banner15

Zayıflarken sağlığınızdan olmayın

Havaların ısınmasıyla birlikte hızlı kilo vermenin yöntemleri de aranıyor. Bu metotlar arasında diyetlerin yanısıra bilinçsizce yapılan sporlar yer alıyor.

Zayıflarken sağlığınızdan olmayın

Ani değişen kilo, fıtığa sebep

Uzun süre egzersizden uzak kalarak vücudu ısındırmadan, birdenbire spora başlamak, ağır tempolu ve omurgaya yüklenecek şekilde, yanlış seçilmiş sporlar yapmak, bel ve boyun fıtıklarını tetikliyor. Omurgaya binen yük miktarını artıran sporlardan ise özellikle kaçınmak gerekiyor. Aşırı derecede fizikî güç harcama, bel zorlanmasına ve omurgaya yük binmesine sebep oluyor. Sinirlerin omurgadan tüm vücuda yayılması sebebiyle beli zorlamak, sırt dışındaki bölgelerde de ağrıya zemin hazırlıyor. Ani değişen kilo ise vücutta fıtığa sebep olabiliyor.

Sağlık kontrolünden geçin

Spor esnasında yapacağınız yanlış bir hareket, ciddi ve ameliyat riski taşıyacak problemlere yol açabiliyor. Ağır sporların yol açtığı küçük travmaların birikimi, bel fıtığı ve disk problemlerini tetiklediği için faset sendromuna dahi sebebiyet veriyor. Bel problemleri, bacakları hareket ettirirken zorlanma, bacaklarda uyuşma, karıncalanma, his kaybı yaşanmasına neden oluyor.

Bahar aylarında zayıflamaya başlamadan önce herkesin, önce omurga da dâhil, herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını anlamak için sağlık kontrolünden geçmesi gerekiyor. Sonrasında ise sıhhat durumuna göre bir beslenme programı uygulayarak, antrenör eşliğinde bilinçli spor yapması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2016, 18:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48