banner39

Yemeği ailece yiyin

Dengeli beslenme alışkanlıklarının temeli çocukluk çağında atıldığından, şişmanlık gibi hastalıkların önüne erken geçmek mümkün.

Haber 31.10.2014, 21:05 31.10.2014, 21:05
Yemeği ailece yiyin

DOĞRU BESLENME, ÇOCUĞU HASTALIKLARDAN KORUR

Beslenme her yaşta önemli olmakla birlikte büyüme çağında daha da önem kazanır. Beslenme alışkanlıklarının temeli çocuklukta atılır. Bu temeli koruyup, hayatını doğru beslenme alışkanlıkları üzerine kuran çocukların sağlıklı ömür sürme şansı daha yüksek olur. Doğru beslenme alışkanlıkları kazanan çocuk hem hastalıklardan daha iyi korunacak hem de büyüyüp gelişmesi daha hızlı olacaktır.

POSASI ZENGİN SEBZE VE MEYVELER TÜKETİLMELİ

Çocukların tek tip beslenmesi engellenmelidir. Öğün içerisinde tabaklarındaki besin çeşitliliği mutlaka arttırılmalıdır. Fast food gibi hızlı ve kolay erişilebilir yiyecekler yerine, sebze ve meyve gibi posa içeriğinden zengin yiyecekler tüketmeleri sağlanmalıdır. Posasız besinlerden en çok tercih edilen rafine edilmiş tahıl gruplarına giren beyaz ekmek, pirinç ve makarna miktarlarının fazla tüketilmesi önlenmelidir. Pişirme yöntemlerine de itina gösterilmeli, kızartmadan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

DÜZENLİ ÖĞÜN SAATLERİ VE BİRLİKTE YEMEK ÖNEMLİ

Sevmediği bir besini yemesi için çocuğa ısrar edilmemelidir. Birkaç gün sonra tekrar o besini sunarak çocuğun sevmesi sağlanabilir. Çocuğun tüketmesi istenen besinler anne babalar tarafından da çocukla birlikte yenmelidir. Onunla beraber düzenli öğün saatleri belirleyip yemek hazırlarken onlardan yardım almak; masada birlikte yeme alışkanlığı edinmek ve bu öğünlere vakit ayırmak doğru beslenme alışkanlıkları kazanılmasında fayda sağlar. Çocuklara mutlaka su içme ve yavaş yeme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

ÇOCUKLAR ÇİKOLATAYLA ÖDÜLLENDİRİLMEMELİ

Büyük porsiyonlar azaltılmalı, çocuk ideal porsiyonlara alıştırılmalıdır. Fast food, çikolata ve bisküvi gibi alışkanlıklar yasaklanmamalıdır. Unutulmamalı ki, yasaklı besinler çocuğa her zaman daha cazip gelecektir. Belirli ölçülerde ara ara tüketmelerine izin verilmelidir. Burada bir diğer önemli nokta çocukların fast food ve çikolata gibi besinlerle ödüllendirilmemesi gerektiğidir. Ödül olarak meyve tercih edilmelidir. Çocukların özellikle beslenme çantalarına önem verilmelidir. Ara öğün olarak meyve, süt veya peynirli sandviçler hazırlayarak daha sağlıklı öğün tüketimi sağlanabilir.

KİLO PROBLEMİ OLAN ÇOCUK DİYETE SOKULMAMALI

Çocukların fizikî aktiviteleri artırılmalıdır. Okuldaki spor faaliyetleri desteklenebileceği gibi, anne babalarıyla beraber hafif ve orta tempolu egzersizler yapmaları sağlanabilir. Eğer çocuğun kilo problemi varsa asla diyete sokulmamalıdır. Bu konuda mutlaka yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazandıracak bir beslenme ve diyet uzmanından destek alınmalıdır.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?