuna tartışın. Neler değişebilir? Nasıl ufak değişikliklerle insanları daha motive çalışanlar haline getirebilirsiniz? Patronunuza istekler, ihtiyaçlar ve yapılması gerekenler listesi vermekten çok daha kolay bir yöntem. Üstelik çoğunluğun katılımıyla yapıldığından, daha çok kişiyi mutlu ve motive edecek güce sahip. Bazen ufacık şeyler örneğin ofise bir kahve makinesi almak veya masanıza birkaç saksı bitkisi koymak bile size düşündüğünüzden çok pozitif tesir edebilir.

7. Ortamı ve işinizi eğlenceli kılın

Bir "günlük" yazmaya başlayın. Düşüncelerinizi kayıt altına alın, unutulmasın. Aklınıza geleni yazın. Nasıl daha eğlenceli olunur? Düşünün, düşünün ve çeşitli aktivitelere başlayın. Gününüzü basitleştirin, stres düzeyinizi minimuma çekin. Göreceksiniz kısa zamanda kendinize güveniniz artacak ve eğlenmek için fırsatlar kollayacak hale geleceksiniz.

8. Tavsiyelerde bulunun

İş akışınızı iyileştirecek, departmanlar arası prosedürleri ve şirket süreçlerini kolaylaştıracak yöntemler üzerine kafa yorun. İşyerini daha insan odaklı hale nasıl getirebilirsiniz? İş ortamını daha çalışılabilir, keyif alınabilir bir ortama nasıl çevirebilirsiniz? Kendi öneri listenizi oluşturun ve çevrenizle paylaşın.

9. Bir yol haritası çizin

Önümüzdeki 12 ay içinde kariyerinizle alakalı sizin için neler önemli? Bu sene bitmeden neleri başarmayı planlıyorsunuz? Belki yeni projeler üstlenmek istiyorsunuz, belki başka bir bölümde çalışmak, belki de tahsil hayatınıza devam etmek? Nedir amacınız? Hedeflerinizi belirleyin ve onları takip etmek için net bir plan yapın. Bu planı sene boyunca takip edin.

10. Kendi gerçeğinizle barışık olun

Kendi kendinize doğruları söyleyin. Başka biri olmaya çalışarak ya da istemediğiniz bir kariyerde sürüklenerek kıvılcımınızı alevlendiremezsiniz. Kendinize doğruları söylediğiniz gibi, iş çevrenizdekilere de gerçekleri söyleyin. Yani, kendiniz gibi olun. İşiniz sizin sanatınız. Nasıl sanatçılar kendi eserleriyle ilgili yapmacık, inanmadıkları şeyleri yapmazlarsa, siz de kendi işinizi yaparken inanmadığınız şeyleri yapmaktan uzak durun. Samimi olun, kendi iç sesinizi dinleyin ve kendiniz gibi davranın. Ne kadar kendiniz olursanız, o kadar potansiyelinizi dışarı çıkaracaksınız, unutmayın.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?