banner39

banner35

Lübnan'da 'Aksa Bana Emanet' sergisi

Mescid-i Aksa'da yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek için Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta "Aksa Bana Emanet" adıyla bir sergi düzenlendi.

Haber 21.08.2015, 12:32 21.08.2015, 12:32
Lübnan'da 'Aksa Bana Emanet' sergisi

Lübnan Diyanet'i ve İslâmî derneklerin ortaklaşa gerçekleştirdiği faaliyette satılan ürünlerin geliri, onu korumak için Mescid-i Aksa'da kalan Filistinlilere gönderilecek.

Sergi sorumlusu Suhad Akili "bu etkinlik, 'Aksa'ya paranla sahip çık' kampanyası çerçevesinde yapılıyor. Kampanyanın gayesi, onu korumak için Mescid-i Aksa'da kalan hadimleri desteklemek, Aksa dâvâsını desteklemek ve Aksa'ya dönük İsrail ihlâllerine dikkat çekmek. Maksadımız, Aksa meselesini Arap ve İslâm dünyasında hak ettiği öncelik sırasına koymak" diyor.


Sergide Filistin'e has ürünlere yer verildi. Bunlar arasında geleneksel Filistin elbiseleri, kefiyeler, Filistin yemekleri, zeytinyağı, sabunlar ve el işleri var. Bir sergi katılımcısı "beni dernekten arayıp Mescid-i Aksa için düzenlenen etkinlikte yer almaya davet ettiler. Ben de katılmak istedim. Zira Mescid-i Aksa için en azından bunu yapmak elimden geliyor. Sabunları tercih ettim. Filistin, zeytin ağaçları ve zeytinyağından yapılan sabunları ile biliniyor. En azından Mescid-i Aksa için bunu yapabiliyorum" dedi.

Etkinlikte, Filistin ve Mescid-i Aksa davasının yeni nesillere anlatılması gayesiyle çocuklar tarafından bir de piyes sergilendi. "Aksa'nın Çilesi" adlı tiyatro oyununda, Türkiye'nin verdiği desteğe atfen, aralarında Türk bayraklı bir çocuğun da olduğu küçük oyuncular, Mescid-i Aksa'nın zincirlerini kırdılar.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?