Özel bir ansiklopedi

Metin And'ın araştırmalarından derlenen Osmanlı Tasvir Sanatları Minyatür Kitabı, bu sanatın Osmanlı'da geçirdiği evreleri ortaya koyuyor.

Özel bir ansiklopedi

Dünya Bülteni Haber Merkezi

2008'de kaybettiğimiz sanat tarihçisi Metin And'ın çalışmalarından başlıklar halinde derlenen ve minyatür sanatına derin bir bakış açısı sunan Osmanlı Tasvir Sanatları Minyatür Kitabı üzerine, kitabın editörü ve danışman Sabri Koz'la konuştuk. Sabri Koz "kitabın macerasının 2002 yılında başladığını" söyledi ve "bu, aslında Metin And'ın 50 yıllık minyatür sanatı üzerine yaptığı araştırmaların, daha önce değişik kitaplarda kullanılan malzemenin, yeniden ve farklı bir bakış açısıyla tasnifi sonucu ortaya çıkmış bir kitap... Bütün dünyada Metin And deyince akla 2 şey geliyor. Bir, minyatür sanatıyla ilgili çalışmaları. İki, Türk tiyatrosunun geçmişiyle ve kökeniyle ilgili çalışmaları" dedi.


"Osmanlı Tasvir Sanatları Minyatür Kitabı, aslında Metin And'ın yazdığı çok özel bir ansiklopedi. Bir minyatür ansiklopedisi" diyen Sabri Koz, "And'ın böyle bir nitelendirme yapmadığını ancak eser incelendiğinde bu sonucun rahatlıkla çıkarılabileceğini, minyatür sanatında kullanılan sarı renklerin, çerçevelerin 20 ayardan yüksek bir altının dövülüp sulandırılmasıyla elde edildiğini, bu nedenle çok pahalı bir sanat olduğunu" dile getirdi. Koz, bu sebeple minyatür ustalarının genellikle saray tarafından ya da çok üst seviyede devlet görevlileri tarafından himaye edildiğini kaydetti.

Kitabın içindeki minyatürlerin hayâlî değil hakiki olduğunu, gerçek olayları yazdığını ifade eden Sabri Koz, birtakım hikâyelere özellikle dinî hikâyelere, peygamber hikâyelerine dayanarak yazılmış minyatür kitaplarının da bulunduğunu ancak onlarda da yine anlatılan hikâyeye uygun minyatürler yapıldığını ifade etti.


Koz "resimleri analiz ediyorlar, o resimlerin anlattığı mimarî mekânları ve bunun özelliklerini mesela sarayda bugün olmayan yerleri minyatürlerde, sarayın avlusunda bahçesinde görüyoruz. Bu kitap çok büyük bir kaynak eser. Burada padişah portrelerinden bahsediliyor. Tarihî konulardan ve padişahların hayat hikâyelerinden bahsediliyor. Zaten Metin Beğ'in bütün kitaplarında dikkatimizi çeken 2 derinlik var. 1'incisi çok ilginç analizler çok ilginç yorumlar yapmış olması, 2'ncisi de bu tahlilleri resimlerle çalıştığı her konuda mutlaka resim kullanmıştır" dedi.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2015, 14:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35