banner39

banner35

Hac için yola çıkarken rüşvet alan grup ifşa edildi

Türkmenistan'da Hacc'a gitmek isteyenlerden rüşvet alan bir grup ifşa edildi

Hac 16.09.2019, 10:14
Hac için yola çıkarken rüşvet alan grup ifşa edildi

Rus ,RIA Novosti'nin Türkmen televizyonuna dayanarak bildirdiğine göre , Türkmenistan'da hac için Suudi Arabistan'a giden hacılardan rüşvet alan bir suçlu grup ortaya çıktı.

Türkmenistan Başsavcısı Batyr Atdaev Başsavcısı, bu suçun genişletilmiş bir hükümet toplantısında detaylarının konuşulduğunu. Suçlu grupta bulunanlar arasında,  eski müftülük uzmanı Rovshen Allaberdiyev, bu bölümdeki insan kaynakları departmanı eski çalışanı uzman Muhammetmyrat Gurbangeldiev ve ülkenin bakanlar kurulunun dini örgütleriyle çalışma gurubunda eskiden uzman olarak çalışan Gurbanberdi Nursahedov''un görev yaptığı bildirildi.

Grup Eylül 2018'den Temmuz 2019'a kadar, Hacc'a gitmek isteyen bazı vatandaşlardan özellikle büyük çapta rüşvet aldılar.

Soruşturma sonuçlarının ardından Allaberdiyev, Gurbangeldiev ve Nursahedov yargılandı. Soruşturma sırasında suçlulara ait, büyük ölçekte para, dört daire, araba ve diğer mülkler olduğu ortaya çıktı. Toplantıda ayrıca, mahkumların suçlarını kabul ettiği, tevbe edip bir daha asla bunu yapamayacaklarına söz verdikleri bir video gösterildi.

Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Cumhuriyet Başsavcısı'nın raporunu dinledikten sonra, Hac ile ilgili bu olumsuz olayın çok üzücü olduğunu söyledi.

Türkmen lideri, "Devletimiz dinden ayrılıyor diyorlar, aksine, inananları daima destekliyorum - camilerin inşası, Hacın performansı ve diğer konular hakkında." Dedi. En üzücü şeyin insanların aldatıldıklarını ve kötü eylemlerle karşılaştıklarını bilmek olduğunu vurguladı.

Türkmen lider, “Ülkenin müfettişlerinin ve Dışişleri Bakanlığının yönetimine, gelecekte kutsal yerlere ziyaret yapmak isteyenler için uygun çalışmaların yapılmasını talimat veriyorum. Hac ibadeti için 160 değil, 380 hacıya yardım edeceğiz. Ve sıkı önlemler alacağız" dedi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?