Güne su içerek başlayın

Artan sıvı alımıyla beraber idrara sık çıkmak, tekrar eden üriner sistem taş oluşumunu 2 ilâ 5 sene geciktirilebiliyor.

Güne su içerek başlayın

Diyet için değil, sıhhat için sağlıklı su tüketin diyen uzmanlar, her cinsiyet ve yaş grubunun tüketmesi gereken su miktarını da açıklıyor. Türk Böbrek Vakfı, su tüketiminin insan sağlığı üzerindeki tesirlerine dikkat çekerek farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Sadece böbrek sağlığı açısından değil; kas, deri, sindirim ve boşaltım sistemi için de hayatî dereceye haiz sahip olan su, günlük beslenmede öncelikle ele alınması gereken besin öğelerinin başında gelmelidir. 2010 yılında Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı, günlük su alımı miktarını erkekler için 2,5 litre, kadınlar için ise 2 litre olarak tavsiye etmişti.

Vücuda giren günlük sıvının başlıca iki kaynağı var: İçilen su ile değişik yiyecek ve içeceklerde bulunan su.

Yaşa bağlı olarak su ihtiyacı değişse de, vücudun sıvı dengesinin böbrekler tarafından kontrolü son derece önemlidir. Yeterince sıvı tüketilmemesi, az idrara çıkmayı ve ardından da idrar yolu enfeksiyonlarını getiriyor. Buna rağmen, artan sıvı alımıyla beraber sık idrara çıkmak tekrar eden üriner sistem taş oluşumunu 2 ilâ 5 sene geciktirilebiliyor. Kronik böbrek hastalığının ilerleyişini de yavaşlatan fazla su tüketimi, vücudun tüm yaşamsal işlevleri için hayati öneme sahip. Ayrıca sıvı alımını arttırmadan fizikî egzersiz yapılması, terleme ile kaybedilen vücut sıvısına bağlı olarak taş gelişmesi riskini de arttırıyor.

Vücutta sıvı kaybıyla ifade edilen kilo kaybı, yüzde 1 düzeyindeyse normalde 24 saat içinde telafi edilebilir. Telafi edilemezse veya vücut sıvısında daha fazla kayıp meydana gelirse, fizikî ve bilişsel performansta, sıcaklık dengesinin düzenlenmesinde ve kardiyovasküler işlevlerde bozukluklar ortaya çıkar. Yüzde 10'luk veya daha fazla bir sıvı kaybı ise ölümcül olabilir.

Dünya çapında 2 milyondan fazla kişinin son dönem kronik böbrek hastası olduğu ve bu hastaların 1,7 milyonunun diyaliz tedavisi gördüğü tahmin ediliyor. ABD’de son dönem kronik böbrek hastalarının yüzde 44′ünün ilk aldığı teşhis diyabet olurken, yüzde 28′ine koyulan ilk teşhis ise hipertansiyondur (yüksek tansiyon). Bu yüksek görülme sıklığı nedeniyle KBH, hatırı sayılır büyüklükte bir ekonomik yükü de beraberinde getiriyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 17:07
banner53
YORUM EKLE

banner39