Kariyer için doğru seçimler

Unutmayın ki, para sadece kâğıttır. Hayattaki tecrübelere kıymet biçilmez ve zaman geri alınmaz. Bu nedenle sevdiğiniz işi yapın.

Haber 17.07.2014, 13:51 17.07.2014, 13:51
Kariyer için doğru seçimler

Bundan kırk yıl önce, bir işiniz olduğunda bir kariyeriniz de oluyordu. Bugün, bir işten diğerine geçmek sık rastladığımız bir duruma dönüştü. 10 yıllık bir dönem içerisinde ortalama bir çalışanın birçok kez iş değiştirmesi normal kabul ediliyor. Bu istatistiklere rağmen, birçok insan ortalama işlerini aslında sevmediklerini unutma eğilimi göstererek çalışmaya devam ediyor. Sevmediğiniz iş hayatınıza devam etmenizin birçok nedeni olabilir. Ancak acaba kendinize yalan söylüyor olabilir misiniz? Bundan ötürü, kariyeriniz hakkında kendinize söylemekten vazgeçmeniz gereken 10 yalan:

1. “Burada sadece 1 sene daha çalışacağım.”

Bu cümleyi hayatımızın bir noktasında hepimiz söylemişizdir ve birçok kere 1 yıl, 5 veya 10 yıla dönüşmüştür. Kaçınılmaz olanı ertelemeyin. Sizin için uygun kariyer olmadığını düşünüyorsunuz, değişikliği hemen yapın.

2. “Bunun için üniversiteye gittim.”

Edebiyat Fakültesi’nden mezun olmuş olmanız, sıkıcı ve anlamsız bir iş hayatında acı çekmeniz gerektiği anlamına gelmez. Gerçekten istediğiniz bu ise, bir proje yöneticisi, serbest zamanlı bir fotoğrafçı veya sağlık hizmetleri idarecisi olmamanız için hiçbir sebep yok. Gerçek şu ki, istihdamdaki insanların % 70’inden fazlası, üniversitedeki alanlarından farklı işlerde çalışmaktadır.

3. “Piyasada hiç iş yok.”

En büyük ve kocaman yalanlardan bir tanesi budur. Evet, şu anda işsizlik oranı yüksek olabilir; ancak her sektörde bulabileceğiniz işler var. Eğer bir iş bulamıyorsanız, demek ki iş bulmak için yeterince gayret göstermiyorsunuz. Bir şirket kendini pazarlamayı bilen yüksek vasıflı bir elemana her zaman yer açacaktır.

4. “Maaşım, işi bırakamayacağım kadar yüksek”

Bu çok tehlikeli bir tuzaktır. Belirli bir gelire alıştığınızda, hayat şartlarınızla bağlantılı masraflar da bunu takip eder. Bu da daha düşük maaşlı bir işi düşünmenizi zorlaştırır. Unutmayın, para sadece kâğıttır. Hayat tecrübelerinize kıymet biçemezsiniz ve zamanı geri alamazsınız. Sevdiğiniz işi yapın, bu, en büyük yatırımınız olacaktır.

5. “Nasıl başlayacağımı bilemiyorum.”

Bu geçerli bir kaygı olduğu halde, birçok insan kendininkine yakın bir iş bulamamaktan o kadar korkar ki, hiçbir şey yapmaz. Geleceği olmayan bir iş hayatı enerjinizi ve isteğinizi tüketir. Belki de tek ihtiyacınız, yaşınızdan bağımsız olarak yeni bir kariyere başlamak.

6. “Şirketimin bana çok ihtiyacı var.”

Şirketinizdeki tek çalışan siz olsanız bile, sizin yerinize başka biri geçirilebilir. Sadece şirketinizin sizsiz yapamayacağını düşündüğünüz için, sevmediğiniz bir işi bırakmayı istediğinizde kendinizi suçlu hissetmeyin.

7. “Çok da mutsuz değilim.”

Bu, hayalleri yok eden bir yalandır. Milyonlarca insan kendine “herkes işinden nefret ediyor” veya “daha kötü işler var” der. Kendinizi bu yalana kurban etmeyin. Elbette, bazı noktalarda herkes işiyle ilgili sıkıntı yaşar; ancak bu memnuniyetsizliğinizi her gün yaşıyorsanız, değişiklik yapmayı bir defa daha düşünün.

8. “Yeni bir kariyer için çok yaşlıyım.”

Yaşınız sadece rakamdan ibaret ve bu dünyaya bir kez geliyorsunuz. Yeni bir başlangıç için çok ihtiyar olduğunuzu düşünerek iş hayatınıza devam etmenin mânâsı yok. Öğrenmek ve mücadele etmek istediğiniz müddetçe, “çok yaşlı” diye bir tarif olamaz.

9. “Kariyerim için çok zaman harcadım”

Hisse senedi opsiyonlarını ya da yüklü miktarda emekli maaşını kaybetme riskiniz yoksa, kariyerinizde harcadığınız zaman sizi sınırlandırmamalı. Bir atasözü “paranızı sokağa atmayın” der. Bu, hayatınızdaki aylar, seneler için de geçerlidir.

10. “Başka bir iş yapmayı bilmiyorum.”

Bu insanların kendilerine söyledikleri bir başka yaygın yalandır. Gerçekte “kendimi rahat ve güvende hissettiğim alandan çıkıp yeni işler öğrenmek istemiyorum” mânâsına gelir. Başka kayda değer kaabiliyetleriniz olmadığını düşünseniz bile, kesinlikle böyle bir yeteneğiniz vardır ve biraz eğitimle açığa çıkabilir. Öğrenmeyi lehinize kullanabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?