banner39

CHP'den Kobani raporu: Acil eylem planı gerekli

Halep'in Kobani ilçesine giden CHP heyeti, buradaki izlenimlerini aktardığı raporunda IŞİD'in Türkiye tarafından desteklendiği iddialarının yer aldığı şahıs ifadelerine yer verdi. Heyet, bölge için acil eylem planı yapılması gerektiğini savundu

Hava Durumu 30.09.2014, 17:31 30.09.2014, 17:58
CHP'den Kobani raporu: Acil eylem planı gerekli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Mehmet Bekaroğlu, CHP Milletvekilleri Mehmet Şeker, Mahmut Tanal, Nurettin Demir, Hüseyin Aygün ve PM Üyesi Av. Şenal Saruhan'dan oluşan CHP Heyeti Kobani izlenimlerini bir rapor haline getirdi.

Raporda, "Tıbbi ve insani yardımların acilen artırılması ve bir eylem planı doğrultusunda hareket edilmesi gerekmektedir" denildi. Ayrıca heyetin önerisinde tampon bölge oluşturmak tezine son verilmesinin gerektiği de yer aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Heyeti'nin Kobani izlenimleri şöyle:

İÇ VE DIŞ KAMUOYUNDAN GELEN BASKILAR SINIR KAPILARINI AÇTIRDI

"IŞİD teröründen kaçarak Türkiye'ye sığınanların 15-16 Eylül 2014 günü boyunca Şanlıurfa Suruç'tan Türkiye'ye akın ettiği görülmektedir. İlk saatlerde Türkiye Cumhuriyeti hükümeti geçişlere izin vermemişse de gelenlerin sayısının on binler oluşu, iç ve dış kamuoyunun insani sığınma ve yardım beklentisi ve oluşan baskı gelenlere kapıların açılmasına yol açmıştır."

GELEN KİŞİ SAYISI İLE İLGİLİ BELİRTİLEN RAKAMLAR TUTARLI DEĞİLDİR

"Gelenlerin sayıları bilinmemektedir. Suruç Kaymakamı heyetimize gelen insan sayısını 150 bini aşkın kişi olarak açıklamıştır. Bu kişilerin adlarının tek tek kaydedildiğini söylemiştir. Oysa Suruç Belediye Eşbaşkanı ise gelen insan sayısının abartılmış olduğunu, Suruç veya etraf şehirlerde yüz binlerce insanın görülmediğini, hükümetin Kobani'nin boşaldığı yönünde bir algı oluşturduğunu söylemiştir. Kobanili yetkililer ise ilk gün Türkiye'ye 50-60 bin kişinin panikten geçmiş olabileceğini, daha sonra moral bozukluğun atılmasıyla bu sayının en az yarısının geri gelmiş olduğunu, Türk hükümeti ve medyanın geri dönüşleri izlemediğini ve yayınlamadığını ileri sürmüştür"

MÜSLİM:TÜRKİYE IŞİD'E DESTEK VERMESEYDİ İŞLER BURAYA VARMAZDI

"Suruç Kaymakamı göçzedelerin “IŞİD'ten kaçtığını söylemiş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin mükemmel bir insani yardım yaptığını, kriz anından beri AFAD ve diğer tüm örgütleriyle devrede olduğunu ileri sürmüştür. Suruç Belediye Eşbaşkanı ise Kobani'de olanların Türkiye Hükümetinin izlediği politikalardan ayırt edilemeyeceğini belirtmiştir. Kobani'ye dönük saldırıların IŞİD'i destekleyen AKP'nin bir eseri olduğunu düşündüklerini söylemiştir. Bu konuda Kobani Kanton Başbakanı Enver Müslim ve Asiye Abdullah da Türkiye hükümetinin sorumluluğunu vurgulayan sözler etmişlerdir. Her iki yetkili Türkiye'nin IŞİD'e destek vermeseydi işlerin buraya varmayacağını belirtmişlerdir"

150 BİN KİŞİ NEREDE

"Göçzedeler Suruç Süleyman Şah Parkı ve Şanlıurfa'daki YİBO binasında tutulmaktadırlar. Heyetimiz yüzbinler değil, bu bölgelerde on binleri dahi görmemiştir. Her iki noktada sadece yüzlerle ifade edilebilecek insan bir arada görülmüştür. Bu durumda 150 bin kişinin nerede olduğu hükümet açısından bir soru işaretidir."

