Leblebi gibi antidepresan kullanılıyor

Modern ve hızlı hayat tarzı, özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların ruh ve vücut sağlığını ciddi olarak tehdit ediyor. Bir psikiyatrist doktor tarafından reçete edilmesi gereken antidepresanlar şeker taneleri misâli tüketiliyor.

Leblebi gibi antidepresan kullanılıyor

Birçok antidepresan ilaç, sinir-iletkenleri (nöro-transmitter) denilen beyin kimyasallarının dengesini değiştirerek tesirde bulunur. Depresyonlu insanlarda bu kimyasallar beyinde düzgün bir şekilde kullanılmaz. Antidepresanlar, hücreler için kimyasalları daha kolay kullanılır hale getirir.

Antidepresanlar genel olarak çok etkilidirler, psikoterapi ile birlikte kullanıldığındaysa etkileri daha da artar. (Bu ikisi bir arada depresyonun en etkili tedavisini oluşturur.) Antidepresan kullanan insanların çoğu; üzüntü, alaka eksikliği ve ümitsizlik gibi belirtilerde iyileşme bildirmiştir. Fakat bu ilaçlar etkilerini hemen göstermezler. Kendinizi iyi hissetmeniz için birkaç haftanın geçmesini bekleyebilirsiniz, tam tesiri görmek için belki daha uzun bir süre beklemelisiniz.

Hap Değiştirmeli mi?

Üç hafta geçtiği halde belirtilerinizde bir iyileşme yoksa doktorunuzla konuşun. Birçok insanda ilk denedikleri antidepresan başarı göstermez. Ayrıca çok az vak'ada görülse de, antidepresanlar onları bir süredir kullanan insanlar üzerinde artık tesir yapmamaya başlamıştır. Bir antidepresan ilacın tam etkisinin görülebilmesi için üç ay kadar bir süre geçmesi gerektiğini unutmayın. Araştırmalara göre antidepresan türlerinin farklı markalarında kuvvet, emniyet ve nitelik bakımından bir fark bulunmamaktadır.

Fakat bazı araştırmalar ilaç çeşitlerindeki küçük farklılıkların ilacın vücut tarafından alımını ve vücuttaki kullanımını değiştirebildiğini göstermektedir. Eğer belli tür bir antidepresan ilaç işe yaramaz gibi görünüyorsa, doktorunuzla alternatiflerinizi görüşün.

Antidepresan Tuzakları

Bir antidepresan işe yarıyor olsa bile, hastalar ya doz alım vakitlerinin uygun olmaması ya da nâhoş yan etkilerden dolayı ilacı bırakmak isteyebilirler. Keza antidepresanlar, depresyonda olan bazı insanlar üzerinde etkisiz görünmektedir, bu insanlar başka seçenekleri değerlendirmelidir.

Başarılı bir tedavi süreci genellikle bir yıl kadar sürer. Kendinizi daha kısa süre içinde daha iyi hissetseniz bile ilacı bırakmayın. Doktorunuz sizin için uygun ilaç alma vakitleri belirleyerek hap almayı kolaylaştırabilir, misalen haplarınızı her gün kahvaltıdan sonra alabilirsiniz.

Yan tesirler görülüyorsa, doktora bahsetmekten çekinmeyin. Genellikle yan etkileri idare etmenin yolları mevcuttur. Örneğin antidepresanı yemekle birlikte almak mide bulantısını önleyebilir. Yorgunluk hissediyorsanız, ilacınızı yataktan bir iki saat önce almayı deneyin. Antidepresanlar uykusuzluğa neden oluyorsa, sabahları alınız. Birçok yan tesir birkaç hafta sonra kendi başına ortadan kalkar.

İlaç Etkileşimleri

Bugün yaygın olarak kullanılan antidepresanların yan etkileri ve diğer ilaçlarla etkileşimleri eskilerine göre çok daha azdır.  Yine de her antidepresan başka ilaçlarla, hatta bitkisel ilaçlarla ve diyet takviyeleriyle etkileşime girebilir. İlaç etkileşimleri ciddi yan etkilere sebep olabileceği gibi tedavinizin etkililiğini de azaltabilir. Almayı planladığınız diyet takviyeleri, yeni reçeteli ilaç veya reçetesiz ilaçları doktorunuza önceden bildirin.

Antidepresan kullanırken takip muayenelerine gitmek hayatî bir öneme sahiptir. Depresyonda nüksetme çok yaygındır. Belirtilerin tekrar ortaya çıkması halinde doktor dozun değiştirilmesini, yeni bir ilaç kullanmanızı tavsiye edebilir. İşinizi kaybetmek, başka bir hastalığın ortaya çıkması veya hamile kalmak gibi önemli olayları mutlaka doktora bildirin.

Antidepresan Efsaneleri

Bazı insanlar antidepresanların kendilerini robot gibi yapacağından korkuyorlar. Aslına bakılırsa antidepresanlar üzüntü duygusunu hafifletse de, duygularınızı ortadan kaldırmaz. Başka bir efsane de ilaçları ömür boyu kullanmak zorunda kalmakla ilgilidir. Oysa tipik antidepresan kullanım süresi altı ay ile 12 ay arasında değişir. Antidepresanlar fizikî olarak bağımlılık yapmazlar, fakat yine de aniden bırakılmamalıdırlar.

Antidepresan kullanırken psikoterapi görmek, araştırmalara göre, depresyon tedavisinde en etkili yoldur. Terapinin olumsuz davranışları ve düşünceleri değiştirmeye odaklanmış olan davranış terapisi ve başkalarıyla ilişkileriniz üzerine odaklanan kişiler arası terapi gibi cinsleri vardır.

Depresyonu tedavi etmek için özel bir beslenme yoktur, ancak araştırmalar yiyeceklerin ruh halimizi etkileyebildiğini gösteriyorlar. Tam tahıl ekmekleri gibi karmaşık karbonhidratlar kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan bir beyin kimyasalı olan serotonin seviyesini yükseltmektedir. Ayrıca bir sürü sebze ve balık ihtiva eden besin açısından, özellikle omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan Akdeniz diyeti depresyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

Depresyon Ve Egzersiz

Egzersiz, düşük depresyon oranlarıyla ve daha olumlu ruh halleriyle ilişkili bulunan kimyasallar olan endorfinlerin salgılanmasını sağlar. Aslına bakılırsa birçok araştırma düzenli egzersizin hafif ve orta şiddette depresyonun etkili bir tedavisi olduğunu akla getirmektedir. Grup seansları veya bir arkadaşla egzersiz yapmak faydalı olabilir.

Sizin için en uygun ilaç bırakma vaktini doktorunuz belirleyecektir. İlaçları aniden bırakmak rahatsız edici kimi yan etkilerin ortaya çıkmasına hatta depresyonun nüksetmesine neden olabilir. Antidepresanların çoğunda yapılabilecek en iyi şey, doktor rehberliğinde ilaç miktarını azaltarak bırakmaktır.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 19:25
banner53
YORUM EKLE

banner39