banner39

Hafta sonu yeniden kar yağışı bekleniyor

Meteoroloji verilerine hava sıcaklıkları bazı yerlerde bir iki derece artsa da hafta sonunda yine yoğun kar yağışı bekleniyor

Hava Durumu 12.02.2015, 17:00 12.02.2015, 17:06
Hafta sonu yeniden kar yağışı bekleniyor

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, “Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Akdeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz kıyı kesimi ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Hava sıcaklığı Batı bölgelerde 1 ila 3 derece artacağı, doğu kesimlerde 1 ila 3 derece azalacağı tahmin ediliyor.” denildi.

Ayrıca Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, önümüzdeki hafta sonu kar yağışının yeniden etkili olacağını bildirdi.

Meteoroloji verilerine göre bugün: Güney Ege parçalı bulutlu, Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu yağmurlu, diğer bölgeler kar yağışlı.

13 Şubat Cuma: Kar yağışı etkisini azaltacak. Doğu Anadolu’nun güneyi, Batı ve İç Anadolu’nun bazı bölgeleri kar yağışlı geçecek. Marmara’da karla karışık yağmur, Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu’da yağmur görülecek. İç Anadolu, Ege ve Akdeniz kıyıları açık geçecek.

14 Şubat Cumartesi: Kar sadece Van’da görülecek. Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu’da yağmur bekleniyor. Diğer tüm bölgeler parçalı bulutlu geçecek.

15 Şubat Pazar: Güneydoğu Anadolu ile Muğla ve Antalya’da yağmur bekleniyor. Diğer bölgeler parçalı az bulutlu olacak.

AFYON-KÜTAHYA YOLU KARDAN KAPANDI

Kütahya'da kar yağışı ulaşımı olumsuz yönden etkiledi. Kütahya-Afyonkarahisar karayolu trafiğe kapandı. Ekipler yolun ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Kütahya-Afyonkarahisar karayolu akşam saatlerinde ulaşıma kapandı. Polis ekipleri, Afyonkarahisar istikametine gitmek isteyen araçları kent çıkışında akaryakıt istasyonları ile boş alanlarda bekletiyor. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Kütahya-Afyonkarahisar karayolunun 30'uncu kilometresinde buzlanma nedeniyle bazı araçların yolda kalması sonucu yolun ulaşıma kapandığını belirtti. Yetkililer karayolları ekiplerinin yolu trafiğe açma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

ESKİŞEHİR VE BİLECİK'TE DE ULAŞIM AKSA

Eskişehir'de de kar yağışı etkili oldu. Eskişehir-Kütahya, Eskişehir-Bozüyük karayolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor. Çok sayıda maddi hasarlı trafik kazaların da meydana geldiği Eskişehir'de Kızılay görevlileri de araçlarda bekleyen vatandaşlara kumanya dağıttı.

Bilecik'in Bozüyük ilçesinde belediye ekipleri akşam saatlerinden itibaren de ilçe merkezindeki cadde ve sokaklar ile çevreyolunda yollarda kar temizleme çalışmasını sürdürdü.

EKSİ 11 DERECE ÖLÇÜLDÜ

Kar yağışının etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 11 dereceyle Ardahan'da ölçüldü.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi verilerine göre, Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altındaki bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçmesi bekleniyor.

Gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları Iğdır'da 1, Erzincan'da sıfır, diğer illerde sıfırın altında olmak üzere, Van ve Muş'ta 1, Hakkari'de 2, Erzurum'da 6, Bitlis, Kars ve Ağrı'da 7, Ardahan'da 11 derece olarak kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır'da 5, Muş'ta 4, Van, Hakkari ve Erzincan'da 3, Ardahan'da 1, Bitlis ve Erzurum'da sıfır, Ağrı ve Kars'ta ise sıfırın altında 1 derece olması bekleniyor.

Kent merkezlerindeki kar kalınlıkları Bitlis'te 108, Ağrı'da 55, Muş'ta 34, Hakkari ve Erzurum'da 24, Kars'ta 20, Ardahan'da 19 ve Van'da 1, kayak merkezlerinde ise Erzurum'daki Konaklı'da 112 ve Palandöken 105, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe'de 105 ve Erzincan'daki Ergan'da 25, Kop Dağı'nda ise 51 santimetre ölçüldü.

Yetkililer, kuvvetli buzlanma ve don olayıyla yer yer sis ve pus hadisesi beklendiği için vatandaşların yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmasını istedi.

AMASYA'DA BUGÜN UÇAKLAR İNEMEDİ

Merzifon Havalimanına kar yağışı ve sis nedeniyle inemeyen uçaklar, Samsun Çarşamba Havalimanına indi.

Amasya Valiliğinin yazılı açıklamasında, yoğun sis ve kar yağışının hava trafiğini olumsuz etkilediği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: 12 Şubat Perşembe günü İstanbul Atatürk Havalimanından Amasya Merzifon Havalimanına hareket eden Türk Hava Yolları uçağı ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından Amasya Merzifon Havalimanına hareket eden Pegasus Hava Yolları uçağı, Amasya Merzifon Havalimanımızdaki kar yağışı ve dikey görüşün düşük olması nedeniyle pas geçerek Samsun Çarşamba Havalimanına iniş yapmıştır.

İZMİR'DE HAYALET GEMİ

Çandarlı'da demirli bulunduğu limandan mürettebatsız olarak sürüklenerek 35 mil mesafedeki Mordoğan kıyılarında karaya oturan "hayalet gemi" Gofer B'nin, hava koşullarının düzelmesi sonrası kurtarılması planlanıyor.

İzmir Liman Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada Mordoğan'da karaya oturan Gofer B'nin koruma ve kurtarması için çalışma başlatıldığı, üzerinde Aliağa İcra Müdürlüğü tarafından haciz kararı bulunan geminin yedieminiyle görüşmelerin sürdüğü ifade edildi.

Geminin nereye çekileceği konusunun henüz netleşmediği ancak daha önce demirli olduğu Nemrut Körfezi'ne taşınması konusunun değerlendirildiğinin belirtildiği açıklamada geminin mevcut durumunun can ve mal emniyetini tehdit etmediği, çevre kirliliği riskinin bulunmadığı bildirildi.

Açıklamada geminin hava koşullarının düzelmesi ve teknik işlemlerin tamamlanması sonrası en kısa sürede bölgeden götürüleceği dile getirildi.

İcra kararı nedeniyle mürettebatsız olarak Aliağa'da demirli olan "hayalet gemi" Gofer B, geçen hafta lodosla sürüklendiği Çandarlı'dan önceki gün de poyraz fırtınası nedeniyle 35 mil güneye sürüklenerek Mordoğan'da bir otelin önünde karaya oturmuştu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?