Hacı adayları Arafat yolunda

Kutsal topraklarda bir araya gelen yüz binlerce hacı adayı, bugün Arafat’a çıkmaya hazırlanıyor. 

Hacı adayları Arafat yolunda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hac ibadeti için kutsal topraklara giden hacı adayları, geceyi Arafat’ta geçirdikten sonra arife günü Müzdelife’ye oradan da Mina’ya geçecek. Hac ibadeti, şeytan taşlamanın ardından yapılacak veda tavafı ile sona erecek.

Farklı ülkelerden Mekke'ye gelen yüz binlerce hacı adayı, bir taraftan yarın Arafat'a çıkmaya hazırlanırken diğer taraftan huşu içinde ibadetlerini yapmayı sürdürüyor. Mescid-i Haram'a ulaşımda kullanılan servis otobüsü hizmetinin durdurulmasına rağmen hacı adayları, gece gündüz demeden yaya olarak Kabe’ye gidip, tavaf ve Safa ve Merve tepeleri arasında say yapıyor.

KUR'AN-I KERİM OKUNUYOR, DUALAR EDİLİYOR

Farklı renk ve dillerde yüz binlerce Müslüman'ı buluşturan Mescid-i Haram'da, hacı adaylarından bazıları metaf denilen tavaf alanının kenarında Kur'an-ı Kerim okuyor, bazıları gerek kendi dillerinde gerek Arapça dualarla Kabe'yi tavaf ediyor.

TEKERLİKLİ SANDALYEYLE TAVAF HİZMETİ

Tavafa katılan yaşlı ve hastalar için de farklı bir hizmet uygulanıyor. Çoğunluğu Pakistanlı ve Bangladeşlilerden oluşan ekipler, belirli bir ücret karşılığında talep edenleri Mescid-i Haram'ın diğer katlarında tekerlekli sandalye ile taşıyarak Kabe'yi tavaf etmelerini sağlıyor. Tekerlekli sandalyelerin peş peşe sıralandığı koridorlarda yürüyerek tavaf ve say yapmakta zorlananlar bu hizmet sayesinde ibadetlerini eksiksiz yapabiliyor.

CEMAATLE NAMAZ KILINIYOR

Bu akşam Arafat'a çıkmak için hazırlık yapan hacı adayları, vakit namazlarını da Kabe'de eda etmenin heyecanını yaşıyor. Müslümanların kıblesi Kabe-i Muazzama'nın çevresinde saf tutan yüz binlerce kişinin cemaat olarak namaz kılması adeta manevi bir atmosfer oluşturuyor.

ARİFE GÜNÜ MÜZDELİFE

Hac öncesi son umrelerini yapmak için Mescid-i Haram'a ihramlarıyla gelenler ise tavafın ardından Safa ve Merve tepeleri arasındaki bazı alanlarda yürüyerek bazı alanlarda ise koşar adım ilerleyerek say yapıyor. Bugün Arafat'a çıkacak olan hacı adayları, geceyi Arafat’ta geçirdikten sonra arife günü Müzdelife'ye oradan da Mina’ya geçecek. Hac ibadeti, şeytan taşlamanın ardından yapılacak veda tavafı ile sona erecek.

ALİ ERBAŞ, FİLİSTİN DİN İŞLERİ BAKAN VEKİLİ İLE GÖRÜŞTÜ

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Mekke'deki Din Hizmetleri Ataşelik binasında Filistin-Gazze Din İşleri ve Vakıflar Bakan Vekili Dr. Hasan Sayfi ve beraberindeki heyetle görüştü. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Erbaş, gönüllerinde Filistin'in ayrı bir yeri olduğunu vurguladı. Filistin'i İstanbul, Mekke ve Medine'den ayrı görmediklerini belirten Erbaş, "Türkiye'de doğan her çocuk Filistin muhabbeti ile doğuyor. İnşallah böyle de devam edecektir" diye konuştu.

TÜRKİYE BİZE DAYANAK

Bakan Vekili Sayfi ise kabulden dolayı Erbaş'a teşekkür etti ve Gazze halkının Türkiye’yi yakından takip ettiklerini belirterek, “Çünkü dayanak olarak sadece Türkiye'yi görüyorlar" dedi.

YORUM EKLE

banner39