banner15

Windows 8.1'de kaybolan programlar

Windows 7'den sonra bir türlü dikiş tutturamayan Microsoft, önce Win 8'i çıkardı, aşırı tepkiler üzerine hemen Win 8.1 devreye sokuldu ama nafile! Olmuyor.

Windows 8.1'de kaybolan programlar

Windows 8.1'in Microsoft'un son işletim sistemine getirdiği yenilikler önemli olabilir. Ancak Windows 8.1'in birçok Windows 8 işlevini ortadan kaldırdığını veya değiştirdiğini biliyor muydunuz?

Kitaplıklar

Chip.com.tr'de yer alan habere göre, Windows 8'de dosya gezginini açtığınızda varsayılan olarak görebildiğiniz Müzik, Fotoğraflar, Videolar gibi kitaplıklar artık varsayılan olarak gösterilmiyor. Kitaplıkları küçük bir ayar değişikliğiyle görünür hale getirmeniz ise mümkün. Ribbon > Görünüm > Gezinti Bölmesi > Kitaplıkları göster yolunu izlemeniz yeterli.

Mesajlaşma uygulaması

Windows 8.1'de Skype'ın ön plana çıkması, Microsoft'un mesajlaşma uygulaması "Mesajlaşma"nın tarihe karışmasına sebep oldu. Windows 8'de anında mesajlaşma işlevlerine bu giriş ekranı kutucuğuna tıklayarak ulaşabiliyorduk. İşin iyi yanı bu uygulama, Windows Live dışında Facebook kişilerimizle sohbet etmemize de izin veriyordu. Ancak artık Xbox One, Outlook.com entegrasyonu sunan Skype'ı kullanmamız gerekiyor.

Otomatik kutucuk oluşturma

Windows 8.1, yeni yüklediğiniz uygulamaları giriş ekranınıza otomatik olarak eklemiyor. Uygulamayı bulabilmek için önce giriş ekranında aşağı ok düğmesine tıklayarak Tüm Uygulamalar ekranına gitmeniz gerekli. Çok sayıda program yükleyenler, bu değişikliği yerinde bulacaklardır.

Masaüstü Skydrive

Bulut depolama ve eşitleme hizmeti Skydrive, Windows 8.1'le daha sıkı bir bütünleşme sunduğundan aracın masaüstü sürümü, Windows 8.1'den kaldırılmış bulunuyor.Örneğin sağ alttaki Wi-Fi simgesine tıklayınca açılan bölümde veri kullanımını artık göremiyorsunuz. Ancak aslında bu işlev kaldırılmış değil, sadece Bilgisayar ayarlarını değiştir > Ağ altından "Ağlar listesinde tahmini kullanımımı göster" seçeneğine tıklayarak etkinleştirmenizi bekliyor.

Bununla birlikte kaldırılan bazı işlevlerin yerini eşdeğerleri veya daha iyileri aldığından, onları özlemeyebilirsiniz. İşte Windows 8.1'in kaşla göz arasında yok ettiği işlevlerden bazıları.

Windows performans puanı

Windows Vista'dan itibaren bilgisayarımızın çeşitli bileşenlerinin performansını test ederek onun hız puanını elde edebiliyorduk. Ancak işlevin sunduğu puanların oyun geliştiricileri tarafından fazla kullanılmaması ve puanlama sistemindeki sorunlar, Microsoft'u pes ettirdi. Sonuç olarak  sisteminizin "Windows Experience Index" puanını arkadaşlarınızınkiyle karşılaştırmanız artık mümkün değil.

"Bilgisayarım" artık yok

Windows'ta yıllardır görmeye alıştığımız Bilgisayarım kısayolunun adı, artık "Bu bilgisayar". Değişikliğin nedeni ise ismi bulut ve farklı platformlar üzerinden çalışanlara daha uyumlu hale getirmek.

Windows "Pilleri" Yiyor

Windows'lu bilgisayarların pilinin Apple Macbook'lara göre daha çabuk tükenmesi, batarya ömrü tartışmalarını yine alevlendirdi.

Tartışmalar Coding Horror blog'unun sahibi Jeff Atwood'un PC ve Mac karşılaştırmalarıyla başladı. AnandTech'in verileri ve kendi yaptığı testlerden topladığı verileri analiz eden Atwood'un vardığı sonuçlar, ilgi çekici olduğu kadar endişe vericiydi. Anandtech'in 2008 model 15 inç MacBook Pro'da yaptığı testler, farklı işletim sistemlerinin aynı donanım üzerinde oldukça farklı pil performansları sergilediklerini ortaya koydu (OS X 10.5.7 (Leopard), Windows Vista X64 SP1 ve Windows 7 RC). Shimpi'nin testlerine göre MacBook Pro, OS X altında neredeyse 2 saat daha fazla dayanıyordu.

Geçtiğimiz hafta Surface 2'yi test eden Atwood ise onun yaklaşık 6.6 saat pil ömrü sunduğunu ortaya çıkardı. "Surface Pro 2, 42Wh'lık bir pile sahip, bu nedenle 11 inç'lik Air'e kapasite olarak yakın." "Ancak Air, Microsoft'un en iyi donanım ve yazılım birleşiminden neredeyse 2 kat daha fazla pil ömrü sağlıyor. Bu şok edici bir gelişme, hatta bir skandal."

Microsoft ise yaptığı açıklamada bu tür bir karşılaştırmanın (Mac'e Windows yükleyerek karşılaştırma yapmanın) adil olmadığını söyledi. Microsoft, Apple'ın Boot Camp'ının Mac donanımı ile işletim sistemi arasında çok ince bir kod katmanı sunduğunu, temel Boot Camp yüklemesinin genel, optimize edilmemiş sürücülerden faydalandığını söyüyor. Microsoft'a göre sürücüler, pil ömründe anahtar öneme sahipler. Yazılım devi, piyasadaki Asus, Dell, Lenovo gibi üreticilerin sürücü optimizasyonu konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını, Apple'ın Boot Camp'ının bu konuda geride kaldığını iddia ediyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 21:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48