İÇERİ ALINMADIKLARI İÇİN SINIRDA ÖLEN HAYVANLAR HASTALIK SAÇIYOR

"Göçzedelerin önemli bir kısmı hayvan ve otomobilleri sınırdan alınmadığı için kabul noktasında günlerdir beklemektedir. Özellikle susuzluk ve yemsizlik sebebiyle ölen hayvan cesetleri Kobanililer ile aynı ortamda beklemekte, adeta hastalık saçmaktadır. Bakanlık hayvanların satın alınacağını açıklamışsa da kısa sürede vazgeçmiştir. Hayvanların kontrolden geçirilerek alınması, satın alınarak kesilmesi ve etinden yararlanması gibi seçenekler değerlendirilmelidir. Göçzedeleri karşılayan ve yerleşimlerine mihmandarlık eden AFAD takdir edilecek bir çalışma yürütmekle birlikte yukarıdaki sorunların varlığını yerinde gözlemlemiş bulunmaktayız."

POLİS VE ASKER MÜDAHALESİNİN BOYUTU RESMİ OLMAYAN BİR SAVAŞ HALİNE İŞARET EDİYOR

"Suruç etrafındaki sınıra giderek Kobani halkıyla dayanışma duygularını göstermek isteyen yurttaşlarımıza yönelik yoğun polis ve asker engellemesine heyetimiz canlı olarak tanıklık etmiştir. Türkiye'nin her yerinden getirilen TOMA, panzer ve askeri araçlarla Suruç'un etrafının kuşatıldığını, gösteri, yürüyüş, basın açıklaması gibi demokratik etkinliklerin askıya alındığını, Suruç'ta resmi olmayan bir “savaş haliönin ilân edildiğini gözlemlemiş bulunmaktayız."

HEYETİN TANIK OLDUKLARI DURUMLAR

"25 Eylül günü öğlen saatlerinde Kobani bölgesine giden üç milletvekilinden oluşan heyetimiz sırasıyla doktor, dışişleri sorumlusu, Kobani Başbakanı Enver Müslim ve PYD Eşbaşkanı Asiye Abdullah ile görüşmüştür. Heyetimiz PYD ve IŞİD arasındaki savaşı gözleriyle görmüştür. Kobani'den ayrılırken her iki tarafın top atışları karşılıklı ve seri olarak devam etmekteydi."

SON 10 GÜNDE IŞİD SALDIRILARINDAN DOLAYI 35 KOBANİLİ ÖLDÜ, 135'İ YARALANDI

"Sağlık görevlisi son 10 günde 35 Kobanilinin IŞİD saldırılarında öldüğünü, 135 kişinin ise yaralandığını bildirmiştir."

MÜSLİM: AKP IŞİD'İ DESTEKLİYOR

"Başbakan Enver Müslim IŞİD'in AKP tarafından desteklendiğine inandıklarını belirtmiştir. IŞİD'in elindeki silahtan, üstündeki üniformaya kadar pek çok malzemenin Türkiye'den geldiğine pek çok defa şahit olduklarını belirtmiştir.

Enver Müslim AKP hükümetinin IŞİD'e desteğinin Türkiye'ye de zarar verdiğini, zira IŞİD'in bölgedeki tüm halkların düşmanı olduğunu söylemiştir."

YİYECEK VE SAĞLIK MALZEMESİ İHTİYACI HAD SAFHADA

"Heyetimize eşlik eden görevlilerle birlikte Kobani içinde attığımız tur sırasında şehrin merkezinde halkın toplaştığını, yiyecek ve sağlık malzemesi sıkıntısı olduğunu gözlemledik. Heyetimize konuşan sağlık yetkilisi IŞİD ile çatışmalarda en çok sargı bezi ve alçıya ihtiyaç bulunduğunu söylemiştir."

KOBANİLİLER: IŞİD SAFLARINDA TÜRKİYE'DEN GELEN RESMİ GÖREVLİLER BULUNUYOR

Heyetimize konuşan Kobani'de yaşayan bazı kişiler, Kobani'yi kuşata IŞİD saflarında kendilerine karşı savaşan Türkiye'den gelmiş resmi görevliler olduğunu iddia etmişlerdir. Heyetimize konuşan Kobani'de yaşayan kişiler Türkiye'nin yapması gereken görevin özellikle IŞİD'e verilen desteğini kesmesi olduğunu ifade etmişlerdir."

BÖLGE İÇİN DERHAL ACİL EYLEM PLANI OLUŞTURULMALI

"Heyetimizin Yaptığı incelemeler de göstermiştir ki tıbbi ve insani yardımların acilen artırılması ve bir eylem planı doğrultusunda hareket edilmesi gerekmektedir."

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?