Kar Film Festivali 10 yaşında

Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen "10. Uluslararası Kar Film Festivali" çeşitli etkinliklerle sona erdi.

Kar Film Festivali 10 yaşında

Kültür ve Gösteri Merkezinde organize edilen festivalin ikinci gününde, sinema sektöründe çalışan Özgür Çakır, İbrahim Kaya, Suat Ergin ve Ömer Terzi ile sohbet yapıldı.

Selda Alkor, Nihal Menzil gibi tiyatro ve sinema sanatçılarının konferans verdiği programda, "Ekmeğim" adlı filmin gösterimi yapıldı. Festivalde, Hababam Sınıfı  filminde rol alan Ahmet Arıman ile de bir söyleşi yapılacak.

Festivalin genel koordinatörü, İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Taner Solmaz, "festivale beklenenin üzerinde bir katılım olduğunu belirterek, birçok meşhur insanı Erzurum'a getirdiklerini" söyledi.

Cuma günü yönetmenlerin, halkla ilişkiler uzmanlarının, tiyatro ve sinema sanatçılarının tecrübelerini öğrencilerle paylaştığını ifade eden Solmaz, "film eleştirmenlerimiz, sinema sanatçılarımız tecrübelerini paylaşıyor. Bu festivalin hem sinema sektörü hem de öğrencilerimiz için faydalı olacağına inanıyoruz. Sinema sektörü, Erzurum'da ciddi bir festival olduğunu duydu. Bundan sonra daha çok katılım olacak. Katılım arttıkça en azından öğrencinin tepkisini görmüş olacak. Senarist, yönetmen, sunucu, oyuncu ne yapar, nasıl çalışır? Bunları öğrenmiş oluyorlar. Vizyonumuz biraz daha genişliyor. Ne kadar çok konuk gelirse, biz de sesimizi o kadar çok duyururuz" dedi.

Festivale misafir olan İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Suat Gezgin, festivale katılmaktan dolayı büyük şeref duyduğunu, genç ve kaabiliyetli insanların önünü açmak için bu festivalin çok iyi bir fırsat olduğunu vurguladı.

Festivalin düzenlenen görkemli bir gala gecesinin ardından sona erdi.

Animasyon dalında, Kafa adlı film ile Koray Sevindi, Deneysel dalında, Hafi adlı film ile Vedat Coşkun, Belgesel dalında, Kardeşlik Uykusu filmi ile Savaş Keskin, Kurgusal dalında, Ayrılık filmi ile Ümit Tayam birinciliğe layık görüldü.

Elveda adlı filmi ile Ethem Özgüven ise jüri özel ödülüne layık görüldü.

Kategorilere göre ikinci ve üçüncü olan filmler:

Animasyon: Toplu Ulaşım-Elif Sevda Demircan, Evrim-Arınç Arısoy,
Deneysel: Natürmorg-Bilgi Diren Güneş, Puset-Mine Sarahan,
Belgesel: Zen-Özer Kesemen, Zarok-Muhamet Beyazdağ,
Kurgusal: 4 Yapraklı Yonca-Hakan Berber, Mama-Ahmet Bikiç.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 14:10
banner53
YORUM EKLE

banner39