banner39

Nisan yağmurları geliyor-HARİTALI

İstanbullular'ın Çarşamba sabahına yağmurla uyanması bekleniyor. Yağmura kadar hafta sonundakine yakın sıcaklıkların yaşanacağı tahmin ediliyor.

Hava Durumu 01.04.2013, 09:34 01.04.2013, 13:37
Nisan yağmurları geliyor-HARİTALI

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Meteorolojinin verilerine göre perşembe gününe kadar yurdun büyük bir kısmında yoğun yağışlar etikili olacak. Bugün yurdun batı kısımları yağmurlu, doğu kısımları ise yer yer parçalı bulutlu olacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli yağış sonrası oluşabilecek ani sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar konusunda uyardı. İç ve batı kesimlerde beklenen sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışın, öğle saatlerinden sonra İç Ege (Afyonkarahisar, Uşak, Denizli, Kütahya, Manisa ve Balıkesir'in doğusu, İzmir ve Aydın'ın iç kesimleri), Göller Yöresi (Isparta, Burdur, Antalya'nın Korkuteli ve Elmalı ilçeleri), Bursa, Yalova, Bilecik, Kocaeli ve Sakarya ile akşam saatlerinde Batı Karadeniz (Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Zonguldak, Bartın), İç Anadolu'nun kuzeybatısı (Eskişehir, Ankara, Çankırı, Kırıkkale), Kahramanmaraş, Osmaniye, Adana'nın kuzey kesimlerinde kısa süreli ve yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

Yaşanabilecek olumsuz şartlara (ani sel, su baskını, yerel dolu yağışı, yıldırım, yağış anında kısa süreli fırtına ve ulaşımda aksamalar) karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Yapılan son değerlendirmelere göre Türkiye'nin güney, iç ve batı kesimlerinde aralıklarla sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların öğle saatlerinden sonra İç Ege, Göller Yöresi, Kocaeli, Yalova, Bursa, Sakarya ve Bilecik, akşam saatlerinde Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, K.Maraş ve Osmaniye ile Adana'nın kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı yağışla birlikte batı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgar, genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, öğle saatlerinden itibaren yağış alan bölgelerde kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (30-50 Km/S) esmesi bekleniyor.

İSTANBUL'DA BİR GÜNLÜK YAZ

İstanbul haftanın son iki günününde adeta baharı yaşadı. Cumartesi günü 23.5 dereceyi gören İstanbul'da, pazar günü birkaç derecelik artış daha yaşandı. Fatih'te sıcaklık 26.1 dereceye kadar yükseldi.

Erken ölçümlere göre 26.1 derecelik değerle mart aylarında yaşanan en yüksek sıcaklık değerine de bir hayli yaklaşılmış oldu. İstanbul en sıcak mart ayı gününü 2001 yılında yaşamıştı. 2001'in 26 Mart'ında 26.8 derecelik sıcaklık ölçülmüş ve bu değer meteorolojik kayıtlara girmişti.

ÇARŞAMBA İSTANBUL'A YAĞMUR GELİYOR

İstanbullular'ın Çarşamba sabahına yağmurla uyanması bekleniyor. Yağmura kadar hafta sonundakine yakın sıcaklıkların yaşanacağı tahmin ediliyor. Pazartesi ve Salı günü öğle saatlerinde gerçekleşmesi beklenen sıcaklık değeri 20 derece ve civarında. Bazı bölgelerde bu değerin aşılabileceği öngörülüyor. Pazartesi günü Anadolu yakası için hafif yağış beklentisi de var. Ancak bu yağışın kısmi ve kısa süreli olacağı öngörülüyor.

İstanbul'da Çarşamba günü sabah saatlerinde başlaması beklenen yağmurla birlikte çok sert olmayan bir sıcaklık düşünün yaşanacağı tahmin ediliyor. Sıcaklığın 15 derecenin altına düşmeyeceği, ancak bu değere yakın olacağı öngörülüyor.

BAHAR YAĞMURLARI VAR

Önümüzdeki 3 günde ise Anadolu'da hafif bahar yağmurlarının görülmesi bekleniyor. Ankara'da pazartesi, çarşamba ve perşembe sağanak yağış görüleceği tahmin ediliyor. İzmir'de de 3 gün boyunca yağış var.

İŞTE BEŞ GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ:

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?