Küresel Isınma Gözardı Ediliyor

Tabiattan elde edilen bulgulara göre, iklim değişikliğinin neden olduğu tesir, zannedilenden 10 kat daha hızlı yaşanıyor.

Küresel Isınma Gözardı Ediliyor

Bilim adamları, atmosferde artan karbondioksit miktarının, okyanuslaradaki asit oranını artırmasıyla çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabileceği konusunda ikazda bulunuyorlar. Çevre bilimciler, iklim değişikliğine sebep olan değişiklikler hakkında uyarı yapmaya devam ediyor.

Almanya’nın Alfred Wegener Enstitüsü’nde deniz biyologu profesörü olan Hans Poertner, yaptıkları araştırma sonucunda ‘iklim değişikliğinin etkilerinin beklenenden 10 kat daha hızlı ortaya çıkabileceğini’ belirtti. Poertner, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, “Yaşanan iklim değişikliği, dünya tarihindeki yaşanmış bütün evrim krizlerinden 10 kat daha hızlı yaşanıyor olabilir” dedi. "Deniz suyunun az bir farkla alkalik olduğunu ancak okyanusların atmosferden CO2 emmesiyle pH seviyesinin zamanla düştüğüne" dikkat çeken Poertner, sera gazı yayılımının artmasıyla okyanuslardaki asit oranının hızla yükseldiğini ifade etti. Yaşanan değişiklik, en fazla, kabuklarında kalsiyum bulunan deniz canlılarını tehdit ediyor.

ÖNÜNE GEÇİLSE BİLE, TEHDİT BİTMEYECEK

Poertner, sera gazlarının mevcut hızda yayılmaya devam etmesi halinde, bazı canlı türlerinin çok büyük tehditle karşılaşacağını belirtti. Okyanuslardaki asit oranının artmasının yanı sıra, atmosfer sıcaklığının artması gibi etkenler nedeniyle mercan resiflerinin azalmakta olduğuna dikkat çeken bilim adamı, asit oranının artmasının on yıllar sürdüğünü ve erken tedbir alınması halinde değişimin hızını kesebileceklerini ifade etti.

Poertner, omurgasız canlılarda, karbondioksit oranının yüksek olduğu 250 milyon yıl öncesinde görülen değişimlerin, bugün tekrar belirdiğini, asit oranındaki değişime karşı hassas olan türlerdeki değişimin 21’inci yüzyıl boyunca görüleceğini belirtti.

İNSANIN ETKİSİ BÜYÜK

Küresel ısınmanın etkileri üzerine odaklanacak Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporunda, iklim değişikliğinin sorumlusu yine insanlar olarak belirecek.

2007’den bu yaba yayımlanan rapora katkıda bulunan bilim adamlarının, küresel ısınmanın sorumlusu olarak yüzde 95 oranında insanları suçlu bulduğu belirtildi.

Nature Climate Change dergisinde yayımlanan ‘Inhospitable Oceans’ adlı araştırmada da, resifler, kabuklu deniz canlıları, balıklar, yumuşakçalar ve ekinodermler üzerinde yapılan araştırmaların sonuçları değerlendirildi. Balıklar üzerindeki kesin etkisi belirlenemese de, diğer dört cinsin artan asit oranından en çok etkilenen deniz canlıları olduğuna dikkat çekildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 22:39
banner53
YORUM EKLE

banner39