banner39

'Öküz öldüren' soğuklar sona eriyor

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, halk arasında "öküz öldüren" olarak tanımlanan ve 21-26 Nisan tarihlerine denk gelen altı günlük soğuk havanın sona ereceğini bildirdi

Hava Durumu 25.04.2017, 12:39 25.04.2017, 12:39
'Öküz öldüren' soğuklar sona eriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, yaptığı açıklamada, nisan ayında soğuk hava ve kar yağışının mevsim normalleri dışında olduğuna ilişkin bir kanaat bulunabileceğini belirterek, "Herkes, 'Mevsimin bugününde kar mı yağarmış, nereden çıktı bu soğuk hava?' diye düşünedursun, atalarımız uzun yıllar yaptıkları gözlem sonucu nisan ayının bugünlerinde yaşanan soğuklara 'öküz öldüren' ismini vermişlerdir. " diye konuştu. 

Güneşin boğa burcuna geçişinin ilk altı günü olan ve "Sitte-i Sevr" olarak isimlendirilen 21-26 Nisan tarihleri arasındaki soğukların, tam "Yaz geldi" denirken yaşandığını belirten Köse, bu tarihler için "Korkma zemherinin kışından, kork aprilin beşinden, öküzü ayırır eşinden" deyişinin söylendiğini hatırlattı.

21-26 NİSAN TARİHLERİ ARASINA DENK GELEN SOĞUK HAVA BİR ANDA SONA ERECEK

Bu tarihler arasındaki soğuk ve değişken hava nedeniyle rüzgarın sık sık yer değiştirdiğini belirten Köse, şu değerlendirmede bulundu:

"Halk arasında 'öküz öldüren' diye tabir edilen ve 21-26 Nisan tarihleri arasına denk gelen soğuk hava bir anda sona erecek. Eskiler bu soğuklarda zorda kalmadıkça dışarı çıkmazlardı, 'Bugünlerde yakmak için odun değil koca kütük hazırla' sözleriyle de öğütte bulunurlardı. Bir öğüt de benden, öküz soğuklarının yaşandığı bugünlerde doğa canlandı, ağaçlar bitkiler çiçeklerini açtı. Bol yağışlı geçen kış mevsiminin ardından çiftçilerimiz 'Bu sene mahsul bereketli geçecek.' diye ümitlenmişken dikkat ürünlerinizi don vurmasın. Zira geçtiğimiz yıllarda da tam bu dönemde don nedeniyle fındık, ceviz, kayısı gibi birçok ürünü don vurmuş ve çiftçimiz zarar etmişti."

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?