Hac; ibadet, kaynaşma ve dondurma...

Birbirlerini mukaddes topraklarda tanıyan hacıların dertleri de sevinçleri de birbirlerine daha da kolay uyum sağlamalarına sebep oluyor. Dondurma da bu unsurlardan biri...

Hac; ibadet, kaynaşma ve dondurma...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İyi fikirler sınır tanımaz derler. Evrensel ilaç: Dondurma..   Dondurma'nın biraraya getirdiği insanlar var Hac'da. Hac'da her namaz sonrasında.

Sıcak ve yorucu hac ibadetinin ardından hacılar Ulu camii yakınındaki dondurma dükkanına akın ediyor. 51 yaşındaki Cezayirli bir hacı olan Arar Hafsi " İbadet sonrası iyi geliyor" dedi kıkırdayarak. "Ben elinde mango ve çilekli dondurma kabı tutan peçeli bir kadın hacı görüyorum burda hergün. Kadın bana hemen hemen her namaz sonrası günde beş kez buraya geldiğini söyledi. Dondurmayı yerken peçesini hafifçe aşağı çekerek kaşık dolusu dondurmasını keyifle yiyiyor" dedi gülümseyerek.

Mervat, Yemen'den gelmiş 30 yaşlarında bir kardiyalog . O, onun savaş yorgunu ülkesinin huzurunu ve barışın olmasını dileyerek "ailem ile birlikte cennete gitmek istiyorum" dedi.

Hasan Abbas, Nijerya'dan bir doktor. O da savaşın parçaladığı ülkesi için huzur diledi.

68 yaşındaki Sayida Bekri ise yıllardır süren istikrarsızlıktan sonra Mısır'ın kendi ayakları üzerinde durmasını diledi.

18 yaşındaki Brunei "Ben Peygamberimi seviyorum" yazılı tişörtü ile yanımıza geldi. Annesi Siti Hayun Hj Abdul Kadı sevgiyle oğlunun başını okşadı ve "oğlum senden rica ediyorum gelecekte iyi bir çocuk, iyi evlat ve iyi bir koca ol" dedi.

Afganistan, Sudan, Umman, Mısır ve Filistinli hacılar alıştıkları şekilde kafalarının üzerinde  taşıyorlar bazı eşyalarını rahatlıkla elleri özgürce serbest..

ALLAH'IM EĞER DİNLİYORSAN....

Genç bir hanım hacı, "Annem, benim bu yıl yaptığım ilk haccımda bana kendime koca bulmam için dua etmem konusunda talimat verdi. Hac her Müslüman için gücü yetenin yapması gereken bir ibadet. Ayrıca ikinci bir dua talimatı var annemin. Onun en iyi arkadaşı ve teyzemin ev işlerindeki yardımcısının oğlu Mısır'da hapishanede. Onun sağ salim tahliye olması da ikinci dua talimatı annemin." dedi.

Nijeryalı bir grup genç, " Zemzem, zemzem, zemzem!!" diye bağırarak gönüllü olarak zemzem dağıtıyor . H. İbrahim'in Allah'ın emriyle ıssız bir çölde bıraktığı yerde Hz. Hacer ve oğlu İsmail'in susuzluğunu gideren Zemzem, herkesi ferahlatmaya devam ediyor Kabe'de.

Nijeryalı gençlerden biri, Mısırlı bir adamın önünde durup 2011 Mısır ayaklanmaları sırasında halkın arasında dolaşarak insanların yüzüne ferahlatmak için zemzem serptiğini anlattı.

Dünyanın dört bir yanından hac ibadeti için gelen milyonlarca insandan biri olan bir genç kız, ezan sesiyle beraber herkes gibi Ulu camiye yöneldi. Secde edeceği temiz bir bez yoktu yanında. Yanında duran kadın, "senin için yer yaptık gel" dedi. Bir avuç kadar yerde beraber başlarımızı secdeye değdirdik. Cezayirli bir profesör olan Samira ilk kez burda gördüğü genç kızı öperek "ben senin artık kızkardeşinim" dedi.

Mandarin isimli Çinli kadın Kuran'ını gösterdi yanındaki Özbek hanıma. Nerede altın payetli şapkalı ve kırmızı sakallı bir adam görseniz Pakistanlı olduğunu anlarsınız mesela. Avustralya'dan gelen Canberra, Bosna, Vietnam, Afganistan ve Ürdün'den Müslümanlarla yanyana namaz kılmanın tadını aldı.

Kabe'nin etrafında yedi kere tavaf ederken hacılara eşlik eden senkronize dönen güvercinler de hacı oluyor mu bilinmez ama hacılara çok güzel duygular yaşattıkları kesin.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2016, 11:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35