banner39

Şeker hastasına alternatif içecek

Kefir, ayran gibi geleneksel ve az kalorili içecekler tercih etmesi gereken diyabet hastaları için en iyi alternatiflerden biri de şalgam suyu.

Haber 13.11.2014, 16:04 13.11.2014, 16:08
Şeker hastasına alternatif içecek

Tükettiğimiz ürünlerde GDO’lu, doğal olmayan ve insan sağlığına zararlı maddelerin artışı beraberinde başta obezite, çeşitli kanser türleri ve şeker hastalığı olmak üzere, günlük yaşantımızı oldukça kısıtlayan hatta hayatımızı tehdit eden birçok sağlık problemini ortaya çıkardı. 

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) tarafından yayımlanan 6. Diyabet Atlası’na göre; Türkiye Avrupa ülkeleri arasında diyabetin en fazla görüldüğü ülke. Üstelik tahminler 2035’te Türkiye’nin hastalığın en sık görüldüğü 10 ülkeden biri olacağı yönünde... Dünya Diyabet Günü dolayısıyla konunun önemine bir kez daha değinen mütehassıslar, şeker hastalarına, gazlı-şekerli içecekler tüketmemeleri, içinde şeker barındırmaması bakımından oldukça değerli olan şalgam suyu içmeleri yönünde önerilerde de bulundular.

Sağlık Bakanlığınca yapılan Hane Halkı Araştırma’sına göre, Türkiye’de 7 milyondan fazla diyabetli hasta tespit edildi. Hastaların yaklaşık yarısının (3 milyon 383 bin kişi) 40-60 yaş aralığında olduğu ve 2013 yılı itibarıyla 18 bin 190 çocukta diyabet bulunduğu vurgulanan atlasta, hastalık oranının beklenenden hızlı artarak 20 yıl sonrası için tahmin edilen rakamlara şimdiden ulaşıldığı da paylaşıldı.

2013 yılı itibariyle kişi başı sağlık harcamasının 866 dolar olduğu diyabet hastalığı diyet ve özenli beslenme isteyen bir hastalık. Uzmanların hamur işleri, kızartmalar yanında bal-reçel gibi tatlıları dahi yememesi konusunda ikazlarda bulundukları diyabet hastaları, gazlı ve şekerli içecekleri de tüketemiyor. Kefir, ayran gibi geleneksel ve az kalorili içecekler tercih etmesi gereken diyabet hastaları için en iyi içecek alternatiflerinden biri de şalgam suyu. Çoğumuzun sadece hazmı kolaylaştırıcı özelliği ile bildiği şalgam suyu; litresinde sadece 15 kcal ihtiva ediyor.

Şalgamda sıfır şeker

Son dönemlerde birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavi aşamasında diyet desteği şart... Diyetlerimizde her besin grubundan yeteri kadar tüketmeye özen gösteriyoruz. Tabii ki belirli hastalıkların beslenme tedavisinde özel ürünler de tercih edilebiliyor. Mesela diyabet hastalarının kendilerine özel diyetleri var. Meyve suyu, kola gibi şeker muhtevası yüksek içecekleri tüketmemeleri gerekiyor. Ayran, kefir gibi şeker içeriği düşük ve sağlıklı alternatif içecekleri tüketmelerini tavsiye ediliyor.

Bunlara ilave olarak diyabet hastalıklarının beslenme tedavisinde son yıllarda oldukça sık şalgam suyu önerilmekte... Çünkü şalgamın mayalanması esnasında şalgam suyunun oluşması için içerisine konulan doğal bulgur mayası, şalgam suyunun içerisindeki şekerin tamamını parçalıyor. Bu sayede şalgam suyunun içerisinde bulunan şeker sıfırlanıyor. Ayrıca düzenli şalgam suyu tüketiminin, şeker hastalarını çok rahatlattığı gözlenmiştir. Hiç şeker ihtiva etmemesi sebebiyle diyabet hastalarının kolaylıkla tüketebileceği doğal bir içecek olan şalgam suyu, litresinde sadece 15 kcal içererek diyete de destek oluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?